LONDON WEATHER
Ana Sayfa Kuzey Kıbrıs 17 Aralık 2021

KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yaptğı açıklamalarda şu ifadelerde bulundu; Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi’nin Genişleme…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yaptğı açıklamalarda şu ifadelerde bulundu;

Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi’nin Genişleme Kararları kapsamında ülkemizin egemenliğinde bulunan kapalı Maraş’a yapılan atıflar ve Türkiye’ye yapılan çağrılar, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Rum tarafının yönlendirmesi ile hareket etmeyi tercih ettiğinin bir göstergesidir.

“Üyelik dayanışması” kisvesi altında yalnızca bir tarafa açıkça destek vererek, adadaki diğer tarafın varlığını ve egemenliğini görmezden gelen yaklaşıma sahip Avrupa Birliği, Kıbrıs Türk halkından gün geçtikçe daha da uzaklaşmaktadır. 2004 yılından bu yana Kıbrıs Türk tarafına vermiş olduğu hiçbir sözü yerine getirmeyen Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türk halkı nezdinde uğradığı güven erozyonu gün geçtikçe artmaktadır.

AB Genel İşler Konseyi toplantısında kabul edilen Genişleme Kararlarında, Rum tarafını memnun etmek için kabul edilemez ifadeler kullanılmıştır. Kararlarda Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’deki hakları görmezden gelinmektedir. Avrupa Birliği üyelerinin bazılarının Rum tarafının üyeliğini kötüye kullanmasına izin vermeleri manidardır.

Mevcut gerçekler hilafına modası geçmiş çözüm modellerini Kıbrıs Türk tarafına empoze etmeye çalışan Avrupa Birliği, Kıbrıs konusunda tarafsız bir aktör olamayacağı yönündeki endişelerimizde haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır.

Tema Tasarım |