LONDON WEATHER
Ana Sayfa Kültür Sanat, ÜNİVERSİTELER 16 Mayıs 2022

Niğde’ de 2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu dev katılımla gerçekleşti..

LONDON/HULYA ÖZKOYUNCU Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi himayelerinde,Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu,Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı tarafından düzenlenen 2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu gerçekleşti.

Niğde’ de 2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu dev katılımla gerçekleşti..

2022-05-16 Güncelleme: Mayıs 16, 2022 21:31

Dev katılım ve sanatseverlerle buluşan sempozyum, Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Altın Hisar Belediyesi, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği tarafından desteklendi.


Türkiye’den Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi,  Yozgat Bozok Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Azerbaycan’dan Azerbaycan Bakü Devlet ve Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversiteleri. Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi ve Jurganov Kazakistan Sanat Akademisi, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Özbekistan’dan Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi, Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü Makedonya’dan Amarikan Fon Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Yakın Doğu Üniversitesi’nin paydaş oldu.

2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumuna Türk Dünyası geneli üniversitelerin yanısıra sempozyumun konusuyla ilgili sanatçı, akademisyen ve bilim insanları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Sempozyumun ana amaçlarından birisinin nitelikli bilgi üretimi ve Türk Dünyasına ortak projeler zemini hazırlamak olduğu ifade edildi.

12-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen sempozyumda 3 gün boyunca yüz yüze 63 ve 10 makalede çevrim içi olmak üzere, sunumlar gerçekleşti. Akademisyenlerden oluşan ülkeler arasında Türkiye ,Azerbaycan,Kazakistan,Kırgızistan,Özbekistan,KKTC,Bangladeş sunumda yerini aldı.
Yoğun katılımın olduğu Sempozyum Ömer Halis Demir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sergi Salonunda gerçekleşti. Öğrencilerin Resim ve Tasarım sergisi ile başladı. Serği açılışı Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziye Avşar,Türk dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir yurt dışından gelen Akademisyen ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı. Daha sonra,

Sempozyum açılışı gerçekleşti. Açılışta bir konuşma yapan Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr Ziya Avşar. “Fakülte olarak bu sempozyuma da yer almaktan çok mutluyuz, ifadelerine yer verdi.
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) Genel Başkanı ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir’de bir kısa konuşma yaptı. Demir: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yedi yıldır paydaş olarak çalışıyoruz. Amacımız Türk Dünyası’nın İletişim Kültür ve sanatına katkı sunmak. Müşterek çalışmalar yapılmasına aracılık etmek, festivaller,sempozyumlar yapmak Türk Dünyasını yaşatmak”ifadelerini kullandı ve Başkan Demir,

“2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumuna ev sahipliği yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine,Rektör Prof.Dr.Hasan Uslu beye teşekkür ediyorum.
Türk dünyası Niğde ile buluştu, Vali Dr.Yılmaz Şimşek,Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Millet vekillerimiz, Niğdeliler destek verdiler. Bu heyacan ve destekle ileride çok daha güzel projeler olacak” ifadelerine yer verdi.


Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, ” Türklük çok farklı bir şey, bir İngiliz, bir Fransız, bir Alman gibi bişey değil. Tarihin köklerinden gelen bir şey. İnanılmaz. Bizler Türkiye’de yaşadığımız için bunu tam olarak bilemiyoruz. Ne zaman yurtdışına gitsek bize karşı inanılmaz bir ilgi var. Bizlere sevgi gösteriyorlar. Bu duyguları ancak onlarla beraber olduğumuz zaman görebiliyoruz. İnşallah bundan sonra da birliğimiz beraberliğimiz daim olur. Önemli olan bu faaliyetleri sürdürebilecek dirayete sahip olmak. Biz de üniversite olarak yapmaya devam edeceğiz. Bugün nasılsa yarın da öyle olacak, inşallah bizden sonra gelenler de bu şekilde devam edeceklerdir.“Türkiye Türkiye’den” büyüktür. Sempozyumun Türk dünyasına hayırlı olsun ”dedi.
Konuşmalardan sonra bildiri sunumlarına geçildi. Bildiriler Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema vakfı tarafından hem Dijital ortamda hem de kitap şeklinde yayınlanarak bilim camiasına sunulacak. Anı fotografın yer aldığı sempozyum sona erdi.

Tema Tasarım |