LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 1 July 2021

40 Yılın Hikayesi, Unutamadıklarım

Kıbrıslı gazeteci yazar, Timur Öztürk dünyanın birçok yerinde tarihte adından sıkça bahsedilen enleri kalemine aldı. Araştırmaları, kültür sanat yakın tarihe ışık tutan çalışmalar kapsamında…

40 Yılın Hikayesi, Unutamadıklarım

2021-07-01 Güncelleme: July 1, 2021 13:43

Kitap Hakkında

Timur Öztürk Uluslararası niteliğe sahip Kıbrıslı gazeteci bir yazar, Türklerin kültürel, sosyal ve sanatsal yakın geçmişine ışık tutan nitelikte kitap yazmış bir değerdir.

Bu kitap, Timur Öztürk’ün 40 yılı aşan gazetecilik serüveninde biriktirdiği anıların bir derlemesi niteliğini taşıyor. Bu anılar sayesinde okuyucu; 1980’li yılların Kıbrıs’ından İngiltere’sine, oradan da 1990’lı yılların Türkiye’sine uzanan yolculuklara çıkarken aynı zamanda Türkiye’nin yakın tarihine ilişkin bir hafıza tazelemesi de yapıyor. Uğur Mumcu’dan Ahmet Kaya’ya, Asil Nadir’den Mehmet Ali Ağca’ya kadar dönemin pek çok tanıdık siması da bu yolculukta okuyucuya eşlik ediyor.

40 Yılın Hikâyesi, Unutamadıklarım bir anı kitabından ziyade Türkiye’nin yakın tarihinin bir panoraması olarak değerlendirilebilir…

Yazar Hakkında

Timur Öztürk’ün KKTC Halkın Sesi Gazetesi’nde başlayan gazetecilik macerası, Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere üçgeni arasında devam etti. 1982 yılındaki İngiltere yolculuğuna, 1991-1998 yılları arasında Türkiye’de mola verdi.

Show Tv, Kanal D, Star Tv, CNN Türk gibi ulusal kanalların yanı sıra bazı yerel yayın organlarında da program yapımcılığı ve muhabirlik yaptı. 1994 yılında Milas Radyo Televizyon Genel Yayın Yönetmeni olarak RTÜK tarihinin ilk kapatma cezasını alan kişi olarak kayıtlara geçti.

Sıcağı Sıcağına, Temiz Eller, Böyle Gitmez, Söz Fato’da gibi bir döneme damgasını vurmuş televizyon programlarına emek verdi. 1998 yılında eşi ve iki çocuğu ile birlikte tekrar İngiltere’ye yerleşti. CNN Türk İngiltere Temsilciliği görevine başladı. Gazete ve televizyon haberciliğine 1980 yılından sonra radyo sunuculuğuna da ekledi. Bugün, Britanya’da yaşayan Türkçe konuşan toplumun özellikle üçüncü kuşağı Timur Öztürk’ün programlarının sıkı takipçileri arasındadır.

2012 yılında açık kalp ameliyatı olup aktif gazeteciliği ve televizyon muhabirliğini bıraktı. Britanya’da günlük yayınlanan The Daily Mirror gazetesinde serbest gazeteci olarak mesleğini sürdürmektedir. 2016’da eşinden ayrılan Timur Öztürk, üç erkek, bir kız çocuğu babasıdır.

Tema Tasarım |