LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 28 Ekim 2021

Julian Assange’ın ABD’ye iadesinin reddine dair eylem

HULYA OZKOYUNCU/LONDON

Julian Assange’ın ABD’ye iadesinin reddine dair eylem

2021-10-28 Güncelleme: Mart 13, 2022 12:54

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesinin reddine dair kararın temyiz duruşması ikinci gününde Londra’da devam ediyor.

Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi ve serbest bırakılması çağrısıyla Yüksek Mahkeme’nin önünde toplanan protestocular kurdukları temsili mahkeme kürsüsünde dava süreciyle ilgili konuşmalar yapıyorlar.

İade talebinin reddinin “çok sağlam” bir gerekçe ile verilmediğine dikkat çekilen konuşmalarda ayrıca ABD ve Birleşik Krallık hükümetlerinin Assange’ı “yok etmek” için yıllardan beri devam eden uygulamaları karşısında mücadele çağrısı yapılıyor.

Mahkeme duvarlarında Assange ile dayanışma amacıyla  60 ülkeden yüzlerce kişinin gönderdiği sarı kurdeleler sergileniyor. Göstericilerin taşıdıkları pankartlarda İngiltere İşçi Partisi lideri Keir Starmer’i eleştiren pankartların çokluğu göze çarpıyor.

Yüksek Mahkeme önünde sabah bir açıklama yapan İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn, Assange’ın dünya liderlerinden hesap soran bir gazeteci olduğunu ve gazeteciliğin bir suç olmadığını söylediği konuşmasında “Assange için özgürlük” çağrısında bulundu.

Tema Tasarım |