LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, İngiltere 2 Ocak 2022

Brexit isyanı: İngiltere ve AB arasındaki gerginlik sertleşerek derinleşiyor

AB ülkeleri ile Londra arasında Brexit sonrası oluşan uçurum derinleşiyor. Avrupalı ihracatçılar, İngilizlerin gümrükte evrak prosedürlerini yoğunlaştırmasından ötürü bezmiş durumda. Gümrük geçişinde kamyonların 10 saati aşkın bekletildiğinden yakınan şirketler, alternatif pazar arayışında. Manş Denizi’ndeki balıkçılık lisansı krizi, İngiliz vatandaşların Avrupa seyahatinde Fransa’dan transit geçişi ve göçmen meselesi, taraflar arasında krize neden olan konular arasında.

Avrupa Bloğu  üyeliğinden  ayrılan İngiltere AB  arasında Brexit kaynaklı önemli konularda problem devam ederken, Avrupalı ihracatçılar, Brexit sonrası oluşan yeni bürokrasiden şikayetçi. İngiltere ve Fransa arasında Manş denizindeki balıkçılık lisans problemi, göçmen krizi ve İngiliz vatandaşların Avrupa seyahatinde Fransa’dan transit geçişi yasağı gibi problemler devam ederken, ihracatçılar sınır ötesi ticaretinin daha fazla zarar göreceğinden endişe duyuyor. The Guardian’ın İngiltere ile ticari hukuku bulunan Avrupalı şirketlerin görüşlerine göre, Brexit Avrupa’da ticareti kabusa çevirdi.

Prosedürler bezdirdi

İngiltere’nin tedarik zincirlerinin engelllere takıldığını ifade eden Unexport Başkanı Domingo Llamas, yılda milyonlarca kilogramlık meyve ve sebze ihracatı,  limon ve marul yüklü kamyonlarının evrak işlerinden ötürü on saati aşkın süre sınırda bekletildiğini belirtti. Belgeleri eksik olan şirketlerin araçlarının kuyrukta bekletildiğini aynı  zamanda, evraklar tam olsa bile diğer araçların evrak işlemleri aksadığı takdirde aynı şekilde saatlerce bekletildiklerini aktardı. Evrak işlemlerinin AB ülkelerindeki birçok sürücüyü yıldırdığı kaydedilen bilgide bunun sonucunda sevkiyat masraflarının arttığı ve bu durumun tüketicilere daha yüksek fiyat olarak yansıdığı vurgulandı.

Avlanmayla ilgili balıkçılık krizi gerginliğe yol açıyor

Manş Denizi’nde İngiltere ve Fransa arasında balıkçılık ve avlanma haklarıyla ilgili anlaşmazlık da hâlâ devam ediyor. Brexit anlaşmasını fes eden İngiltere  sonrası AB ile arasında 2021’deki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlanabildiyse de özellikle Fransız balıkçılar, belirlenen bölgelerde çalışma gösteremedi ve gerekli lisansları alamadı. Bir hatırlatma yapacak olursak; Geçtiğimiz günlerde Paris cephesi, krizin çözülememesi halinde “sert güç kullanacaklarını” ve “misilleme” yapacaklarını belirterek tehdit diline başvurmuştu.

İki ülke arasında yeni gerilimler

2021’in Kasım ayı  Manş Denizi’nde  31 kişinin hayatını kaybettiği göçmen krizinde taraftarlar birbirini suçlamış İngiltere ve Fransa arasında gerilimde sert kırılmalar yaşanmış, iki ülke arasında düzensiz göçler krize neden olmuştu.  İngiliz basını Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u “Brexit’in intikamını almaya çalışmakla” ithamında bulunmuştu.  Paris yönetimi ise İngiltere’yi, kaçakçılığa göz yuman ülke olarak ithamda bulunmuştu. missillemeler devam etsin dursun! Öte yandan Fransa, Noel öncesi  İngiliz vatandaşlarının Fransa üzerinden kara yolu ile transit geçişi hakkını kaldırmıştı uzmanlar tarafından bu kuralın,  önümüzdeki günlerde devam edeceği yönünden bilgiler gelirken, taraflar arasında olası yeni bir krizi tetikleyebileceğini düşünülüyor.

Hülya Özkoyuncu

Tema Tasarım |