LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 13 Mayıs 2022

Musa Guliyev: “Ermeni tarafının öne sürdüğü teklifler tarafımızca ciddiye alınmıyor…”

“Ermenistan istese de istemese de bu şartları yerine getirecektir.”

Musa Guliyev: “Ermeni tarafının öne sürdüğü teklifler tarafımızca ciddiye alınmıyor…”

2022-05-13 Güncelleme: Mayıs 22, 2022 08:07

“ABD ile Ermenistan arasındaki barışçıl nükleer anlaşmanın Azerbaycan üzerinde hiçbir etkisi yoktur.” Bu sözler Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev’den geldi.

Milletvekili’ne göre Azerbaycan, Ermenistan’daki mevcut nükleer santralin güvenliğini istiyor. Aynı zamanda Erivan tektonik bir bölgedir ve bu eğilim çok tehlikelidir. Azerbaycan bu konuyu STK ile defalarca gündeme getirdi ve ASES’in Ermenistan’daki faaliyetleri denetlenmeli ve standartlara uygun hale getirilmelidir. Bu mümkün değilse, o zaman tek çıkış yolu kapatmaktır. Kısacası, Ermenistan ile ABD arasında böyle bir anlaşmanın imzalanması bizim için bir tehdit oluşturmuyor.”

Milletvekili daha sonra Azerbaycan’ın 5 önerisine karşı Ermenistan’ın 6 şartı hakkında yorum yaptı: “Ermeni tarafının öne sürdüğü teklifler tarafımızca ciddiye alınmıyor.

Bence Ermenistan konuyu ne kadar uzatmaya çalışsa da istediğini elde edemeyecek. Bu koşulların altısının tamamının getirilmesi, muhtemelen 10 Kasım 2020 üçlü beyanının şartlarının uygulanmasındaki gecikmeden kaynaklanmaktadır. Azerbaycan tarafından belirlenen koşulların her biri, 10 Kasım 2020 üçlü bildirgesinin şartlarına uygundur. Bunlar sınırların karşılıklı tanınması, her iki ülkenin toprak bütünlüğünün tanınması, yani sınır belirleme ve sınırlandırma işlemleri, iletişim hatlarının açılması, yasadışı Ermeni birliklerinin Azerbaycan topraklarından sürülmesi gibi konulardır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dediği gibi, “Ermenistan istese de istemese de bu şartları yerine getirecektir.” Azerbaycan, Ermenistan’ı yerinde tutmak için yeterli güce sahiptir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı son açıklamasında, “Ermenistan, 2020’de 44 günlük savaşını yeniden başlatmamalı! Toprak bütünlüğümüzü tanımazlarsa, bizim de yeterince tarihi zeminimiz ve toprak iddiamız var. Genel olarak, Zengazur toprakları 1920 yılında Çarlık Rusyası tarafından Ermenistan’a verildi.

Ermenistan’daki istikrarsız olayların da bununla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Yurtdışında Ermenistan’da yaşayan intikamcı ve radikal güçler, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir anlaşma ve Kafkasya’da barış istemiyor. Ama Azerbaycan barış için çalışıyor ve bunu başaracak. Ermenistan’ın Azerbaycan’a herhangi bir koşul dayatmasının hiçbir hakkı ve ahlaki temeli yoktur! Ermeniler Azerbaycan’a karşı çok tarihi suçlar işlediler, bu suçların hesabını verecekler ve cezalandırılacaklar!

30 yıl boyunca Ermeniler işgal altındaki topraklarda taşı taş üstünde bırakmadılar. Ekolojiyi zehirlediler, ormanları kestiler ve zenginliği yağmaladılar. Bütün bunlara cevap verecekler. Gafan bölgesindeki Copper Malibden fabrikasının atıklarını Oxchu Nehri’ne dökerek, şimdiden tehlike kaynağı haline gelen Oxchu Nehri’ni zehirlediler. Buna cevap verecekler! Azerbaycan’ın dava açması ve Hocalı katilleri de dahil olmak üzere Azerbaycan halkına karşı suç işleyen herkesi adalete teslim edilmesi için Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’ne, Avrupa Mahkemesi’ne müracaat etmesi gerekiyor. Bunu zaman içinde yapıyoruz ve muhtemelen sınırların karşılıklı tanınmasından sonra bu konuları gündeme getireceğiz.”

Ülker Fermankızı/Voicepress

Tema Tasarım |