Ana Sayfa Yazarlar 17.05.2020 94 Görüntüleme
Yavru Vatan Yanıyor

Yavru Vatan Yanıyor

Yavru Vatan KKTC’nin en gözde alanlarından birisi olan Tepebaşı ve Çamlıbel bölgelerinde çıkan yangından, dolayı çok büyük üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.

Bölgede yaşayan Türk Vatadaşı ile yaptğım konuşmadan sonra adeta şok oldum. Yangının çıktığı bölgenin öyle bir sigara izmariti ile yanacak bir bölge olmadığını, bölgenin çok fazla işlek olduğunu en ufak bir duman olsa bile fark edilebileceğini ve böyle bir durumda yangın çıksa bile çok rahat bir şekilde kontrol altında alınabileceğini öğrenmek bende adeta soğuk duş etkisi yarattı.

Yangın çıkıyor büyüyor ve üniversiteye kadar ilerliyor. İftaiye sıkıntısı olduğu itfaiyelerin arızalı olduğu bu yüzden yangına düzgün bir şekilde müdahale edilemediği, kendi imkanları ile itfaiyeleri tamir edip tamir edilen itfaiyelerle   müdahale edildiği söyleniyor ve  Türkiye’den Yangın Helikopteri isteniyor.

Şimdi sorulması gereken sorular;

  1. İşlek bir bölgede çıkan bu yangın  nasıl oluyorda bir anda büyüyerek müdahale edilemez duruma gelebiliyor? Hiçmi orda dumanı ateşi fark eden ve ihbar eden olmuyor acaba?
  2. Arızalı denilen İtfaiyeler neden daha önceden tamir edilipde ani müdahale duruma hazır halde tutulmuyor?
  3. Orman idaresinin neden ekipmanları eksik ? Neden Orman idaresinin ekipmanları tamanlanarak ani müdahalelere hazır bir şekile getirilmiyor?

Türkiye’den Yangın Helikopteri isteniyor, tabi yangın helikopterinin bölgeye intikal ederek geçen zaman içerisinde yangın iyice büyüyor.

Paki tamam itfayiye sayısı az ve arızalı eyvallah, Kuzey Kıbrıs’ta hiçmi traktör ve greyder yok ? Kıbrıs’ta evlere su servisi yapan tanker acaları neden kullanılmadı yangına müdahale için ?

Gönderirsin iki tane greyder yangının ön kısımını komple sıyırır traşlar  ve bu şekilde yangın durdurulabilir hadi durdurulamadı diyelim, Helikopter gelene kadar yavaşlatılmış olurdu. Evlere su servisi yapan tanker araçlar yada traktörler tankerleri ile  yine aynı şekilde yangın bölgesine su taşınarak yangın bölgesinde çalışan itfaiye araçlarına  direk su takviyesi yapılabilirdi. Böyle bir durumda deposunda su biten itfayiye aracı tekrar su doldurmak için bölgeden ayrılıpta zaman kaybetmez yangında daha etkili müdahale etmiş olurdu , belki yangını söndüremezdi ama Helkiopten gelene kadar yangını bir nevi yavaşlatarak fazla tahribat önlenmiş olurdu…

Neden bunlar yapılmadı ?

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Çocukluğum…

Çocukluğum…

Tema Tasarım |