LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 25 January 2022

Yolda kalanlara tazminat ödeyecekler

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yoğun kar yağışı nedeniyle vatandaşlar ana yollarda mahsur kaldı. Bu yolları inşa edip işleten Attiki Ulaşım Şirketi, özür dileyerek mahsur kalan araçlara 2 bin euro (yaklaşık 30 bin 500 TL) tazminat ödeyeceklerini duyurdu.

Yoğun kar yağışı Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da hayatı felç etti. İki gün süren yoğun kar yağışı nedeniyle şehirler arası ulaşım durdu ve 200’ün üzerinde araç Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında mahsur kaldı. Ayrıca Atina’nın birçok semtinde elektrik kesintileri yaşanırken toplu taşıma araçlarının tüm seferleri durduruldu.

Hükümet tüm bu gelişmelerin üzerine tüm kamu kurumlarının ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını belirterek ordudan yardım istendiği açıklaması yaptı.

Muhalefet partileri önlemlerin zamanında alınmadığını belirterek, Miçotakis hükümetine karşı sert açıklamalar yaptılar.

2 BİN EURO TAZMİNAT ÖDENECEK

Evrensel gazetesinden Seyit Aldoğan’ın aktardığına göre, halkın tepkisi ve muhalefetin partilerini sert açıklamalarının ardından başkent Atina’nın ana yollarını inşa edip işleten Attaki Ulaşım şirketi vatandaşlardan özür diledi. Ayrıca şirket yollarda mahsur kalan her araç için 2 bin euro tazminat ödeneceğini açıkladı.

TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Ancak şirketin bu açıklamalarına rağmen vatandaşların tepkisi sürüyor.

Ülküdeki birçok hukukçu, Attiki Ulaşım iirketi hakkında cezai yaptırımların gündeme getirilmesini savunuyor. Ana arterlerin halktan toplanan paralarla yapıldığı ve geçiş ücretlerine tabi olduğu, dolayısıyla toplanan büyük paralara rağmen yolların açık tutulamamasın dan sorumlu olanların cezalandırılması gerektiği dile getiriliyor.

Tema Tasarım |