LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, ENERJİ, Gündem, Türkiye, Uncategorized, Yazarlar 7.01.2022 136 Görüntüleme
Otomasyon Sektörünün Dünü,Bugünü

Otomasyon Sektörünün Dünü,Bugünü

Yeni teknolojiler ve sanayi üretiminideki verimlilik artışları orta vadede üretim maliyetlerinin
hızlı bir şekilde aşağı çekilmesini sağladığından, sanayi şirketleri yatırımlarını hızlandırarak üretim kapasiteleriini genişletmişlerdir.

Otomasyon imalat sektörünün rekabet gücünde kilit rol oynadığı için otomasyondaki yatırımlar da imalat sanayinde hızla büyümüştür.

Enerji Sektörünün en önemlisi segmenti Akaryakıt Piyasasında gelişmeler 2008 yilinda EPDK nın almış olduğu kararla,Akaryakıt Dönüşüm  Sistemlerinin Oto kontrollerinin Otomasyon Firmaları tarafından kurulum ve denetim sistemleri sağlanmıştır.

Sanayi,Endüstri 4,0 Bilişimşirketleri yatırımlarını hızlandırarak üretim kapasiteleriini genişletmişlerdir. Teknolojileri tüm bu kavramlar Çağlar boyunca  Üretim alanında araçlar ve onların Bilgi Teknolojilerinde kullanım alanları kısacası Otokontrol sistemleri Otomasyon, iktisadi ve sosyal hayatı dönüştüren bir unsur oldu. 21.yüzyil Sanayi devrimi ile başlayan süreçte bu dönüşüm büyük bir ivme kazandı. Yapay zeka artık sürücüsüz araçlardan, sanatsal çalışmalara, finanstan uzaktan tıbbi müdahale başta olmak üzere,Ülkemiz de,Enerji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK ninda Kontrol ve  denetim sistemleri ile Akaryakıt Piyasasının olmazsa  olmazlarından birisi olmakla birlikte pek çok alanda dönüşüm Sistem envanteri .

Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘İşlerin Geleceği’ konulu son araştırmasına göre, şu an mevcut işlerin ortalama yüzde 71’ini insanlar, yüzde 29’unu makineler üstleniyor. Bu dağılımın 2025 yılında insanlar tarafından yapılan işlerin yüzde 48’ine karşılık, yüzde 52 oranında makineler tarafına kayacağı tahmin ediliyor.”

Yapay zekâ teknolojisinin sektörlerde kullanımına bağlı işgücü piyasasının yetkinleşmesi ve gelişimiyle toplumsal bir dönüşüme de şahitlik etmiş olacağız.

2022 yılında EPDK tarafından Lisanslı Otomasyon Firmaları,sistemlerini yenileyerek, kararnamede belirtilen

Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayi denetim sisteminin kurulması, bakım ve onarımı için EPDK dan,yetki alan otomasyon şirketleri dışındaki firmalar ile 01.01.2022  tarihinden  itibaren çalışamayacak, bu firmaların hizmet verdiği bayilerine akaryakıt ikmali yapamayacak ibaresi ile .Otomasyon sistem ve denetimleri güncellenmiştir.

Ülkemizde Otomasyon Sektöründeki son 10 Yılın gelişmeleri kısaca bu şekilde görülüyor.

Sektördeki tüm paydaşlarimız ve Sektör çalışanlarının Yeni yıllarını kutlayarak 2022 yılının Enerji,sağlık ve Teknoloji alanında çağ atlayan gelişmelere imza atmasını temenni ediyorum.

Haluk GEMİCİ 

PETRONET YN.KRL.BAŞKANI

 

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |