LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 17 Mayıs 2022

Sektörün Yıldızları Mehmet Yerli

Sektörün Yıldızları yazı dizimde Meskun mahal ve kırsal alanda, tüm iklim ve coğrafik şartlar altında günün her…

Sektörün Yıldızları Mehmet Yerli

2022-05-17 Güncelleme: Mayıs 17, 2022 06:45

Sektörün Yıldızları yazı dizimde Meskun mahal ve kırsal alanda, tüm iklim ve coğrafik şartlar altında günün her saatinde yüksek riskli operasyonları yapma kabiliyetine sahip özel eğitim almış Mehmet Yerli ‘ye yer verdim.

Mehmet Yerli, Toros dağlarının eteklerinde yıllar boyunca hakimiyet mücadelerine sahne olan liman kenti İskenderun’ da 05.05.1965 ‘de dünyaya geldi. Mütevazi bir aile ; İskenderun Belediyesi Sular İdaresinde çalışan bir Baba ile ev Hanımı bir Anne’ nin yegane çocuğu, öğrenim yıllarında İskenderun ‘un payı oldukça büyük.

Mehmet Yerli vatani görevini Denizci olarak İzmir ve sonrasında Antalya da tamamladı. Çok iyi derece de sporcu olan Mehmet Yerli 1988 yılında Emniyet Teşkilatına katıldı. 1988 yılında ilk görev yeri olan İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde başarılı bir grafik çizerek onun hep idealinde yer bulan Özel Harekat için alt yapısını sağlamlaştırdı.

Çevikliği yanında, zeki ve istikrarlı olması sayesinde 1989 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara Gölbaşı Özel Harekât Şube Müdürlüğü’ bünyesinde, açılan seçmelere katıldı. Üstün performansı sayesinde Özel Harekata seçildi.

Aldığı eğitimler ve uygulamalı Eğitimlerde derece alarak İstanbul Atatürk Havalimanın’ da dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal’ın Atatürk Havalimanı’nın da protokol ve Havalimanı’nın korumasında önemli görevlerde bulundu. 1990 yılı Haziran ayında Siirt Özel Harekat Şubesinde atanması ile ilk Şark görevi başlamış oldu.

Mehmet Yerli sınır bölgesinde yaptığı özel ve bir o kadar görevini anlatırken şu ifadelere yer verdi.
“Aldıkları sıkı eğitim sonrası Siirt başta olmak üzere, bölge coğrafyasında görev yapan Polis Özel Harekatçılar (PÖH), düzenlediğimiz operasyonlarla terör örgütü PKK’ya göz açtırmıyorduk. Bölgede görevlerini cansiparane yerine getiren “özel kahramanlar”, Halkımızın huzur ve güven ortamında yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amaçlı, farklı güzergâh ve noktalara baskınlar düzenleyerek arazide arama, tarama faaliyeti yürütüyorduk.” Gururluyum diyor.
1993 yılında Tokat Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ ne atanmasının hemen ardından, Ülkemizde 1995 ‘ yılında terör olaylarının artmasından dolayı Malatya Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne gönüllü olarak bizzat kendisi gitti.
1995 yılında, Niğde ili Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak burada emekli oldu.

Mehmet Yerli ,bu ülkenin yetişdirdiği ,gerek insanı yönü gerekse çevik ve atılganlığı ile göz dolduran Özel Harekatçı, 2008 yılında emekli olmasından sonra, Özel Birimlerde yakın Koruma olarak çalıştı. İşte bu görevleri sırasıyla,
Sivas Divriği Demir Madeninde Genel Koruma ve Özel Harekatçı olarak 8 ay, Uşak İlinde “Ankara İstiklal Güvenlik” teşkilatında TOKİ de 6 ay, Ordu İli Fatsa ilçesinde “Bahar Madencilik” adına 2,5 yıl , Osmaniye İlinde “Akdeniz Güvenlik” adına Rüzgar Enerji Santralinde 6 ay , İstanbul İstinye Park AVM de 3 yıl görev aldı .
Mehmet Yerli’nin kendi ifadesi ile benim için PR olan ve özenle yaptığım görevler arasında en önemlisi Fenerbahçe Spor Klubü eski Başkanı Ali Şen’in Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan oğlu Can ŞEN’ e yaptığı yakın Koruma görevi idi.

2021 yılı Eylül ayında , Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Fenerbahçe Spor Klubü As Başkanı Sayın Ali Koç’unda yer aldığı Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi Alihan Kızılkaya’nın yakın korumalığını 2022 yılı Ocak ayına kadar sürdürdü.

Mehmet Yerli,
Milli değerler bir toplumun devamını sağlaması ve benliğini koruması için en önemli faktörlerden biridir. Milli değerlerin yeni nesle aktarılması ise milli kimlik ve anlayış oluşturulması için büyük önem taşımaktadır. Bizler hem yurt içi hem de yurt dışı hizmetlerimizde bu kutsal görevde yer almak adına buradayız.
Bireylerin toplumla uyumlu, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmeleri için karşılaştıkları değerleri süzgeçten geçirebilmeleri ve ortak milli bir değer anlayışı geliştirebilmesine imkân sağlamak adına şahsıma, verilecek her bir görevin kutsallığı bilinci ile burada olduğumu ifade ediyorum . diyor.
İyi ki varsın Mehmet Yerli

Tema Tasarım |