LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 1 Mayıs 2023

ingiltere’deki Türkler seçim noktalarında kuyruklar oluşturdu

İngiltere’de yaşayan seçmenler, Türkiye’de ‪14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde oy vermek için başkent Londra’da kurulan sandıklarda uzun kuyruklar oluşturdu.

ingiltere’deki Türkler seçim noktalarında kuyruklar oluşturdu

2023-05-01 Güncelleme: Mayıs 1, 2023 20:32

Kayıtlı 127 bin 281 seçmenin bulunduğu İngiltere’de, 4 kentte oy kullanılmaya başlandı.

Yaşlısıyla genciyle Londra’daki seçmenler, yerel saatle 09.00’da sandık başına gitti ve Old Billingsgate’te kurulan sandıkların önünde uzun kuyruklar meydana geldi.

“Vatandaşlarımızı bu temel haklarını kullanmaya davet ediyoruz”

Oyların kullanıldığı alanda bulunan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi Ertaş, İngiltere’de oy verme işleminin bugün başladığını belirterek Londra, Manchester ve Edinburgh’taki seçmenlerin 9 gün boyunca 09.00-21.00 saatlerinde oy kullanabileceklerini kaydetti.

Leicester’de ise seçmenlerin 1 Mayıs saat 18.00’e kadar oy kullanılabileceklerini bildiren Ertaş, “Vatandaşlarımızı bu temel haklarını kullanmaya davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Ertaş, ayrıca, sürecin başlangıcından bu yana güvenlikten oylarının muhafazasına kadar İngiliz makamlarıyla yakın işbirliği içerisinde olduklarını dile getirdi.”

“İngiltere’deki toplam sandık sayısı 242”

Başkonsolos Atahan da Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin oy verme sürecinin bugün itibarıyla İngiltere’de başladığını ifade etti.

Tema Tasarım |