LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, İngiltere 13 Haziran 2022

İngiltere’de sığınmacı krizi Gönderiliyorlar!

Hülya Özkoyuncu/Londra
Protestoculardan “Sizinleyiz” ve “Onları serbest bırakın” sloganları da duyuldu.

İngiltere’de sığınmacı krizi Gönderiliyorlar!

2022-06-13 Güncelleme: Haziran 13, 2022 23:49

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi, ülkeye yasa dışı yollarla gelen sığınmacıların Ruanda’ya göndermesine yönelik planın devam etmesine karara verdi. İlk kaçak göçmen kafilesinin bu hafata içinde İngiltere’den Ruanda’ya gönderilmesi Planlanıyor. İngiltere hükümetinin ülkeye yasa dışı yollarla gelen göçmenleri Ruanda’ya gönderme kararı, geçen hafta Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının ardından, dün Temyiz Mahkemesi’nden onay aldı.

“Ayrıntılı ve önemli karar”

Temyiz Mahkemesi Yargıcı Rabinder Singh yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme Yargıcı’nın verdiği “ayrıntılı ve dikkatli” karara müdahale edemeyeceğini söyleyerek, konuyla ilgili daha fazla temyiz başvurusu olmayacağını belirtti.

Singh, “Bu acil ve önemli davada, yargıcın vermek zorunda olduğu karardaki zaman kısıtlamaları göz önüne alındığında, ayrıntılı ve dikkatli bir karar verdiğini düşünüyoruz” dedi.

Göçmenlere Ruanda yolu görüldü.

Temyiz Mahkemesi’nde verilen son karara göre, İngiltere’deki kaçak göçmenlerin Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun bu hafta gerçekleşmesi bekleniyor. Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, sığınmacıları Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun yarın planlandığı gibi devam edeceği belirtildi. Başbakanlık Ofisinden bir sözcü ise, “Kesinlikle yarın bir uçuş olmasını planlıyoruz” dedi.

İngiltere, tehlikeli geçişleri çaydıracağını savunuyor.

İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu plana göre, ülkeye izinsiz giriş yapan göçmenler, sığınma başvuru taleplerinin değerlendirilmesi için Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda’ya gönderilecek. Hükümet yetkilileri stratejinin, insan kaçakçıları tarafından işletilen küçük teknelerle Fransa’dan tehlikeli geçişleri caydıracağını savunarak, planın durdurulmaması gerektiğini söylüyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel programı ilk kez duyurduğu zaman yaptığı açıklamada, Ruanda ve İngiltere arasında yapılan göçmenlik ortaklığını “düzensiz sığınma sistemini kontrol etme stratejisi” olarak nitelendirmiş, “Ruanda ile ortaklığımız, düzensiz sığınma sistemini kontrol etme ve insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejimizin önemli bir parçasıdır” demişti.

“Göçmenler riskte…”

Öte yandan, ülkedeki hayır kurumları ve sendikalar hükümetin politikasının insanlık dışı olduğunu ve göçmenleri riske atacağını savunarak, konuyu Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesine taşımıştı.

Ülkede protestolar düzenlendi

Sığınmacıların gönderilme planı ülkede tepkilere yol açtı. Manchester ve Batı Sussex’te protesto edildi.

Gösterilere katılan çok sayıda kişi, BK hükümetine tepki gösterdi.  Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı. BK, Ruanda’ya 120 milyon pound (yaklaşık 2 milyar 525 milyon TL) vermeyi ve gönderilen kişi sayısına bağlı ek ödeme yapmayı da kabul etmişti.,

Yasadışı göçmen ve sığınmacılar olarak gelenleri Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı. BK, Ruanda’ya 120 milyon pound vermeyi ve gönderilen kişi sayısına bağlı ek ödeme yapmayı da kabul etmişti.

Londra gönderilecek kişiler hakkında bilgi vermezken hayır kurumları, bu kişilerin arasında Afgan ve Suriyelilerin olduğunu bildirdi.

Bu plana tepki gösteren yüzlerce Manchesterlı, St. Peter’s Meydanı’nda yürüyüş düzenledi. Sığınmacılarla ilgilenen Care4Calais adlı hayır kurumundan Maddy Summerfield yaptığı konuşmada Ruanda planının “tiksindirici” olduğunu söyledi.

İnsan hakları örgütü Rapar’dan Rhetta Moran da halkı dayanışmaya çağırdı.

Batı Sussex’teki Brook House Göçmen Geri Gönderme Merkezi’ne yürüyen aktivistler de “Ruanda’ya hayır” sloganı attı. Merkezdeki sığınmacılar da aynı sloganla destek verdi.

Tema Tasarım |