LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, İngiltere 10 Kasım 2022

Londra’da düzenlenen dünya turizm fuarın da THY lezzet elçileri

Londra’da düzenlenen dünya turizm fuarına 182 ülke katılım gösterdi. Yoğunluk rekor kırdı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı…

Londra’da düzenlenen dünya turizm fuarın da THY lezzet elçileri

2022-11-10 Güncelleme: Kasım 10, 2022 15:19

Londra’da düzenlenen dünya turizm fuarına 182 ülke katılım gösterdi. Yoğunluk rekor kırdı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılım gösterdiği fuar yoğun katılım gösterdi. 182 ülkenin katılım gösterdiği fuarda Türkiye standı da yerini aldı. İngiltere’nin Londra’ da düzenlenen WTM 2022 uluslararası turizm fuarı, dünyanın en büyük seyahat fuarlarından biri olan World Travel Market… Londra’da üç gün sürdü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Londra Büyükelçi Ümit Yalçın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek  birçok üst düzey davetliler fuara katılım sağlayanlar arasındaydı. Bakan Ersoy basın mensuplarına ilk gün bir konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy, İngiltere’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısına ilişkin, bu yıl ziyaretçi sayısı ile ilgili çok daha büyük hedef koymuştuk. 3,5 milyon gibi bir sayı belirlemiştik. İnşallah bu yıl 2022 sonunda, bu sayı 3,5 milyon hedefi aşar ve bu rakama ulaşmış oluruz.

Bakan Ersoy, açıklamalarının arasında Covid öncesi sürece de değindi.

Covıd -19 salgını öncesinde, İngiltere’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında en fazla rakam 2019 yılı olduğu görülmüş,  ve Türkiye’nin İngiltere pazarından 2,5 milyon ziyaretçi aldığını kaydetti. Bakan Ersoy katılımcılara teşekkür ederek, sonrasında Türkiye’nin tanıtımı yapılan stantları bir bir ziyaret etti.

Fuarda Türkiye’nin önde gelen Turizm detinasyonlarına sahip şehirlerin ve hotellerin standlarının yanı sıra Türk Hava Yolları da tanıtımda yerini aldı.

Dikkatlerimizden kaçmayan  Türk Hava Yolları Satandı izah ikramları ile gelen ziyaretçilere adeta ziyafet lezzet şöleni sundular. Aslında bir ülkenin tanıtımında o yörelerin lezzeti görülmeyen elçilerdi. Önemi bir kenara atılamayacak kadar manidardı.

Türk Hava Yolları standında, yüzleri tebessüm ettiren misafirleri ağırlayan iki insan ilgileri üzerlerine çekti. Güler yüzü ve ikramları ile objektiflerimize takılanlar arasındaydı. Kısa bir söyleşi yaptık. Oldukça heyecanlı olan Şefler fuar hakkında şunları kaydetti.

Şef, “Hasan İbrahim Ar”, sözlerine şunları kaydetti:

“İsmim Hasan İbrahim Ar. Burada olmanın gururunu yaşıyorum. 8 yıldan bu yana turizm sektöründe çalışıyorum. Memleketim Antalya.  Çifte vatandaşım 15 yıldan beri ingiltere’de yaşadım. Turizm ve Hotelcilik okudum.”

İbrahim Ar,  Londra Dünya Turizm Fuarı hakkında sözlerine şöyle devam etti:

“Çok heyecanlı hummalı bir çalışma gerçekleşmiş, bizler de THY olarak bu standla yerimizi almanın haklı gururunu yaşadık. İzaz ikramlarımızı itina ile seçtik. T.C’ nin damak kültürünü bir nebze de olsa katılım gösteren misafirlerimize ikram ettik. Ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz. Karşımızda Turizm Bakanlığı ile goturkiye var. Onlarla beraber sohbet ettik. Çok güzel bir atmosfer var. Burada olmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’te vardı.  Ayaküstü konuştuk. Türkiye’nin selamlarını getirdik. Onlar da biz de çok heyecanlıydık. 3 gün sürecek olan fuarda katılımcılara ikramlarda bulunmak son derece keyifli. İkramlarımız hazır Türkiye’den getirdik. Mutfaktaki değerli şeflerimiz her birinin ayrı ayrı çok emekleri var. İtinayla hazırlanan bu ikramlar bugün burada sunuluyor. İstanbul Trabzon Gaziantep biz her yerde varız.

İsmi “Mirem Çelik” 13 yıldır turizm sektöründe hizmet veren bir  şef, THY standında göstermiş olduğu efor ve emekle ilgiyi üzerine çekti. görülmesi gereken gizli kahramanlar arasındaydı.

Şef, Mirem Çelik sözlerine şunları kaydetti:

“4 buçuk yıldır Dokuda çalışıyorum. Turizm Hotelcilik Lisans mezunuyum. Mesleğimi severek yapıyorum. istanbul’ da yaşıyorum. Londra Dünya Turizm Fuarı  için buradayız. Çok heyecanlıyız. Fuar açılışı öncesi Londra’yı gezme fırsatım oldu. Normalde Avrupa ülkelerine uçmuyoruz. Ama burayı çok sevdim bayıldım. Tarihi ve sokakları ile Londra başka bir dünya. Ayın onun da tekrar Türkiye’ye dönüşümüz var. Türkiye’den ikramlarımızı getirdik. Fuar beklediğimizden daha yoğun katılımlı oldu. Aynı zamanda organizasyon muhteşem ötesi. buranın atmosferi büyüleyici. Standımızı ziyaret edenlere izaz ikramlarımızı ikram etmek ve onların yüzündeki o mutluluğa tanık olmak oldukça sevindirici. Özlellikle Gaziantep’ten baklavaları ikram etmek hem bizim hem katılımcıların hoşuna gidiyor.”

Yogun katılımın olduğu fuar üç gün sürdü.

43’ncü yılı olan 2022 Dünya Turizm Fuarı (WTM) Londra’nın Docklands bölgesi Excel fuar alanında yer alıyor. 182 ülke, 5.000 üzerinde firmanın katıldığı bir fuar ITB Berlin Fuarından sonra, dünyanın ikinci büyük fuarı olarak tanımlanıyor. WTM’nin özelliklerinden biride sonraki yıllarda ülkeler ve büyük tur operatörleri tarafından izlenecek turizm politikaları belirlemesi turizm alanındaki iş kültür seyahat sağlık bunları kapsayan teknoloji bütünlüğünü, turizm profesyonelleri tarafından katılım gösterip sergileniyor olması.

 

Tema Tasarım |