Ana Sayfa Yazarlar 5.05.2020 2134 Görüntüleme
Cihan Oğuzhan’dan; Merhaba

Cihan Oğuzhan’dan; Merhaba

Atalarımız ne güzel demiş; ‘‘Önce selam, sonra kelam.’’ Kökeni Arapça olan karşılama sözü merhaba, güzel bir iltifat sözüdür. Tanışma cümlesinin girişidir. Hoştur. Ferahlık verir.

‘‘Merhaba’’ kelimesi bana göre, benden sana zarar gelmez demektir. Bu kelimenin her kültürde ayrı bir yeri vardır. Kanada’da İngilizce ve Fransızca iki resmi dil olduğu için Ontario eyaletinde ‘Hello’ duyarken, Quebec eyaletinde ‘Bonjour’ duymak farklılıkların beraberinde mükemmel uyumudur. Yani her dilde farklı telaffuzları olsa da anlamı birdir.

Merhaba demeden direkt başlamak istemedim. Hür düşünceli olun, merhabayı unutmayın. Cömert olun, merhabayı kullanın. Samimi olun, içten ve candan… Merhaba sizi tamamlar.

Günümüzde iletişim teknolojileri geliştikçe, iletişim sorunları arttı. Yüz yüze iletişim azaldı. Kaos kültürünün içinde yol arayışları başladı. Bırakın merhabayı, kelimeler unutuldu… Emoji dili geliştirildi. Cümleler kısaldı, anlamlar yitirildi. Buna rağmen kendimizle savaş devam ediyor… Sahi, en son iPhone kaç çıkmıştı? Pardon, FaceTime vardı!

Teknoloji elbette var olmalıdır. Mühim olan teknolojiyi kontrollü kullanmaktır. İletişimin dışında ekonomi, ulaşım, kültür gibi farklı alanlarda tüm insanlığı etkileyen önemli değişimler ortaya çıkmaya devam etmektedir.

Hayatımdaki uyanış yolculuğumda yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum. Kırıcı olmayalım lütfen, varsa katkı sunalım. Tüm dünyada, neredeyse herkesin eve kapandığı karantina günlerinde çok fazla sıkmadan, cümleleri uzatmadan… Sağlıklı, mutlu ve huzurlu yarınlar diliyorum.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: İletişim Uzmanı


Tema Tasarım |