LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, Gündem, İYİKİ VARSIN, Kültür Sanat, Türkiye 30 Kasım 2021

İyi ki Varsın Sevda Yılmaz

Eski Dünyanın merkezinde yer alan ,tarihi abideleri ve şahane tabii manzaraları ile megapol, kentsel tarihi yaklaşık 2500…

Eski Dünyanın merkezinde yer alan ,tarihi abideleri ve şahane tabii manzaraları ile megapol, kentsel tarihi yaklaşık 2500 yılı aşan tarihe sahip Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kenti. 3 Dünya imparatorluğuna Roma, Bizans ve Osmanlı ya başkentlik yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte eşsiz bir mozaik hâlini almış, ideal iklim, zengin ve cömert tabiat stratejik Boğaziçi’ni içerisinde buram buram yaşayan Ülkemizin Sanayi, Kültür, Bilişim ve Eğitim merkezi İstanbul

İyi varsın yazı dizimde “UGADER” Uluslararası Gönüllü Anneler Derneği Başkanı, Sevda Yılmaz’ a yer verdim.

1977 yılında Şişli İstanbul da dünyaya geldi. Mütevazi bir aile yapısı ile 70 li yılların Kağıthane semtinde tüm zorluklara göğüs gererek aile yaşamında ilklere imza atmasını başarmış olup, 8 kardeşten bir tanesi olup evli ve 3 çocuk annesidir. Öğrenim yıllarının ilk diliminde Kağıthane’nin önemi bir hayli büyüktür.

Kağıthane’nin merkezi konumu, gerek dönüşüm ve diğer emlak projeleri gerekse metro, Kağıthane ve Dolmabahçe tünelleri, 3. köprü, 3. havalimanı, üç katlı tüp geçit (Büyük İstanbul Tüneli) gibi ulaştırma alanında yaşanan gelişmeler sayesinde ön plana çıkmaktadır.

Sevda Yılmaz ;

Ülkemizde ,toplumumuzun  pek çok kesiminde, kadının siyasette temsili konusunda süreç içinde sayısız gelişme ve tartışma yaşandı. Ülkemizde  kadının siyasette temsili açısından, 1997 yılında, aralarında akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, işverenler ve özel sektör çalışanları da olmak üzere farklı meslek gruplarından 19 kadının ortak iradesi ve hayaliyle kurulan KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) nin ,kendisinde yarattığı çağrışım ile önemli bir dönüm noktası oluşturdu.

1997 yılında İstanbul Ümraniye ‘de ilk siyasi alanda girişimleri sayesinde Seçim İşleri Başkanlığı görevi ile sayısız Ödül ve Plaketler aldı.

2007 yıllarında almış olduğu sertifikalı eğitimler ile  4 yıl sürdürdüğü ve kendisinin de  yöneticiliğini yaptığı 3&6 yaş arası okul öncesi eğitmenliği yaparak, AÖF Orta ve Lise Eğitimini tamamladı .

2011 Yılında Sancaktepe’ ye ikametiyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nden üyelik formu doldurarak ,” Belediye ve Muhtarlık ” seçimlerinde Sandık Başkan Yardımcılığı ve sonrasında Referandum da görev almayı başardı .

Kadının toplumdaki yeri ve önemi noktasında, eğitiminin kalan kısmında İSMEK tarafından almış olduğu eğitimler ile Sertifikalı Muhasebecilik unvanı kazandı. Halen bu görevini devam ettirmektedir.

Siyaset başta olmak üzere toplumda ,STK ve bir çok alanlarda  Kadının Yeri ve Önemi konularında üstün hizmetler sağlayan Sevda Yılmaz,

Genel Merkezi Sancaktepe İstanbul olan ve kuruluş amacında “Güvenirlik,Adalet ve Gönüllük” ilkeleri ile toplumun çok önemli  Uluslararası Gönüllü Anneler (UGADER) Derneğinin kurulmasında önder oldu.

Sevda Yılmaz,

Güçlü Anneler ile Umut Dolu Yarınlar için “El ele Kol kola, tüm gücümüzle çalışıyoruz. sizler ile birlikte yaptığımız faaliyetler’ i  sadece sizinle paylaşarak ortak bir güven çatısı altında bir çok kişinin umudu oluyoruz. Hiç bir kimsenin hakkı yenmeden, adaletli olarak faaliyetlerimizi yasalara ve ahlak kurallarına uygun bir şekilde yürütüyoruz. Faaliyetlerimizi tamamen kâr amacı gütmeksizin, aşkla gönüllülükle gerçekleştiriyoruz. Diyor ve ekliyor

2011 yılında aldığım karar ile evliliğini sonlandıran Yılmaz ;

Çocuklarım ile birlikte Baba ocağına geldiğimde, birincisi Anne olmamın ,ikincisi kadın olmanın getirdiği yüklerin en derin hezeyanlarını yaşadım. Çocuklarımın üzerimdeki sorumluluğu gereği çalışmam gerekliliğinin bilinci ile bir çok istihdam kapılarından geri çevrilmem noktalarında geri dönüşüm olmaması nedenleri başta olmak üzere ,ayrıldığı eşi tarafından baskı ve tehditler,sosyal yaşam standartlarının getirdiği ağır yüklerinde bilinci  ile bu önemli Derneği yani Uluslararası Gönüllü Anneler (UGADER) Derneğini kurdum.

