LONDON WEATHER
Ana Sayfa Ekonomi 31 Ocak 2022

TD-IHK, Alman-Türk nitelikli iş gücü projesi

TD-IHK, Alman-Türk nitelikli iş gücü projesini sunmak üzere Alman Yönetim Akademisi Aşağı Saksonya (DMAN) ve İstanbul Kültür…

TD-IHK, Alman-Türk nitelikli iş gücü projesi

2022-01-31 Güncelleme: Nisan 23, 2022 22:49

TD-IHK, Alman-Türk nitelikli iş gücü projesini sunmak üzere Alman Yönetim Akademisi Aşağı Saksonya (DMAN) ve İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) temsilcilerini ağırladı.

Almanya’da nitelikli iş gücü açığı önemli ve güncel bir konudur. Henüz genel olarak yaygın olmasa da bazı sektörlerde şimdiden bu açıklık hissedilmekte ve önümüzdeki yıllara ilişkin tahminler açığın büyük ölçüde daha da artacağını öngörmektedir.

Alman Yönetim Akademisi Aşağı Saksonya (DMAN) ve İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) arasındaki Alman-Türk nitelikli iş gücü projesi tam olarak bu noktada başlamaktadır. İş dünyasından temsilciler, Berlin Ticaret ve Sanayi Odası (IHK Berlin), Almanya Federal İş Ajansı ve proje yöneticileri konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Leipziger Platz’da bulunan TD-IHK’nın ofisinde bir araya gelmiştir.

Etkinlik kısa bir açılış konuşması ve selamlamanın ardından, bir gün önce Hannover Eyalet Başbakanı Sayın Stephan Weil ve T.C. Büyükelçisi Sayın Ahmet Başar Şen himayesinde imzalanan uzman projenin özeti ile başlamıştır. Bu bağlamda TD-IHK’nın rolü ve konunun önemi TD-IHK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bahattin Kaya tarafından vurgulanmış, kısa bir tanıtım turunun hemen ardından karşılıklı müzakere ve görüşmelere geçilmiştir.
Bunların yanı sıra, TD-IHK Üyeleri Sayın Avukat Dr. Hayriye Yerlikaya-Manzel ve Sayın Avukat Dr. Martin Manzel tarafından, yürütülen projenin sunumu gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda İstanbul Kültür Üniversitesi ilk çıkış noktasıdır. DMAN iş birliği ile üniversite ve meslek okulları mezunları genel ve özel kurslar ile Almanya’daki çalışma hayatına hazırlanmaktadır. Almanya’daki mesleki ve özel hayata hazırlık, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin inisiyatifi çerçevesinde kurulan personel ve yönetim danışmanlığı şirketi elemanya GmbH’nın ve Göç Hukuku’nun yanı sıra vize konularında da uzmanlaşmış hukuk şirketi Manzel-Yerlikaya’nın hizmetleriyle tamamlanmaktadır.

25 yıl önce özel bir üniversite olarak kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi’nin Almanya ile daha uzun bir geçmişe dayanan yakın bağları bulunmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Dr. Bahar Akıngüç Günver’in dedesi, 20. Yüzyılın başlarında 9 yıl Almanya’da yaşamış ve çalışmış, 1932 yılında İstanbul’da, Almanya’dan gelen eğitim tekliflerini değerlendiren bir açık öğretim okulu kurmuştur. Bu gelenek ve tarih sebebiyle Alman-Türk ilişkilerini, yapılan fikir alışverişleri ile daha da güçlendirmek ve geliştirmek Sayın Dr. Günver için büyük bir önem arz etmektedir. Aynı zamanda üniversite ve mezunları, derecelerinin Almanya’da tanınmasından da büyük ölçüde yararlanacaklardır.

Daha sonraki müzakere turunda, tekliflerin finansmanı ve kamu fonları yoluyla teşvik olanakları veya gelecekteki işverenler tarafından ön finansman imkanları tartışılmış ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur.

IHK Berlin ve Almanya Federal İş Ajansı temsilcileri ile olası açıkların kapatılabileceği telafi kurslarının olanakları da konuşulmuştur. Berlin-Nord Federal İş Ajansı Genel Müdürü Sayın Christoph Möller, yasama organının önündeki bazı formal engellere dikkat çekmiş, öte yandan Federal İş Ajansı adına pragmatik bir yaklaşım vaat etmiştir. IHK Berlin Ekonomi ve Politika Bölüm Müdürü Sayın Sandra Trommsdorf da her şeyden evvel ihtiyaç analizi alanında destek sözü vermiştir.

Tema Tasarım |