LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, Türkiye 25 December 2021

100 İklim Nötr ve Akıllı Şehir Misyonu Toplantısı Yapıldı

Avrupa Komisyonu tarafından Ufuk Avrupa Programı kapsamında yayınlanan “100 İklim Nötr ve Akıllı Kent Misyonu Niyet Beyanı…

100 İklim Nötr ve Akıllı Şehir Misyonu Toplantısı Yapıldı

2021-12-25 Güncelleme: April 24, 2022 20:29

Avrupa Komisyonu tarafından Ufuk Avrupa Programı kapsamında yayınlanan “100 İklim Nötr ve Akıllı Kent Misyonu Niyet Beyanı Çağrısı“nın bilgilendirme toplantısı çevrim içi yapıldı.

Söz konusu çağrıda 2030 yılına dek 100 kentin iklim nötr ekosistemlere ve akıllı kentlere dönüşümlerinin desteklenmesi ve bu kentlerin diğer Avrupa kentlerinin dönüşümleri için birer örnek teşkil etmesi hedefleniyor.

Toplantının açılış konuşmalarını TBB Genel Sekreteri Birol Ekici ve AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan yaptı.

Genel Sekreter Ekici konuşmasında “sürdürülebilir kalkınma” kavramının tarihsel gelişiminden ve bugünkü öneminden bahsetti. COP-26 İklim Zirvesi sonrası varılan anlaşmaya değinen Ekici, TBB olarak iklim değişikliği ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Ekici, “Dünya temizliğine yerel temizlik sayesinde ulaşabiliriz.” diyerek 16 şehrimizin hâlihazırda “İklim Eylem Planı”nı yaptığını ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının hazırlamış olduğu “Uyum Eylem Planı”nda belediyelerin birçok rolünün bulunduğuna dikkat çekti. Ekici bunun yanında bilim merkezleri, bilim şehirleri ve bilim fuarları gibi oluşumlar konusunda çalışan TÜBİTAK’ı da tebrik etti.

AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ise; konuşmasında şehirlerimizi iklim nötr olmaya hazır hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Belediyelerin Katılım Öncesi Mali Yardımlar (IPA) ve Ufuk Avrupa gibi programları takip etmesi gerektiğinin altını çizdi ve TBB koordinasyonunda yapılan Town Twinning-II (Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme) projesinin önemine dikkat çekti. Özcan ayrıca bu çağrının bir hibe desteği değil, yerel yönetimlere rehberlik sağlayacağını ve sürece hazırlanmak adına yardımcı bir program olduğunu söyledi. Özcan, AB’nin Yeşil Mutabakat Hedefi (Green Deal) doğrultusunda çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından TÜBİTAK uzmanları sunumlarını gerçekleştirdi.

Tema Tasarım |