LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, İngiltere 18 Haziran 2022

Londra’da binlerce kişi sokağa döküldü, hayat pahalılığını protesto etti

Hülya Özkoyuncu/Londra
Londra’da binlerce kişi hayat pahalılığına karşı yürüyüş düzenledi. Hep bir ağızdan yeter artık seslenişlerinde bulundu. Hükümet protesto edildi.

Londra’da binlerce kişi sokağa döküldü, hayat pahalılığını protesto etti

2022-06-18 Güncelleme: Haziran 18, 2022 16:45

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi gösteri yaparak hayat pahalılığına karşı hükümete seslendi. Yapılan gösteride, hükümetten giderek artan enflasyonla ilgili mücadele etmelerini ve  maaşlarının  iyileştirmesi istendi.

Portland Place’te başlayan gösteri, Sendikalar Birliği (TUC) tarafından organize edildi. Binlerce kişinin yer aldığı topluluk yaklaşık 3 kilometre daha yürüyerek Parlamento Meydanı’na ulaştı.

Göstericiler tarafından açılan dövizlerde “Yeter artık”, “Maaşları artırın, faturaları düşürün”, “Herkes için güvenli ev” yazıları dikkat çekti. hepbir ağızdan  hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Bazı protestocuların üzerlerinde Başbakan Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın fotoğrafları yer aldı. bununla beraber bazı pankartlarda  “Bedel ödetin” yazısı ile  yürüdükleri görüldü.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünden geçerken, göstericiler yeni güven oyu almış Boris Johnson’ı yuhalayarak protesto etti.

TUC Genel Sekreter Yardımcısı Sue Ferns, Parlamento Meydanı’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada, artan maliyetlere karşı maaşların artırılmasını istedi.

TUC Genel Sekreter Yardımcısı Ferns, alım gücünün düşmesine dair “Yaşam maliyeti krizi işçileri çok zorluyor. Her şey yükseliyor. Ama maaşımız yükselmiyor. Enerji faturaları çatıları delip geçiyor, masaya yemek koymak her geçen gün daha pahalıya mal oluyor. Arabaların depolarını doldurmak için cüzdanları boşaltmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de nisan ayında enflasyonu, son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkarak, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 9 oranına yükseldiği bu nedenle gösterinin ana sebeplerini oluşturdu.

Tema Tasarım |