LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 11 Haziran 2022

Vugar İsgandarov: “Masada diplomatik bir savaş devamediyor…”

“Azerbaycan’ın tek amacı var: Her şeyden önce, Ermenistan’a bir karış Azerbaycn toprağını vermemek kaydıyla bölgede kalıcı barış ve güvenliğin sağlanmasıdır!”

Vugar İsgandarov: “Masada diplomatik bir savaş devamediyor…”

2022-06-11 Güncelleme: Haziran 17, 2022 10:57

“Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov’un Azerbaycan’ın Gazah bölgesinde bulunan 7 köyü ve Nahçıvan’a bağlı Kerki köyünün Azerbaycan toprağı olduğu ve halen Ermeni işgali altında olduğu ve bu toprakların Azerbaycan’a geri verilmesi konusundaki görüşleri netdir! ” Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Vugar İsgandarov söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırın sınırlandırılması zamanı söz konusu oaln topraklar Azerbaycan’a iade edilmelidir. Eski Ermeni hukuk mudafaaçısı, sosyal medya hesabından Gazah’taki 7 köyün ve Nahçıvan’daki Kerki köyünün asla Azerbaycan’a iade edilemeyeceğini yazdı. Bunu, bu toprakların tarihsel olarak Ermenistan’a aıt olduğunu söyledi. Bakü’nün bu topraklara ilişkin açıklamasının Ermeni tarafı için kabul edilemez olduğunu da ifade etti. Görünen o ki Ermenistan’da hâlâ Türk düşmanlığı yapan ve saldırgan bir zihniyete sahip insanlar var. Ermenistan yıllardır bu kadar yetersiz ve mesnetsiz uydurma iddialarda bulunuyor. Ancak 44 günlük Karabağ savaşı sırasında Azerbaycan’ın muzaffar ordusu, Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in uluslararası basına gerçeklere dayalı mükemmel açıklamaları, resmi Erivan’ın “uydurmal Ermeni fikirlerini” paramparça etti. Şu anda masada diplomatik bir savaşın sürdüğünü belirtmek isterim. Ve bu savaşta dikte eden taraf Azerbaycan’dır.

Azerbaycan’ın tek amacı var: Her şeyden önce, Ermenistan’a bir karış Azerbaycn toprağını vermemek kaydıyla bölgede kalıcı barış ve güvenliğin sağlanmasıdır! Bu ilke kesinlikle uluslararası hukuka uygundur ve mevcut siyasi alanda Azerbaycan’ın bölgede barışın garantörü olması dünya toplumu tarafından kabul edilen faktördür”.

Cengiz Ehtibaroğlu

İlginizi çekebilir

KKTC Başbakan Tatar:

KKTC Başbakan Tatar:

Tema Tasarım |