LONDON WEATHER
Ana Sayfa Türkiye 30 December 2021

İyi ki varsın Necabi BAL

Yerleşiminin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, tarihe tanıklık eden izlere bakıldığında insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği…

İyi ki varsın Necabi BAL

2021-12-30 Güncelleme: April 24, 2022 20:10

Yerleşiminin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, tarihe tanıklık eden izlere bakıldığında insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu görülmekle, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde şehre özgü tiftik keçisinin yününden yapılan sof kumaşların yurt dışına satılmasıyla kervansarayların güzergahı ve bir ticaret merkezi haline gelmiş, I.Dünya Savaşı sonrasında ise Atatürk’ün liderliğindeki ulusal direniş hareketinin yönetildiği belirgin bir konum üstlenerek Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra 13 Ekim 1923 tarihinde işgalden kurtulan Türk yurdunun yeni başkenti ilan edilmiştir. Günümüzde sanayi, bilişim ve bürokrasinin kalbinin attığı şehrimizdir. ANKARA.

“İyi ki Varsın” yazı dizimde, bilişim, teknoloji, turizm, enerji, moda, sanat ve sivil toplumun lider insanlarını kaleme almıştım Türkiye’deki enerji Sektöründe başlayan yaşam hikayesine , Bürokrasi alanında Devlet birimlerindeki hizmet ederek devam ettiren, kurumsallaşma sürecini yönlendiren, yönetimde profesyonel kadrolarla çalışmanın hazzını yaşayan, kaynağı insan Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetici, iş insanı ,duayen 1960 Ankara doğumlu Necabi BAL ’ a yer verdim.

Ankara’ da  dünyaya gelen Necabi BAL ‘ın, öğrenim yıllarının hemen hemen tamamında, Ankara’nın izleri var. Liseyi Yenimahalle Demetevler Lisesi’nde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde 2 yıl öğreniminden sonra Devlet Kadrosunda yer almak istediği için Bürokrasiyi tercih etti.

Necabi BAL’ ın yaşamında; sanat, ticaret, eğitim, finans, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme ve Sivil Toplum Kuruluşlarının kalbi Bürokrasi alanlarında Ülkemizin  önde gelen kültür başkenti olması nedeni ile Ankara  büyük önem teşkil ediyor.

1980 li yılların ortasında ,TC. Gümrük ve Tekel Bakanlığında çalışma hayatına başlayan BAL, 1941 yılında, Ankara’da dokuz personelli bir kamu kuruluşu olarak faaliyete başlayıp, Simgesinde Türk Mitolojisinin figürü  ağzından alev çıkan dişi kurt olan PETROL Ofisi Ankara Bölge Müdürlüğü’nde İç Hizmetler Bölümde devam ettirdi. 10 yıl kadar burada hizmetlerini sürdürdü. TC. Tarım Bakanlığında 2011 yılında Devlet birimlerinde görevinde emekliliğini isteyerek Kamuda olan görevlerinde son noktayı koydu.

Sayısız Sivil Toplum Kuruluşlarında görev alan Necabi BAL ,

ANKARALILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ  Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Meclisi Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile aynı zamanda  ANKARA PLATFORMU  Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkanlığı görevlerini halen aktif olarak devam ettirmektedir.

Ülkemizin Ulusal ve Uluslararası alanda hak ettiği düzeyde tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapan, projeler üreten ve kendi insanımızın tarihimizi kültürümüzü kaliteli materyallerle tanımalarını sağlayan, bu çerçevede girişimlerde bulunan ve faaliyetlerine devam eden Türkiye Tanıtma Platformu TUTAP dada aktif görev almaktadır.

Necabi BAL;

Ülkemizin tanıtım misyonu çerçevesinde, enerji ,bilişim, lojistik, sinema ,tv ve emlak alanlarında ticari bir yapılanması olmadan faaliyetlerini sürdüren bir perspektif ile çalışmalarına devam ediyor.

