LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 19 Ocak 2022

AVUKAT AHMET İHSAN: START-UP VE INNOVATOR VİZE TÜRLERİ KİMLERİ KAPSIYOR!

Hulya Ozkoyuncu/ London.Yaklaşık 300’den fazla dilin hakim olduğu Birleşik Krallığa yatırım ve yerleşme önemli bir faktör. Durum böyle olunca Birleşik Krallıkta vize türlerine bir yenisi daha eklendi.
Bildiğiniz üzere Ankara Anlaşması vize kapsamında binlerce göçmenin İngiltere’de yaşamak hayali gerçekleşti.

AVUKAT AHMET İHSAN: START-UP VE INNOVATOR VİZE TÜRLERİ KİMLERİ KAPSIYOR!

2022-01-19 Güncelleme: Mart 13, 2022 12:18

ANKARA ANLAŞMASI SONRASI YENİ VİZE TÜRLERİ

Start-up ve İnnovator vizeleri hakkında açıklama:

Brexit sonrası AB ayrılan İngiltere’de yeni vize türleri gündeme geldi. Bu vize türlerine kimler başvuru yapabilir. Ve maliyeti ne kadar? Bu konuyu işin uzmanına sorduk.
Sizin de bir İngiltere de yerleşim hayaliniz varsa işte merak ettikleriniz.
LEXLEGAL göç hukuk firması avukatlarından Ahmet İhsan bey tüm merak edilenleri Gazeteci Hülya Özkoyuncu’ ya yanıtladı.

Bu yeni vize türleri ile ilgili daha önce birkaç videoları sitemizde yayınladık. Birleşik Krallık’ta kendi işinizi kurmanızı sağlayan Start-up ve Innovator vizelerini ele almış, kimlerin başvurabileceğini, toplam maliyeti ve vizeyi aldıktan sonraki süreci açıklamıştık. Şimdi ise bu videonun içeriğini sizlerle paylaşıyorum.

“Öncelikle sorularınıza cevap vermeden önce önemli detaylardan bahsedeyim. Bu iki vize türü üzerine konuşurken aslında nihai kararı veren merci olarak Endorsing Body’ler öne çıkmıştı. Ankara Anlaşmasının aksine bu vize türlerinde iş fikrinizi bir devlet yetkilisi değil, bu adını verdiğimiz kurumlar inceliyor. Onların onay verdiği iş fikrine sahip kişiye de vizesi, sorunsuz bir şekilde veriliyor. Hatta Start-up ile gelenler, farklı firmalarda çalışabiliyor.”

-Bu vizelerin başvuru şartları ve vizeyi aldıktan sonraki Endorsing Body’ler ile iletişimizin nasıl sağlanacağı yönünde açıklayacağımız soru cevaplara geçelim.

– Ahmet İhsan Bey Endorsing Body’ler kimlerdir? Kısaca bir değinebilir misiniz?

– “ Elbette Birleşik Krallık içinde hükümet tarafından yetkilendirilmiş firma ya da kurumlar olmakla yükümlü ülkeye taşınmak istediğiniz iş fikrinizi değerlendirme yapar ve uygun görüldüğü taktirde size onay verir. Onların iş fikrinin sahibine vizesi kolaylıkla verilir.”

– Ankara Anlaşmasın da bu onayın bir develet yetkilisi tarafından verilmesi sorun olabiliyordu. Yani bir bilgisayar programcısı da, mobilya üzerine faaliyet gösterecek bir başvuru sahibinin iş planlamasını kapsamlı bilgisi olmayan birileri değerlendirebiliyordu. Bu yeni vize türlerinde sistemin çok daha avantajlı, adil ve basit olduğunu söyleyebilirim.”

– Aynı iş fikrini birden fazla Endorsing Body’e servis edilebilir miyiz?

– “Her iş fikrini tek bir Endorsing Body’e yollayabiliriz. Ancak her bir başvuru için, iş fikrinizin titizlikle incelendiğinden emin olabilirsiniz. Aynı zamanda Endorsing Body gerekli görürse fikrinizi geliştirmeniz için feedback de sunabilir. İletişimiz oldukça güçlü olmakla beraber Endorsing Body söz konusu iş fikrine herhangi bir sebepten dolayı onay vermiyorsa, bu durumda farklı bir merci ile iletişime geçilebilir.”

– Endorsing Body’e iş fikri iletildikten sonra karar ne zaman açıklanır?

– “İlgili kurumun yoğunluğuna göre birkaç hafta içinde sonuçlar açıklanabiliyor.”

– Endorsing Body’ler değerlendirme ücreti alabiliyor mu?

– “Endorsing Body’ler değerlendirmeler için herhangi bir ücret almıyor.”
– Peki onay aldıktan sonra süreç nasıl işliyor.?

