LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, İngiltere 20 October 2021

İngiltere’ye 9,7 milyar sterlinlik yatırım

HÜLYA ÖZKOYUNCU/LONDON
DEV YATIRIM DÜNYA BU HABERİ KONUŞUYOR

İngiltere’ye 9,7 milyar sterlinlik  yatırım

2021-10-20 Güncelleme: March 13, 2022 12:52

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Londra’da düzenlenen “Küresel Yatırım Zirvesi” kapsamında, yabancı yatırımcıların ülkeye toplam 9,7 milyar sterlinlik yatırımın yapılması konusunda karar verdiği belirtildi.

Zirve kapsamında yabancı yatırımcılarla toplam 18 ticaret ve yatırım anlaşması yapıldı, yatırımların sonucunda İngiltere’de 30 bin kişinin istihdam edileceği belirtildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Dünyanın en iyi yatırımcıları, geleceğin endüstrilerinde büyüme ve yenilik için İngiltere’deki muazzam potansiyeli gördüler. Bugün güvence altına aldığımız 9,7 milyar sterlinlik yeni yatırım, ekonomik toparlanmamızı güçlendirecek, binlerce iş yaratacak ve ülke genelinde seviye atlamaya yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

İklim kriziyle mücadele için 400 milyon sterlin değerinde ortaklık

İngiltere genelinde iklim kriziyle mücadelede yeşil teknolojinin maliyetini düşürmek ve yatırım için Bill Gates’in kar amacı gütmeyen kuruluşu Breakthrough Energy ile İngiliz hükümeti arasında 400 milyon sterlin değerinde bir ortaklığın yapılacağı duyuruldu.

Bill Gates, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İngiltere ile olan ortaklığımız, bu kritik iklim çözümlerinin dağıtımını hızlandıracak ve onları daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmeye yardımcı olacak. Net sıfır emisyon elde etmek, bugün kullandığımız yüksek emisyonlu ürünlerle rekabet edebilmeleri ve onların yerini alabilmeleri için temiz teknolojilerin maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor.” dedi.

Hülya ÖZKOYUNCU

Tema Tasarım |