LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 7 Ekim 2023

İsrail-Gazze hattında gerilim, Hamas Aksa Tufanı’ndan “”elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı”

İsrail-Gazze hattında tansiyon yükseldi. İsrail’in farklı noktaları, Gazze’den ateşlenen roketlerle hedef alındı. İsrail medyası, saldırıda en az…

İsrail-Gazze hattında gerilim, Hamas Aksa Tufanı’ndan “”elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı”

2023-10-07 Güncelleme: Ekim 7, 2023 20:24

İsrail-Gazze hattında tansiyon yükseldi. İsrail’in farklı noktaları, Gazze’den ateşlenen roketlerle hedef alındı. İsrail medyası, saldırıda en az 300 kişinin öldüğünü, yaralı sayısının 1000’i geçtiğini bildirdi. Ölenlerin arasında İsrailli üst düzey askerlerin de olduğu belirtildi. Gazze, İsrail’in saldırılarında 232 Filistinlinin hayatını kaybettiğini aktardı. Saldırıların ardından İsrail misilleme olarak “Demir Kılıçlar” operasyonunu başlattı. İsrail ordusu Gazze’nin merkezindeki yüksek katlı konut kulesini yıktı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “İsrail ordusu savaş durumu ilan etmiştir. Hamas saldırıların sonucuna katlanacak.” ifadeleri kullanıldı. Diğer taraftan, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, yedek askerleri göreve çağıran bir kararname imzaladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise “Savaştayız” açıklamasını yaparken, Netanyahu’yu telefonla arayan Biden, ABD’nin İsrail’in yanında yer aldığını ve Tel Aviv’in kendini savunma hakkını desteklediğini söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yarın acil bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, İsrail’e karşı başlattıkları Aksa Tufanı’nın ilk aşamasında 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurdu.

Dünya liderleri ve kurumları, Hamas’ın İsrail’e karşı başlattığı operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD ve AB ülkeleri Hamas’ı kınarken, İsrail’e destek mesajları yayımladı. Başta Türkiye’nin olduğu birçok ülke taraflara itidal çağrısında bulunurken, İran ise Hamas’a desteğini açıkladı.

Dayf, İzzeddin Kassam Tugaylarının İsrail’e yönelik başlattığı saldırıya ilişkin yüzünün görülmediği bir videoda konuştu. Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü ifade eden Dayf, “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık.” dedi. Dayf, Aksa Tufanı’nın İsrail’in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşme, “elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı” yaptı. Aksa Tufanı operasyonuna katılamayanlardan dayanışmayı desteklemesini talep eden Dayf, yayınladıkları talimatların ve açıklamaların takip edilmesini istedi. İsrail savaş uçakları tarafından Gazze’nin Rimal Mahallesi’ne düzenlenen hava saldırısında 14 katlı bir bina füzelerle vuruldu. Yetkililer, 100’den fazla ailenin binada yaşadığını belirtirken, ölü sayısına ilişkin net bir rakam vermedi.

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz,, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne sağladığı elektriğin kesilmesini öngören talimatı imzaladığını duyurdu.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Hamas’ın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e karşı yürüttüğü saldırıları İran’dan aldığı emir ve destekle başlattığını söyledi. İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Herzog, Hamas’ın İran’daki komutanlarından emir ve destek alarak İsrail’e karşı “sebepsiz kanlı bir saldırı” başlattığını ifade etti.

İsrail vatandaşlarına tehdidi ortadan kaldırmak için tüm önlemleri alacaklarını kaydeden Herzog, İsrail’in zorlukların üstesinden geleceğini dile getirdi. Herzog, uluslararası topluma “Hamas ile müttefiki ve destekçisi İran’ı koşulsuz kınama” çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonda görüştüğü belirtildi. İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre, Netanyahu’yu telefonla arayan Biden, ABD’nin İsrail’in yanında yer aldığını ve Tel Aviv’in kendini savunma hakkını desteklediğini söyledi. Netanyahu’nun da Biden’a koşulsuz desteği için teşekkür ederek, “İsrail’in sonunda kazanacağı uzun sürecek, güçlü bir harekatın şart olduğunu” dile getirdiği aktarıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Biden’ın, “ABD, İsrail’e düşman olan ve bu durumdan çıkar sağlamaya çalışan herhangi bir tarafa karşı da uyarıda bulunuyor.” ifadelerine yer verildi. Netanyahu’nun ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüştüğü ve iki liderin de İsrail’e desteğini açıkladığı ifade edildi.

İsrail’de ana muhalefet lideri ve eski Başbakan Yair Lapid, İsrail basınına verdiği demeçte, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzenlenen “Aksa Tufanı” isimli geniş kapsamlı saldırıyı değerlendirdi.

Hükümetin “aşırıcı ve işlevsiz kompozisyonunu göz önüne alarak savaş yürütmenin imkansız olduğunu Başbakan Netanyahu’nun bildiğini” ifade eden Lapid, İsrail’in profesyonel, tecrübeli ve sorumlu bir siyasi zümre tarafından yönetilmesi gerektiğini, Netanyahu ile olağanüstü hal hükümeti kurmaya hazır olduğunu belirtti.

Lapid, olağanüstü hal çerçevesinde görüş ayrılıklarını kenara bırakacağını, ülkenin gireceği “zor, uzun süreli ve karmaşık askeri harekatı” dikkate alarak “profesyonel, sınırlı bir olağanüstü hal hükümeti kurabileceklerini” dile getirdi.