– Endorsing Body birkaç hafta içinde onayı verse, Home Office vize için başvuruyu, Birleşik Krallık içinden yapıyorsa 3 hafta, ülke dışından yapıyorsa 8 hafta sürede neticeleniyor. Ancak bu süre yılbaşı ve tatil dönemlerinden sonra uzayabiliyor.

– Hem Endorsing Body onayı almada, hem de vize başvurusunda siz destek veriyor musunuz?

– “İki aşamalı danışmanlık sunuyoruz. Kişilerin iş fikrini iletmeleri yeterli aynı zamanda iş planını da biz hazırlıyoruz.”

– Pek kişi, Innovator ve Start-up vizeleri üzerine yapılan yorumların umutları azalttığı yönünde! Her Endorsing Body yani yetkili kurum her sene sadece 25 fikre onay verdiği söyleniyor. Bunların çoğu da kendi programına katılım istiyormuş. Sizin deneyiminize göre bu Endorsing Body’lere dışardan kendi iş fikrini iletenlerde başarı oranı nedir?

– “Kısa bir süre önce Home Office, artık yeni Endorsing Body almama kararı aldı. Yani mevcut sayı yeterli görüldü. Kota yetersiz bulunursa yeni firmalara yetki verebilir. Hem dışardan iş planı ile, hem de onların programlarına katılarak onay verebilir. Dışardan başvuru alan Endorsing Body’ler de mevcut sadece kendi programlarıyla ilerleyenlerde…

– Diyelim ki uygulamaya koyduğumuz düşündüğümüz fikir çok popüler ve talebin hali hazırda yüksek olduğu bir alanda, insanlara ciddi bir kolaylık sağlayacak. Yani Start-up veya İnnovator için gayet uygun. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için ciddi bir sermayeye ihtiyaç var. Bu durumda başvuru sahibi risk taşır mı?

– “Eğer Innovator vizesine başvuruyorsanız, sunduğunuz 50 bin sterlinlik sermaye ile zaten kendi iş fikrinize yapıyor olacaksınız. Ancak sunabileceğiniz toplam sermaye 50 bin sterlin ise, fikrinizi gerçekleştirmeniniz yönünden yeterli görülmeli.”
– Start-up vizesin de ise sizin geçmişiniz ve ortaya bir yatırım ya da sermaye koymasanız dahi o işi yapabilme potansiyeliniz irdelenir. Sizden beklenen şey, gerekirse farklı firmalarda çalışıp, o fikri gerçeğe taşımak için çabalamanızdır.”

– Başvuru yapan kişiler başvuru yaptıkları iş fikrine bağlı kalmak zorunda mı?

– Ankara Anlaşmasın da olduğu gibi bir denetleme unsuru var mı?

– “Vizenizi aldıktan sonra süreç boyunca ilk iş planında sunduğunuz temel hedeflere bağlı kalmanız beklenir. Ancak Endorsing Body, yani sizin iş fikrinize ilk onayı veren kurum ile konuşularak farklı iş kolları da eklemeniz mümkün olabilir. Yani bu vize tiplerinde bunları konuşmak devlet değil, Endorsing Body olacak.” Endorsing Body, tüm süreç boyunca size destek olacak, fikirler verecek, her altı ayda bir gelişiminizi takip ederek buradaki işinizin kalıcı olması için çaba veriyor olacaktır. Yani işi tamamen değiştirmek mümkün görülmese de, farklı elementler katmak mümkün olabilir.”

– Peki diyelim ki Start-up vizesini özellikle Birleşik Krallık’a gelip sponsor bulma amacıyla kullananlar mevcut 2 yıllık verilen Start-up vizesiyle kendinizi Birleşik Krallık’taki işverenlere kanıtlama fırsatınız olabilir. Ancak örneğin finans alanında Start-up kurduysanız, çalışacağınız işin bununla ilgisi olması gerekir. Çalıştığınız yer sizi kendi bünyesine katmak isterse, size sponsor olmalıdır. Böylece Skilled Worker adı verilen Kalifiye Eleman Vizesi türüne geçiş yapabilirsiniz. Start-up vizesinden çıkış yaptığınızı Endorsing Body’e bildirmeniz yeterli olur. Ancak bu durumda kalıcı oturum alırken önemli olan 5senelik oturum şartı için sayaç baştan başlar.”

– İlerleyen dönemde bu vize türü için de açıklayıcı bir haber ve video paylaşıyor olacak mısınız?

– “Elbette, Skilled Worker vizesi, kendi işini kurmayıp farklı firmalarda çalışmak isteyenler için uygundur. Eleman getirecek firmanın çok büyük bir firma olmasına da gerek yok.

– Bu iki vize türü şartları ve maliyetleri ile ilgili videolarımızı izlemenizi ve bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

Tema Tasarım |