LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 5 June 2023

Eğer Charles kendisinden önce ölürse Camilla’nın hali ne olacak?

Camilla Parker Bowles adı neredeyse yarım asırdır dünya sahnesinde… Sadece ismi değil kendisi de üstelik. Çok eskiden, yıllar önce, o dönemde bekar bir prens olan Charles’ın sevgilisi olarak anıldı. Charles’ın Diana ile evlenmesinden sonra bu kez “metres” ya da “ikinci kadın” olarak adlandırıldı. Bununla da kalmadı, uzun süre “dünyanın en çok nefret edilen kadını” unvanını kimselere kaptırmadı.

Eğer Charles kendisinden önce ölürse Camilla’nın hali ne olacak?

2023-06-05 Güncelleme: June 5, 2023 22:21

Ülkenin Kraliçesi Oldu
Ama köprülerin altından çok sular aktı ve Camilla, önce Charles’ın karısı oldu, onun tahta çıkmasının ardından da “kraliçe”.

Aslında normal koşullarda “konsort kraliçe” olarak anılması gerekirken, önce kraliçenin sonra da kocasının ona büyük bir jest yapması sonucu düpedüz kraliçe oldu.

Tarihe Kraliçe Camilla olarak geçti
75 yaşındaki Camilla, kocası Charles ile birlikte 6 Mayıs’taki törende tacını da giydi.
Özetlemek gerekirse bir dönem “ikinci kadın”, “Diana’nın yuvasını yıkan kadın” ya da “metres” olarak anılan Camilla tarih sayfalarına “Kraliçe Camilla” olarak çoktan geçti bile.

Elbette kendisi de biliyordur ama bu durum kocası Charles hayatta olduğu sürece geçerli. Yani eğer kendisinden önce kocası Charles hayata veda ederse onun için durum değişecek.

Doğal olarak eşini yitiren her kadının hayatı değişir ama insan kraliyet ailesi üyesi olunca bu değişim biraz daha merak uyandırıyor.

Kral Caherles Kendinden Önce Ölürse?
Peki eğer Charles kendisinden önce hayata veda ederse Kraliçe Camilla’nın durumu ne olacak? Babasının ardından tahta geçecek olan William “kral”, karısı Kate Middleton da konsort kraliçe ya da belki kraliçe olacak. Böyle bir durumda Camilla’ya ne olacak? Nasıl bir unvan taşıyacak?

Sanmayın ki Charles, hayatı boyunca gerçekten sevdiği, hatta evlenmek için annesine bile ‘kafa tuttuğu’ kadının kendisinden sonraki geleceğini hiç düşünmüyor.

Zaten bu durum İngiltere Kraliyet Ailesi içinde de uzun süredir tartışma konusu. Bir başka deyişle düzenlemeler önceden yapılıyor.

Bu sırada da William’ın kral olarak tahta geçmesinin ardından Camilla’nın durumu ve unvanının ne olacağı da uzun uzun ele alındı.

Sonunda, kocası Charles’ın kendisinden önce ölmesi durumunda Camilla’nın Kral’ın dul eşi olarak “Kraliçe Dowager” unvanı taşıması kararlaştırıldı.

Yeri gelmişken hemen belirtelim, bu unvan ilk olarak 1830 yılında Kraliçe Adelaide tarafından kullanılmıştı.

Queen Dowager yani Kraliçe Dowager konusuna biraz daha yakından bakmak gerekirse… Sözlük anlamı olarak “Dowager” zengin dul kadın anlamına geliyor. Camilla’nın kullanacağı Kraliçe Dowager ise tam olarak artık hayatta olmayan kralın dul eşi demek oluyor. Yani hem zengin hem de unvan sahibi dul kadın.

Tema Tasarım |