LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 5 Mayıs 2023

Dünyanın Dikkatleri İngiltere’de, İngiltere Kralı 3. Charles’ın Taç Giyme Töreni

Bazı modern değişikliklerin haricinde yaklaşık bin yıldır süregelen gelenek ve ritüellerin uygulanacağı törenin ayrıntıları belli oldu.

Dünyanın Dikkatleri İngiltere’de, İngiltere Kralı 3. Charles’ın Taç Giyme Töreni

2023-05-05 Güncelleme: Mayıs 5, 2023 15:20

Annesi 2. Elizabeth’in 8 Eylül’de hayata gözlerini yumduğu andan itibaren kral olan Charles, 6 Mayıs’ta başkent Londra’daki Westminster Manastırı’nda düzenlenecek dini törenle resmen taç giyecek.

Bazı modern değişikliklerin haricinde yaklaşık bin yıldır süregelen gelenek ve törelerin izleneceği seremoni, kralın Londra’daki ikametgahı Buckingham Sarayı’ndan kiliseye doğru geçit töreniyle başlayacak.

 

Anglikan Kilisesi’nin başındaki Canterbury Başpiskoposu tarafından yönetilecek olan ayinin ardından kortej yeniden saraya dönecek.

Taç giyme töreni Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların geçidi izlemek üzere saray balkonunda yerini alacak olan Kral 3. Charles ve eşi Kraliçe Camilla’yı selamlaymasıyla son bulacak.

İşte törene dair bazı ayrıntılar:

Kortej ve güzergah

  • Kral ve Kraliçe’nin bulunduğu kortejin Buckingham Sarayı’ndan Westminster Manastırı’na doğru izleyeceği güzergah saat 6.00’dan itibaren geçit törenini izlemek için gelenlerin girişine açılacak.
  • Geçit töreni saat 10.20’de kortejin Buckingham Sarayı’ndan yola çıkmasıyla başlayacak.
  • Kortej önce The Mall üzerinden ilerleyerek Amirallik Kemeri’nin altından geçecek. Trafalgar Meydanı’na ulaşmasının ardından hükümet binalarının bulunduğu Whitehall ve Parliament Caddesi’nde ilerleyecek ve Parliament Meydanı’na ulaşacak. Buradan Westminster Manastırı’nın Büyük Kapısı’na varacak.
  • Kral ve Kraliçe, saraydan manastıra uzanan yolda ilk kez 2012’de Kraliçe 2. Elizabeth’in kraliyetteki 60’ıncı yılının kutlandığı Pırlanta Jübilesi’nde kullanılan altı atın çektiği arabayla ilerleyecek. Korteje 200’e yakın Kral Alay ve Süvari Birliklerinden oluşan askerler eşlik edecek.
  • Manastırdan saraya dönerken yine aynı güzergah izlenecek. Dönüş kortejinin Taç Giyme Töreni Alayı’nda İngiliz Milletler Topluluğu ve Britanya Denizaşırı Toprakları’ndan Silahlı Kuvvetler ve Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin tüm Hizmetlerinin yanı sıra Hükümdar’ın Koruması ve Kraliyet Su Görevlileri de yer alacağı daha geniş bir kortejin eşlik etmesi bekleniyor.
  • Dini törenin ardından Buckingham Sarayı’na geri dönecek olan Kral ve Kraliçe saat 14.30’da balkona çıkarak halkı selamlayacak.
  • Tören resmi olarak Ordu, Kraliyet Donanması ve Kraliyet Hava Kuvvetleri mensuplarının yanı sıra ve Red Arrows adlı gösteri uçakları altı dakikalık bir uçuşla sona erecek.

Dini tören

Kral ve Kraliçe’nin saat 11.00’de Westminster Manastırı’na varması planlanıyor. Kralın daha önceki kralların giydiği ipek çoraplı geleneksel kıyafetlerin yerine askeri üniformasında gelmesi bekleniyor.

Ayin öncesinde de yeni bir unsurun eklendiği belirtiliyor. Buna göre kral girişte karşılanırken “Hizmet almaya değil, hizmet etmeye geldim” ifadelerini kullanacak.

Ayin yedi aşamadan oluşuyor:

1- Tanıma: Kral 3. Charles, Anglo-Sakson döneminden kalma bir gelenekle halka tanıtılacak. Bunun için Canterbury Başpiskoposu ve üç dini yetkili manastırın dört bir köşesinden kral olduğuna dair şüphe olmadığını vurgulayarak “Size Kral Charles’ı takdim ediyorum” demesinin ardından törene katılanlar “Tanrı Kral Charles’ı korusun” diye seslenecek ve trompetler çalacak.