Ülkemizde bulunan yaklaşık 2,5 milyona yakın Engellilerin ve Ailelerinin Yaşamlarını Kolaylaştırmak ve Engellileri Yaşama Dâhil Etmek adına ortak paydada bir çok Sivil Toplum Örgütü ile koordineli ,engelli bireylerin toplumsal sorumluluk anlayışı ile çıkar gözetmeksizin bilgi,beceri ve başarılı deneyimlerini bizleri aracılığı ile kullanmaları konusunda çalışmalarına istihdam oluşturma gayreti içerisinde sürdürmektedir.

Proje dahilinde ,  Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya neden olan Alzheimer hastalığının tedavi sürecinde Almanya Cumhuriyeti ile deneyim ve çalışmalarının yanı sıra, kaynağı insan olan yabancı uyruklu insanlar ve mültecilerin ülkemizde ki durumlarının incelendiği çok kapsamlı işlevlerin yürütülmesi adına çalışmalarda yer almaktadır.

Televizyon Yayın Sektöründe Ankara da yayın hayatını sürdüren TV6 Kanal çalışmaları ile 2022 vizyonlarına ” Yeni bir ses, Yeni bir soluk”  sloganları ile yayın çalışmaları olan Necabi BAL ,Sinema ve Film Sektörüne ,Türk Cumhuriyetleri ile hem iş dünyası hem de Bilişim alanlarında özelikle AZERBAYCAN Devleti ile Turancılık Felsefesi  ve  “Türk Kültürünün Dünü Bugünü” temalı projelerinin anlatıldığı çekimleri için gün saymaktadır.

2022 yılının ilk çeyreğinde, Lojistik alanında -Kargo Sektöründe gerçekleştirdikleri Özel bir yazılım Programının alt yapı çalışmaları tamamlanarak, LOJİSTİK Sektöründe bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Ülkemizde Spor ve Sporcunun yetiştirilmesi konusunda gençlerimizin, bireysel gelişimleri açısından, spor etkinliklerinde yer almasının, kişilik gelişimi konusunda özellikle günlük yaşam aktivitelerini düzen içerisinde sürdürmeye çalışmaları, toplum içerisinde yaşama konusunda uyum göstermeye çalışma gibi karakter gelişimi olarak nitelendirilebilecek katkıları olduğu görülmektedir diyen Necabi BAL , aynı zamanda Ankara Mamak spor Kulübünde Basın Danışmanlığı görevini yürütmektedir.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu  “TOGG” un elektrikli otomobil üretimi için Bursa Gemlik’ te kurulan ve bitme aşamasında olan Fabrikaları için araçların üretimi 2022 yılının sonunda üretime ve satışa hazır hale getirilecektir.  Türkiye ‘ de Elektrikli araç almaya karar verdiniz. Kafanızdaki en büyük sorulardan biri, “Elektrikli aracımı nasıl şarj edeceğim?” sorusuna verilecek en güzel yanıtın ne olduğu konusunda çalışmalarını son hızla devam ettirmekte olan ekip ruhu ile, Ülkemizde yerli Sermayenin konu üzerinde etkin çalışmalarının desteklenmesi ve konu hakkında Bilgilendirilmesi gerekliliği fikrini savunuyor.

İki çocuk Babası olan Necabi BAL ; yaşam standartlarına, planlamalarına çok önem veriyor. O hem bir iş insanı, hem de iyi bir Baba  olmanın da gururunu yaşıyor. Haftalık planlamalarına, iş saatlerine, randevularına oldukça özen gösteriyor. Genel olarak baktığımızda,  geniş vizyonu ile benimsenmiş kişiliği ile tüm girişimlerinde, organizasyon çalışmalarında ve Sivil Toplum Kuruluş adına gerçekleştirdiği özverili çalışmalarında,kuralları standartların uygulanması konusunda engin deneyimi ve farkındalığı olan bir yönetici olan Necabi BAL’ a, ülkesine olan sevgisi, farkındalık yaratan girişimci ruhu ve kurumsal yönetim anlayışı, yardımsever kişiliği, Yönetim – Strateji belirleme alanında yaratıcılık özelliği, bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması, gelecekte de hem yurtiçi hem de yurtdışında kaynağı insan olan, faydalı çoğu kapsamlı projeleri yaşama kazandıracağını biliyor ve kendilerine,

“İyi ki varsın Necabi BAL ” diyoruz.

Levent KANDEMİR 

Tema Tasarım |