LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 28 Temmuz 2022

İngiltere ve Galler’de rutin diş kontrolleri iptal ediliyor

İngiltere ve Galler’de NHS’e bağlı diş doktorlarından randevu alamayanlara yer açmak için altı ayda bir yapılan rutin diş kontrolleri iptal ediliyor.

İngiltere ve Galler’de rutin diş kontrolleri iptal ediliyor

2022-07-28 Güncelleme: Temmuz 28, 2022 13:30

İngiltere ve Galler’de Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) bağlı diş doktorlarından randevu almanın imkansız hale gelmesi rutin kontrol uygulamasında değişiklik getirdi. Buna göre, yetişkinlere altı ayda bir yapılan rutin diş kontrolleri diş tedavisine ihtiyacı olan hastalara randevu açmak için iptal ediliyor.

The Guardian’ın haberine göre, Galler hükümeti yetişkinlerin çoğunun diş kontrollerine artık yılda bir gideceğini duyururken, bu uygulamanın NHS doktorlarının boş zamanını artıracağını ve yılda 100 bin ekstra hastaya tedavi sağlanabileceğini belirtti. Hükümet, İngiltere’den işlerinden memnun olmayan diş hekimlerini kendilerini geliştirme imkanları sağlayarak işe almayı planladığının da sinyalini verdi.

Galler hükümetinin açıklaması, İngiltere hükümetinin NHS diş hekimlerine geçen hafta yazdığı ve sağlıklı bireylerin rutin kontrollerinin iki yılda bir yapılacağını ileten mektuptan sonra geldi. Her iki hükümet de hamlelerinin hastaların NHS’e erişimini kolaylaştıracağını savunuyor. Daha az rutin kontrol uygulaması çocuklar ve 18 yaşından küçükler için geçerli değil.

Diş doktorlarının 2006’dan bu yana sözleşmeli çalıştığı İngiltere ve Galler’de diş tedavisine erişimin oldukça zor olması uzun zamandır tartışılıyor. Randevu alamayan hastaların evde kendi yöntemleriyle iyileşmeye çalıştığı ve hekim açığının arttığı belirtiliyor.

Kaynak Brıtshyasam

Tema Tasarım |