Ana Sayfa Dünya 10 Mart 2021

Dünya Gündemine Oturdu! Herkes Rahibeyi Konuşuyor

Ülkede bir ayı aşkın zamandır vatandaş sokaklarda, yaşanan korkunç olayları bütün dünya dehşetler içerisinde izliyor. Sokaklar kan gölüne dönerken, art arda ortaya çıkan yeni görüntüler tüyler ürperten nitelikte. Myanmar’da güvenlik güçleri, askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için greve giden demir yolu çalışanlarının evlerine baskın düzenledi.

Ülke basınında yer alan haberlerde, Yangon şehrinde asker ve polislerin, demir yolu çalışanlarının lojmanlarının bulunduğu Mingalar Taung Nyunt Mahallesi’ne sabah saatlerinde baskın düzenleyip grevdeki çalışanları gözaltına aldığı duyurdu. Güvenlik güçlerinin baskınından günler önce Myanmar Demir Yolu Çalışanları Sendikası askeri yönetime karşı genel grev ilan etmişti. Diğer taraftan Yangon’da bugünkü darbe karşıtı protestoları bastıran güvenlik güçleri, Kuzey Okkalapa ilçesinde yaklaşık 200 protestocuyu gözaltına aldı. Ordunun 1 Şubat’ta yönetimi darbeyle ele geçirdiği Myanmar’ın Myitkyina kentindeki darbe karşıtı protestolar sırasında, bir Katolik rahibe önünde diz çöktüğü polislere ”Çocukları vurmayın, beni vurun” diye yalvardı.

 

28 Şubat’taki protestolar sırasında da polislerin karşısına çıkan Ann Rose Nu Tawng isimli 45 yaşındaki rahibenin, sosyal medyada viral olan fotoğrafı, darbe karşıtı eylemlerin sembollerinden birisi haline gelmiş durumda. Myanmar’da darbe rejimi, demokrasiye dönülmesi ve tutuklu fiili lider Aung San Suu Kyi’nin görevine iadesi talebi ile yapılan protestoları durdurmak için eylemcilere karşı tavrını her geçen gün sertleştiriyor.

Göstericilere karşı, biber gazı TOMA’ların yanı sıra plastik ve gerçek mermiler de kullanılıyor. Darbe karşıtı gösterilere katılan onlarca vatandaş, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Binlerce vatandaş ise gözaltına alındı ve tutuklandı.

Kaçin eyaletinin idari merkezi Myitkyina kentinde Pazartesi günü göstericiler baretler ve evlerinde yaptıkları kalkanlarla sokaklara döküldü. Polisin göstericilere müdahaleye hazırlandığı sırada Ann Rose Nu Twang, bir grup polis memurunun önünde diz çökerek ”Size yalvarıyorum. Çocukları vurmayın, onların yerine beni vurun” dedi. Ancak kısa bir süre sonra polisin rahibenin arkasındaki kalabalığa ateş açtığı görüldü. Yerel bir kurtarma ekibi AFP haber ajansına iki kişinin öldüğünü söyledi.

Bu kişilerin plastik mermiler nedeniyle mi yoksa gerçek mermilerin isabet etmesi sonucu hayatlarını kaybettiği bilinmiyor. Rahibe Ann Rose, “Polis çocukları kovalıyordu. Çocuklar paniğe kapılıp kaçışmaya başladı. Onlar için kaygılanıyordum. Bu yüzden polislerin önünde diz çöktüm” diye dedi.

Rahibe Ann Rose, ”Bunun ben onlara yalvarırken yaşanması çok üzücü”dedi. Ann Rose, 28 Şubat’taki protestolar sırasında da polislerin karşısına çıkmıştı.

Diğer taraftan ordunun, Amerika’nın darbe nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırmasını sağlamak için lobi faaliyetleri yapan İsrailli iş insanının firmasına 2 milyon dolar ödediği ortaya çıktı.

Tema Tasarım |