LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 15 Haziran 2022

Hicran Hüseynova: “Şuşa Beyannamesi Azerbaycan-Türk birliğinin yeni bir tarihi aşamasıdır”

Bugün Karabağ’ın kurtarılmış şehir ve bölgelerinde Azerbaycan bayrağıyla beraber Türk bayrağı da dalgalanıyor”.

Hicran Hüseynova: “Şuşa Beyannamesi Azerbaycan-Türk birliğinin yeni bir tarihi aşamasıdır”

2022-06-15 Güncelleme: Haziran 17, 2022 10:20

“15 Haziran Azerbaycan tarihinde ikinci kez özel bir gün olmuştur”. Azerbaycan Milletvekili, Meclis Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, Profesör Hicran Hüseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, 29 yıl önce bugün Azerbaycan devlet olarak parçalanma ve siyasi haritadan silinme tehdidinden kurtulduysa, bugün Azerbaycan güçlü ve muzaffer bir devlet olarak bölgede, dünyada barış ve refahın tesisine bir kez daha katkıda bulunmaktadır:

“Bu bağlamda, bir yıl önce imzalanan Şuşa Beyannamesi’nin istisnai siyasi, ekonomik, askeri, bilimsel, manevi ve tarihi önemi vurgulanmalıdır. Her şeyden önce bu belge, Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev’in “Bir millet, iki devlet” ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, üzüntümüz kederimizdir” sözleriyle karakterize edilen Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini güçlendirerek yeni bir aşamanın temelini attı.

Öte yandan, Ermenistan’ın intikam iddiasında bulunduğu ve Kars anlaşmasının iptal edildiğini ve bazı ülkelerin bölgede yeniden kaos yaratmak istediği bir dönemde böyle bir belgenin imzalanması özellikle sembolikti. Farklı zamanlarda hem Ermenilerin hem de onları destekleyen güçlerin görüşlerini dile getirdikleri ve Kars anlaşmasının iptali için çaba sarf ettikleri biliniyor. Ancak Şuşa’da imzalanan Beyanname bu konuyu tarih arşivlerine gönderdi.

Şuşa Beyannamesi her iki ülkenin parlamentoları tarafından onaylandı. Geçen yıl önemli adımlar atıldı ve etkinlikler düzenlendi. Bugün Karabağ’ın kurtarılmış şehir ve bölgelerinde – Şuşa, Ağdam, Hadrut, Fuzuli ve diğerleri Azerbaycan bayrağıyla beraber Türk bayrağı da dalgalanıyor. Türk şirketleri, kurtarılmış topraklarımızın yeniden inşasında yakından ilgilenmektedir. Şuşa Beyannamesi’nin imzalanması ve onaylanmasından sonra Azerbaycan-Türkiye ilişkileri hukuki bir meseleye taşındı.

Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dediği gibi: “Ortak Beyanname – İttifak Beyanname ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarıyor. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki işbirliği benzersiz bir ittifak örneğidir. Ve tarihi çok eskidir. Ortak etnik kökenlerimiz, kültürümüz, dilimiz, dinimiz, ulusal değerlerimiz, ulusal çıkarlarımız var. Tarihsel olarak birbirimize desteğimiz bu birliği, bu kardeşliği, bu önyargıyı sağlamıştır. Ancak aynı zamanda bölgede ve dünyada yaşanan süreçleri, jeopolitik durumu doğru analiz etmek, geleceğe yönelik stratejik hedefleri belirlemek, karşılıklı güven ve güvene dayalı kararlar almak önemlidir. Bu bağlamda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faaliyetleri ve politikaları sadece iki kardeş devlet için değil, Türk Dünyası, bölge ve dünya için de tarihi bir olaydır.

Bu belgedeki konulardan biri uluslararası öneme sahip projelerin uygulanmasıdır. Zengazur Koridoru projesinin hayata geçirilmesi, Doğu’dan Batı’ya herkesin kullanabileceği yeni bir ortak ekonomik koridor açacaktır. Bu proje sadece bölge için değil, dünya için de önemli ve önemlidir. Şuşa Deklarasyonu, Güneydoğu Avrupa ve Kafkasya’da ekonomik büyümenin güçlendirilmesi, altyapının geliştirilmesi ve bölgesel güvenliğin korunması için çok önemli bir araçtır.

Azerbaycan ve Türkiye Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan Şuşa Beyannamesi temelinde kurulan işbirliği ve ittifak, daha da gelişecek ve adım adım daha büyük başarılara imza atacaktır. Bu günlerde Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST-Azerbaycan’da her iki liderin Şuşa Beyannamesi’ne atıfta bulunması ve birlik ve beraberlik mesajları vermesi bu görüşleri bir kez daha kanıtlamaktadır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in belirttiği gibi: “Bugün küresel olarak benzersiz bir işbirliği ve ittifak örneği oluşturuyoruz.” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi: “Gücümüz Azerbaycan’ın gücüdür ve Azerbaycan’ın gücü bizim gücümüzdür.” Şuşa Beyannamesi, Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliği ve birliğine dair tüm dünyaya bir mesajdır”.

Cengiz Ehtibaroğlu

Tema Tasarım |