Muhalefet liderlerinden eski Savunma Bakanı Benny Gantz’ın da söz konusu hükümete katılabileceğini söyleyen Lapid, olağanüstü hal koalisyonunun “düşmana İsrail vatandaşlarının çoğunun ordunun ve güvenlik otoritelerinin arkasında durdurduğunu ve uluslararası arenada İsrail halkının tehdit karşısında birleştiğini göstereceğini” savundu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, bu sabah İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını duyurmuştu. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken silahlı gruplar, bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada, “Elimizde İsrail’deki tüm esirlerimizin serbest kalmasını sağlayacak esirler var.” dedi. Çok sayıda İsraillinin esir alındığını ve aralarında üst düzey subayların olduğunu ifade eden Aruri, “savaşa girdiklerini ve çok şehit verdiklerini, zafer için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Aruri, “Kassam Tugayları, kutsalların çiğnenmesini kabul etmeyecek. Filistinlilerin tutuklanmasını, yerleşim birimleri inşasını ve Gazze’ye ablukanın sürmesini kabul etmeyeceğiz. Halkımızın onuru ve özgürlüğü için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” dedi. Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenlendiğinde yaptıkları uyarıların dinlenmediğini kaydeden Aruri, “İsrail’in şu an caydırıcılık denklemini yeniden oluşturmaya çalıştığını ancak bunu başaramayacağını” söyledi.

Aruri, “Şiddetli saldırılara maruz kalabiliriz. Bazı kayıplara katlanacağız. Her senaryoya hazırız.” ifadesini kullandı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları konuya dair açıklama yaptı.

Açıklamada, esir alınan onlarca İsrailli asker ve subayın, güvenli yerlerde ve direniş güçlerine ait tünellerde güvence altında olduğu kaydedildi. Kassam Tugayları, söz konusu askerlerin net sayısına ilişkin bilgi vermedi.

İsrail medyasından yapılan son açıklamaya göre ölü sayısı en az 300 oldu. Yaralı sayısının da bin 100’den fazla olduğu ifade edildi.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait 17 “askeri yerleşkeyi” ve 4 “operasyon merkezini” vurduklarını açıkladı. İsrail Ordu Sözcülüğü, X sosyal medya hesabı aracılığıyla, Gazze Şeridi’ne düzenledikleri hava saldırılarının görüntülerini yayınladı. Ordu Sözcülüğü, Gazze’de Hamas’a ait 17 askeri yerleşkeyi ve 4 operasyon merkezini hedef aldıklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yarın acil bir toplantı düzenleyeceği belirtildi. Konsey yarın, “Filistin sorunu da dâhil olmak üzere Orta Doğu’daki durumu” ele alacak.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yaptığı yazılı açıklamada bölgede hızla artan gerginlikten çok ciddi endişe duyduğunu belirterek, iki tarafta da sivil kayıpların sayılarının yüzlere ulaştığına dikkati çekti.

Martin Griffiths, “Şiddet hiçbir zaman çözüm değildir. Tüm taraflara, hemen çatışmaya son verme ve her yer ve zamanda sivilleri koruma çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı, aksi halde çok daha fazla kan döküleceği uyarısında bulundu.

Netanyahu’dan açıklama:

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısı üzerine, videolu bir ulusa sesleniş konuşması yayınladı. İsrail vatandaşlarını uyaran Netanyahu, “İsrail vatandaşları savaştayız. Bu bir operasyon veya karşılıklı saldırı değil, savaş. Hamas sabah saatlerinden itibaren İsrail vatandaşlarına karşı kanlı bir sürpriz saldırı başlattı. Sabah saatlerinden itibaren bunun içindeyiz.” ifadelerini kullandı. Netanyahu, güvenlik birimleriyle yaptığı toplantının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde Filistinli silahlı grupların sızdığı İsrail yerleşim yerlerinin “temizlenmesi” talimatı verdiğini ve son saatlere kadar “operasyonun” sürdüğünü belirtti. İsrail Başbakanı, geniş kapsamlı biçimde, yedek askerlerin göreve çağırılması ve “düşmana karşı eşi görülmemiş bir güçle savaşma” talimatı verdiğini kaydetti. Bununla birlikte, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, yedek askerleri göreve çağıran bir kararname imzaladığını duyurdu. Netanyahu, televizyonda yaptığı son açıklamada yaşananların İsrail tarihinde görülmediğini söyledi.”Bu kara günün intikamını alacağız” diyen Netanyahu, İsrail’in Hamas’ın gizlendiği yerlere ulaşacağını ve Gazze halkına bu yerleri terk etmelerini söyledi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıya tepki olarak “bir kahramanlık savaşı” içerisinde olduklarını belirtti.  Hamaslı yetkili, “Bu tarihi anlarda, adı Mescid-i Aksa, kutsallarımız ve tutsaklarımız ve ana sebebi de Mescid-i Aksa’ya yönelik suç işleyen Siyonist saldırı olan bir kahramanlık savaşının içerisindeyiz.” ifadesini kullandı. Binlerce yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya saygısızlık ettiği son günlerde İsrail saldırganlığının zirveye ulaştığını belirten Heniyye, bu adımın, Mescid-i Aksa üzerinde egemenlik kurmak için atıldığına ilişkin bilgileri olduğunu kaydetti. Heniyye, Gazze’yi abluka altında tutan İsrail’in, Batı Şeria’da devam eden Yahudi yerleşimi ve saldırıların yanı sıra Gazze’ye ani bir baskın düzenlemeyi, bölge halkına yönelik saldırıları artırmayı planladığını belirtti.

Tema Tasarım |