LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, Gündem 7 October 2021

Birleşik Krallıkta 5,8 milyon kişinin “Covid destek paketi” kesilecek

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin, enflasyonun hızla arttığı bir dönemde toplumun en zor yoksul kesiminde yapacağı 20 sterlinlik kesinti…

Birleşik Krallıkta 5,8 milyon kişinin “Covid destek paketi” kesilecek

2021-10-07 Güncelleme: October 7, 2021 17:36

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin, enflasyonun hızla arttığı bir dönemde toplumun en zor yoksul kesiminde yapacağı 20 sterlinlik kesinti ülkede başta muhalefet olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Salgınla birlikte yapılan bu artışın başından beri “geçici” olduğunu, İngiliz hükümeti ise dar gelirlinin cebinden yapılacak 20 sterlinlik kesintiye ilişkin olarak, ekonomik kalkınma için herkesin çalışmasının gerektiği yönünde savunmada bulunuyor.

Diğer yandan uzmanlar İngiltere’de gelecek aylarda enflasyonun yüzde 4 seviyesinin üzerine çıkmasını beklendiği bir dönemde, bu tip kesintilerin durumu daha da zorlaştırabileceği görüşünde bulundu.

UK de dar gelirlilere verilen nakit, barınma, çocuk yardımı gibi birçok kalemde sağlanan “evrensel kredinden” haftalık 20 sterlinin kesilmesi, tek bir vatandaşın haftalık gelirinin yüzde 25 azalması anlamına geliyor.

Durum böyle olunca salgın döneminde devletten haftalık 79 sterlin sosyal yardım almış yoksul bir İngiliz’in 6 Ekim tarihinden sonra haftada sadece 59 sterlin ile geçinmesi ortaya çıkıyor.

İngiltere’de bu sosyal yardım hesaplaması, başvuranın ya da hane halkının şartlarına göre değişiyor.

Örneğin, İngiltere’de biri 25 yaşında, diğeri bunun üzerinde olan bir çiftin söz konusu sosyal yardımdan yapılacak son kesitiyle haftalık gelirinin 137 sterinden 117 sterline düşmesi bekleniyor.

İngiltere’de yaklaşık 5,8 milyon insan sosyal yardımla hayatını sürdürürken bu grubun yüzde 40’ı halen çalışıyor olmasına rağmen yine de asgari geçim seviyesini sağlayamadığı için hükümetin bu desteğinden yararlanmaya devam ediyor.

Hülya Özkoyuncu

 

Tema Tasarım |