Ana Sayfa Gündem 6 Şubat 2021

Melih Bulu hakkında bunu kimse yazmadı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Melih Bulu’nun tam zamanlı akademik kariyeri 12 yıl. Bulu’nun kısa kariyer serüveni ve buna itirazlar neler? İşte ayrıntılar…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun akademik kariyeri de tartışma konusu oldu. Prof. Dr. Bulu’nun tam zamanlı akademisyenliğe 2009 yılında başlamasına dikkat çekenler, bu duruma işaret ederek “Yetersiz nitelikte” eleştirisi yapıyor.

TAM ZAMANLI AKADEMİK KARİYER 12 YIL

Tam zamanlı akademik kariyerinin 12’nci yılında olan Melih Bulu, doçentliği 2008, profesör unvanını da 2016 yılında aldı. 2010’dan 2014 yılına kadar İstanbul Şehir Üniversitesinde İşletme Bölüm Başkanı olan Bulu, 2016’dan 2019’a kadar da İstanbul İstinye Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğünü yaptı. Bulu, 2020’de Haliç Üniversitesi, 2021 Ocak ayında da Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Melih Bulu’nun bu kısa kariyer serüvenine itiraz eden akademisyenler, bir üniversitede rektörlük yapmak için üniversite yönetimlerinde uzun yıllar çalışılması gerektiğini vurguluyor. Bu atamanın liyakat bakımından doğru olmadığını anlatan akademisyenler, “İtirazlarımızdan biri de üniversitede yeterli zaman ve düzeyde çalışmamış birinin atanmasıdır” diyor.

AKADEMİSYENLİK İÇİN ŞARTLAR

Bir akademisyenin Boğaziçi’nde görev yapabilmesi ilgili bölümün kararıyla veriliyor. Akademisyenlik süreci şöyle gerçekleşiyor: “Bir akademisyenin Boğaziçi’ne kabul süreci sözlü mülakat ve sunumdan sonra başvurduğu bölümün tüm öğretim üyelerinin katıldığı oylama ile karar veriliyor. Eğer akademisyenin Boğaziçi’ne kabul edilirse sırayla önce Fakülte kurulunda sonra da üniversitenin yönetim kuruluna sunuluyor. Akademisyen bu iki kuruldan da yeterlilik alırsa Boğaziçi’nde göreve başlıyor. Bu sürece Rektör müdahale etmiyor.”

Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeyen bir öğretim üyesinin rektörlük yapmasının doğru olmadığını ifade eden akademisyenler Melih Bulu için de “Bu kariyerde bir akademisyenin rektör olarak atanması alışılmış bir durum değil. Rektör olmak için bir akademisyenin uzun yıllar deneyim kazanması gerekir. Üniversitelerin yönetimlerinde yer alması lazım” ifadelerini kullanıyor.

Tema Tasarım |