2- Yemin: Kral 1300 yılında Kral 1. Edward için meşe ağacından yapılan ve bugüne kadarki taç giyme törenlerinde kullanılan tahta oturacak.

Ayini yöneten Canterbury Başpiskoposu tarihte ilk defa Anglikan Kilisesi’nin “Her inançtan insanın özgürce yaşayabileceği bir ortamı teşvik etmeye çalışacaktır” ifadeleriyle yemin töreninin açılışını yapacak.

Kral ülkesini kanun ve geleneklere göre yöneteceğine, hukuku ve adaleti merhametle uygulayacağına, Protestan Reform Dinini ve Anglikan Kilisesi’ni muhafaza edip  ve koruyacağına yemin edecek.

3- Kutsama: Törenin bu bölümü gizlilik içinde yürütülecek. Tören kaftanını çıkaracak olan kral, törende mahremiyetin korunması için özel yaptırılan nakışlı paravanın arkasında gizlenecek.

Bu aşama törenin dini olarak sembolik kısmını oluşturuyor. Kutsama için Kudüs’teki Zeytin Dağı’nda özel olarak yetiştirilen zeytinlerden elde edilen yağ kullanılacak.

Başpiskopos 1661’de yapılan Ampulla adlı altın kartaldaki kutsal yağı 12. yüzyıldan kalma gümüş yaldızlı ve incili özel kaşığa dökerek kralın başına, ellerine ve göğsüne sürecek.

Kutsama esnasında Şampiyonlar Ligi’nin müziğine ilham olan Handel’in Zadok The Priest adlı eseri söylenecek.

4- Taç giyme: Kral törenin bu bölümünde seremoniler haricinde yalnızca Kral 1. Edward tarafından giyilen Aziz Edward Tacı’nı takacak..

Bunun için kral önce saflığı ve sadeliği simgeleyen kefen benzeri beyaz bir keten tuniği, üzerine de 1911’de dikilen S_upertunica_ adlı altın işlemeli uzun kollu kürkü giyecek.

Tcı giymeden önce krala Hükümdar Küresi, Taç Giyme Yüzüğü, Haçlı Hükümdar Asası ve Güvercinli Hükümdar Asası gibi eşyalar sunulacak.

Daha önce 17 kral ve kraliçe tarafından giyilen özel taç 1661 yılında yapıldı. İki kilogram ağırlığındaki tacın çerçevesi saf altın, üzerinde ise yakut, ametist, safir, lal taşı, topaz ve turmalin mücevherleri bulunuyor.

Kraliçe Camilla ise Kraliçe Mary’nin üzerinde 2 bin 200 elmas bulunan yarım kilo ağırlığındaki gümüş çerçeveli tacını takacak.

5- Tahta çıkma: Kral daha sonra tahta kadar eşlik edilecek ve sembolik olarak tahta “çıkarılacak”. Orta Çağ’ın başlarından bu yana taç giyme töreninin bir parçası olan bir duada başpiskopos onu “sağlam durmaya ve dayanmaya” teşvik edecek. Geleneksel olarak her taç giyme töreni için yeni bir taht yapılıyor.

6- Biat: Kralın egemenliğini tanımayı simgeleyen bu bölümde diğer törenlere göre bazı değişiklikler yapıldı. Bu bölümde ilk kez hem manastırda bulunanlar hem de evde izleyenler Kral’a “gerçek bağlılık” yemini etmeye davet edilecek.Yemin “Majestelerine, mirasçılarına ve haleflerine yasalara uygun olarak gerçek bağlılık göstereceğime yemin ederim. Tanrı bana yardım etsin.” ifadelerini içerecek.

7- Komünyon: Törenin son bölümünde Kral ve Kraliçe, Hristiyan kilisesinin temel ibadeti olan Kutsal Komünyon’u kabul edecek. Ardından kortej Buckingham Sarayı’na doğru dönüşe geçecek.

Konserler ve sokak partileri

Kral 3. Charles’ın taç giyme törenini kutlamak amacıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerden biri, törenden bir gün sonra 7 Mayıs’ta Windsor Kalesi’nde dünyaca ünlü sanatçıların sahne alacağı görkemli konser olacak.

Hülya Özkoyuncu

Tema Tasarım |