LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 27 October 2021

Londra’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümü kutlandı

HÜLYA ÖZKOYUNCU ÖZEL HABER LONDON
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümü etkinliği  düzenlenen resepsiyonla İngiltere’nin başkenti Londra’da kutlandı

Londra’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümü kutlandı

2021-10-27 Güncelleme: March 13, 2022 14:03

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümü dolayısıyla İngiltere’nin başkenti Londra’da’ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi.

Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın’ın ev sahipliğinde, büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona, İngiltere’nin Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton’un yanı sıra Barones Meral Ece, Lord Sharkey, Başkonsolos Bekir Utku Atahan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilcisi  Büyükelçi Çimen Keskin, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı, basın mensupları ve çok sayıda diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda konukların karşılanması sonrası, her iki ülkenin milli marşları söylendi. Ardından Büyükelçi Yalçın, bir konuşma gerçekleştirdi.

Günün anlam ve önemine yönelik  yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanından günümüze kadar köklü bir geçmişine vurgu yaptı. Yalçın, iki ülke arasındaki bağların köklü temelinin 16. yüzyıla kadar dayandığını ifade etti.

Yalçın; “Özellikle son 20 yılda gelişme gösteren ticaret, yatırım, terörle mücadele, eğitim ve turizm alanlarındaki ilişkiler, iki ülkenin ikili ilişkilerinde ‘itici güç’ haline geldi.” ifadelerini kaydetti. Büyükelçi, Türkiye ve İngiltere’nin NATO üyesi olduğunu ve G20 gibi birçok uluslararası organizasyonda yakın çalıştığının altını çizdi.

” Türkiye ile İngiltere arası üst düzey temaslar hız kesmeden devam ediyor”

Ticaret hacmine de vurgu yapan Yalçın, yeni tip koronavirüs (covıd- 19) salgınına rağmen, Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin geçen yıla göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin 17 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Yalçın, “Tüm bu rakamlar ve etkileşimler, Türkiye ve İngiltere arasındaki sağlam ilişkilerin gelecekte de devam edeceğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Yalçın, İngiltere genelinde, Türkiye’den gelerek eğitim ve fırsatlardan yararlanan binlerce öğrencilerin olduğunun altını çizdi.

Türk ve İngiliz yetkililer arasındaki üst düzey temasların da hız kesmeden devam ettiğine dikkati çeken Yalçın, Önümüzdeki günlerde İskoçya’da gerçekleşecek olan Konferans hakkında değerlendirme yaparak,  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sırasıyla Roma ve Glasgow’daki G20 ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı’na (COP26) katılacağını bildirdi.

“Türkiye, İngiltere’nin önemli bir müttefiki ve dostudur”

Büyükelçi Yalçın’ın konuşmasının ardından, İngiliz Bakan Morton da bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümünü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Türkiye, İngiltere’nin önemli bir müttefiki ve dostudur.” ifadesini kullandı.

Morton, Haziranda Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Türkiye’nin Hatay’da Suriyeli sığınmacılara yönelik ortaya koyduğu insani çaba ve yaklaşımından etkilendiğini dile getirdi.

Morton ayrıca, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla İngiltere’den Türkiye’ye seyahatlerin yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmalarında Morton, “Türkiye çok büyük fırsatlara sahip bir ülke ancak aynı zamanda karşılaştığımız en ciddi zorluklardan bazılarının ön saflarında yer alıyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

“İngiltere’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine ev sahipliği yapıyor olmamız gerçekten harika”

Morton, 31 Ekim-12 Kasım’da İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek COP26 Konferansı’na değinerek, “İngiltere’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine ev sahipliği yapıyor olmamız gerçekten harika ve Türkiye’nin Paris Anlaşması’nın onaylanması dahil iklim konusunda attığı adımları gerçekten memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin bölgesel istikrar, terörle mücadele ve aynı zamanda artan işbirliği bunun yanında, 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapma  konusunda olağanüstü cömertlik ortaya koyarak gösterdiği çabalardan ötürü minnettar olduklarını söyledi. ayrıca Morton, iki ülke arasındaki ortaklığın önemine dikkat çekerek, “Daimi ortaklığımız, ilişkiyi sağlamak ve sürdürmek için hayati önem taşıyor.” ifadelerine yer verdi.

Çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi ve renkli simaların olduğu resepsiyonda katılım gösteren konuklara birbirinden leziz Türk mutfağının eşsiz lezzetleri ikram edildi.

Hülya ÖZKOYUNCU

 

Tema Tasarım |