LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, İngiltere 14 October 2021

İngiltere’deki tedarik krizi geometrik şekilde büyüyor. Ülke sarsılmaya devam ediyor

HULYA OZKOYUNCU/LONDON Birleşik Krallık’ta son dönemde artan tedarik krizi; perakende, imalat ve enerji sektörlerine yayılarak geniş ölçüde…

İngiltere’deki tedarik krizi geometrik şekilde büyüyor. Ülke sarsılmaya devam ediyor

2021-10-14 Güncelleme: March 13, 2022 12:35

HULYA OZKOYUNCU/LONDON Birleşik Krallık’ta son dönemde artan tedarik krizi; perakende, imalat ve enerji sektörlerine yayılarak geniş ölçüde ülke ekonomisini sarsmaya devam ediyor.

Brexit anlaşması sonrası  blokların ayrılmasına bağlı ticarette büyük sekteye uğradı. Birleşik Krallık’ta  ağır araç sürücü sayısının talep karşısında yetersiz kalması, market raflarının boşalmasına ve benzin istasyonlarında akaryakıt sıkıntısı yaşanmasına neden oluyor.

İHTİYAÇ STOKLARI YAPILIYOR!

Yaklaşık 2,8 trilyon dolarlık büyümeye sahip İngiliz ekonomisinde vatandaşlar, artık Noel öncesi bazı ürünleri bulamayacağını düşünerek endişe ve kaygı yaşıyor. Tedarik listesini oluşturan yaptığı alışverişleri evlerinde stoklamaya başladı.

İngiltere’nin Brexit anlaşması AB’den ayrılması ile  birlikte gözle görülen  kalifiye iş gücü açığı salgının ardından küresel arz talep dengesindeki bozulmayla birleşince ortaya “ tedarik krizi kabusu” çıktı.

Geçtiğimiz ay market raflarında önce bazı ürünlerin eksikliği ile kendisini gösteren tedarik krizi; kısa zamanda perakende, imalat ve enerji sektörlerinde çok ciddi aksamalara neden oldu.

İngiliz hükümetinin destek istediği silahlı kuvvetler personelinin 4 Ekim’den bu yana rafinerilerden benzin istasyonlarına ikmal yapmasına karşın ülkede akaryakıt sıkıntısı hala devam ediyor.

İngiliz Petrol Perakendecileri Derneği’nin (PRA) 12 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre, başkent Londra olmak üzere  ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan benzin istasyonlarının % 10’unda hala akaryakıt malesef  bulunmuyor.

DEPREMİN ÖNCÜ ŞOKU OLABİLİR!

Resolver UK Uluslararası Para ve Tüketici Hakları Uzmanı Martyn James, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşananların büyük bir depremin öncü şoku olabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

James, “Şu an sokaktaki bir erkek veya kadın için çok endişe verici bir zamandayız. İnsanların faturaları artıyor. Sokakta satılan çok sayıda ürüne dair kıtlık endişesi var. İnsanların panik halinde benzin alması gibi olağanüstü tepkiler gördük. İnsanlar, ulaşım için yeterli benzin olmasına rağmen akaryakıt pompalarının başında beklediler. Şimdi biz bunları yaşıyoruz. “Fakat bu sorunlardan daha fazlasını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’yi krize sürükleyen olumsuz şartların yaklaşık son bir yılda oluştuğuna işaret eden James, “Fakat daha büyük sorunlar da var. Sektörlerin çoğu elektrik enerjisine bağımlı durumda. Üretim yapan şirketler için enerji giderlerinin üst limitini belirleyen bir sınır yok. Bu nedenle ileride üretimde kalmanın çok pahalı olması nedeniyle bazı işletmelerin kapanmak zorunda kaldığını görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Tüm bu olumsuz ekonomik gelişmelerin, AB’den ayrılan İngiltere’nin dünyanın geri kalanıyla ticaret anlaşmaları yapmayı hedeflediği bir döneme denk gelmesinin ülkenin müzakere kabiliyeti üzerinde de baskı oluşturduğunu vurgulayan James, “Dolayısıyla şu anda görünüm oldukça vahim.” dedi.

NAKLİYE SÜRÜCÜLERİ EKSİK

Uzmanlar, İngiltere’de nakliye şoförlerinin toplam sayısının  ihtiyaç duyulan100 bin altında olduğunu belirtiyor.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre 13 bin, nakliye sektörü çatı kuruluşu Logistics UK verilerine göre de 19 bin AB’li ağır araç sürücüsü salgın döneminde ülkeden ayrıldı. Yaklaşık 45 bin aday sürücü ise salgın önlemleri nedeniyle gerekli eğitim ve test süreçlerini tamamlayamadı. Tüm bu şartlar İngiltere’yi krize sürükleyen sürece zemin hazırladı.

MARKET RAFLARI BOŞALIYOR

300 ülkeden fazla göç almış, İngiltere’de  artık boş süpermarket raflarına rastlamak günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda.

Ulusal İstatistik Ofisi  verilerine göre, geçen 2 hafta boyunca ülkedeki her 6 tüketiciden biri temel gıda ürünlerine ulaşamadı. Yine ülkedeki tüketicilerin yüzde 25’i ise gıda dışındaki ürünleri temin edemedi.

Nakliye sektöründeki krizin çözülememesi durumunda tüketicilerin kış aylarında mağazalarda yer alan ürün seçeneklerinin ciddi oranda azalmasından endişe ettiği belirtiliyor. Lojistik şirketlerinin tahmini ise aralık ayına doğru Noel hazırlıklarıyla birlikte tedarik krizinin daha da kötüleşmesi yönünde. İthalat alanında lojistik dağıtımın etkin şekilde yapılamadığı ifade ediliyor.

Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi Maersk, nakliye krizi nedeniyle ülkenin önemli limanlarından Felixstowe’un konteynerler ile dolu olduğunu, bu yüzden büyük yük gemilerinin alternatif limanlara gönderildiğini belirtmişti.

İngiliz hükümeti, geçen ay, yurt dışından 5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 ay süreli geçici vize verileceğini açıklamıştı. Bu 3 aylık süreç yeterli mi buda endişe verici.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise geçtiğimiz günlerde ülkede yaşanan tedarik zinciri krizine rağmen bu yıl Noel döneminin geçen yıla kıyasla daha iyi geçeceğini söylemişti.

AKARYAKIT FİATLARI REKOR TIRMANIŞTA

Ülke genelinde görülmemiş bir fiyat artışı hakim….İngiliz halkı akaryakıta ulaşmakta zorlanırken, pompa çıkış fiyatlarında da artış yaşandığından şikayetçi.

İngiltere İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı verilerine göre, benzinin litresi 1.371 sterline, dizel benzin de 1.406 sterline ulaştı. Böylece İngiltere’de akaryakıt fiyatlarında 11 Ekim Pazartesi günü itibarıyla Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviye görülmüş oldu.

HÜLYA ÖZKOYUNCU

Tema Tasarım |