Ana Sayfa Gündem 12 Aralık 2020

TBMM’de gerginlik! Ortalık karıştı

Diyarbakır’da 2017 yılında polis tarafından öldürüldüğü iddia edilen Kemal Kurkut olayı TBMM’de tartışmalara yol açtı. AKP ve HDP milletvekilleri bağırarak birbirinin üzerine yürüdü.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Taşdemir, “Cezasızlık devlet politikası olarak meşru görüldüğü işkencenin sıradanlaştığı ve bunu yapanların korunduğu tıpkı 1990’lar gibi tarihe kara bir leke olarak geçecek ve İçişleri Bakanı’nın adıyla anılacaktır. Yargı delil bulamadığı için Korkut’u öldüren polise beraat verdi. Yargılanan fotoğrafı çeken gazeteci oldu” dedi.

BAKAN SOYLU’DAN TAŞDEMİR’E CEVAP

Taşdemir’in bu açıklamaları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, elindeki fotoğrafları göstererek şu cevabı verdi:

* Polisin güvenlik çemberinden üzeri çıplak bir vaziyette elinde bıçakla atlayarak kalabalığa koşan Kurkut’a ‘Dur’ diyor. O da ‘Kendimi patlatacağım’ diyor.

* Kalabalığa zarar vereceğini düşünerek etkisiz hale getiriyorlar. Pantolonunda ne var bilinmiyor.

* Daha dün Viranşehir Mardin sınırında PYD ve PKK tarafından satın alınarak sınırdan sokulup 1.5 kilo patlayıcı pantolonuna saklayan bir teröristi etkisiz hale getirdik.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise “İçişleri Bakanı bir yargısız infazı akladı. Bugüne kadar kolluk eliyle öldürülüp ceza alan tek bir dosya varsa getirin” dedi.

Tema Tasarım |