Derneğimizin misyonunda ; Burs ,Kırtasiye, iş, yurt, forma, giyim, gıda, sosyal ve ekonomik destek, engelliler için sandalye, hasta yatağı, işitme cihazı, gözlük ve daha sayamayacağımız iletişim m malzemeleri ile onların gözü, kulağı ve paydaşları olma ruhu var.

Dernekleri adına Samsun başta olmak üzere , Yozgat, Tokat, Ordu,  Ankara, İstanbul, Siirt, Muş, Kastamonu, KahramanMaraş , Gaziantep, Sivas, Ağrı, Van ,Diyarbakır, Safranbolu, Sakarya, Hatay, Bodrum ,Nevşehir ve diğer iller olmak üzere ,Derneklerinin  ve Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığın sunduğu hizmetleri anlatmıştır.

Ülkemiz genelinde, Anadolu’nun tüm sosyal yerleşim alanlarında ,köy kasaba demeden Resmi ve Dini Bayramlar, özel günler ve platformlar belirleyip, moral ve motive ederek yaşadığı zorlukları diğer anneler yaşamasın diye canla başla projeler yaptı. Eğitimi eksik kaldığı için yine Türkiye sınırlarında kütüphaneler açarak yaşayan kahraman askerlerin adı verdi.

Uluslararası olarak Afrika kıtasında , Uganda’da su kuyusu açılmasının yanı sıra , adak, camii, kırtasiye malzemesi, gıda desteği vererek, Ulusumuzun yegane sembolü Ay Yıldız Türk bayrağını “KARA KITADA” dalgalandırmaya devam ediyor.

Bir çok projenin altında imzası yer alan Sevda Yılmaz, kendi stratejisi, fikirleriyle projeler yazıp, kendi derneği ve kapısını açtığı sivil toplum kuruluşların da ortak çalış taylarında da yer alarak toplumumuza önemli mesajlar veriyor.

Eğitim kulvarında, Sancaktepe Perran Kutman Sarıtaş İlköğretim Okulu’nun Fen laboratuvar malzemesini temin başta olarak ,

İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyumda,Uluslararası Gönüllü Anneler (UGADER) Derneğinin çalışmaları hakkında seminer düzenlemesinin yanında bir de  kütüphane kurmuştur.

Anneler gününde annelerimize ulaşmanın onların ellerini öpebilmenin ruhunu tamda yüreğinde hissederek,Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ve pek çok Resmi Bayramlarımızda çocuklar adına turlar ve piknik konseptleri oluşturarak gönüllerin köprüsü olmayı başarmıştır.

Derneklerinin kuruluşunun 1. Yıl dönümünde, özel gereksinimi olan insanlarımıza   “Anneleri ile  Gönülden Akanlar”  programında yer alarak ,onların sevilen Annesi olmuştur.

Engelsiz yaşam için Engelleri yıkmak ve onların yerine kendimizi koyarak onlara bu zor şartlarda bir nebzede olsa kolaylık sağlamaktır diyen Sevda Yılmaz, engellli bireylerin yanında olmuştur.

Sevda Yılmaz ;

21.Yüzyıl Bilişim ve İletişim çağında Dünya da ve özelikle son günlerde Ülkemizde yaşanan “Kadına Şiddet” konusunda şunları ifade ediyor.

Ülkemizde Kadına yönelik şiddet bir toplumsal yapı problemidir. Bu problemin engellenmesi ya da çözüme kavuşabilmesi için toplumsal kurumlar iş birliği içerisinde çalışmalıdır. Kadının eğitim, ekonomi ve siyasal katılım alanlarında güçlendirilmesi gerektiğine ve bu alanlarda yaşadığı ayrımcılığın ortadan kaldırılmasının kadına yönelik şiddetin önlenmesinde çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Şiddet konusunda farkındalık yaratabilmek adına eğitim programları düzenlenmeli, görsel ve yazılı medyada kadına yönelik şiddetle ilgili programlara yer verilmelidir. Dedi.

“Kalp kazanmak için varız” diyen Sevda Yılmaz

T.B.M.M yani Türkiye Büyük Millet Meclisinde ,kadınlarımızın çocuklarımızın sesi olmak için, “Ulaşılmaz değil, Ulaşılan olma” ilkesinden hareketle  “Ak Parti İstanbul 1.ci Bölge Millet Vekil Aday Adayı “olmuştur.

İyi ki varsın yazı dizimde belirli aralıklarla ,belirli zaman dilimlerinde ,karşılaştığımız diyalog kurduğumuz ,hayatımızın olmazsa olmazı değerlere yer verdim. Ama içlerinde öyle biri vardı ki işte
Kendisinin ne saati vardır nede vakti. İnsanın yeter ki bir sıkıntı düşmesin içerisinde ..yardımsever kişiliği ağır basan ,yeri asla doldurulamayan, hayata anlam katmasını bilen bildiren ,girişimci ruhu ,bilge kişiliği ve toplumun sevgisini takdirini almış kimliği ile gelecek için daha bir çok projelerin hayata kazandırılmasına liderlik yapacak olan Sevda Yılmaz ‘a başarılı çalışmalarından dolayı kendilerine ;

İyi ki varsın Sevda YILMAZ  diyorum.

Tema Tasarım |