LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, Türkiye 8 Aralık 2021

İyi ki Varsın Süleyman ÖZDEMİR

M.Ö. 3000’lere ulaşan tarihine, Hıristiyanlığın önemli bir merkezi olan yörede, kalkolitik dönemden beri yerleşim yeri olmuş, Karain…

İyi ki Varsın Süleyman ÖZDEMİR

2021-12-08 Güncelleme: Aralık 8, 2021 07:10


M.Ö. 3000’lere ulaşan tarihine, Hıristiyanlığın önemli bir merkezi olan yörede, kalkolitik dönemden beri yerleşim yeri olmuş, Karain Güvercinlikleri, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri ile inanç turizmi açısından değerli olan bu bölge Ortodoks kiliseleri ve kaya oyma kiliseleri ile adeta tarihe meydan okurcasına UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kapadokya’nın merkezinde, ülkemizin en önemli turistik merkezlerinden biri olan, peri bacaları, muhteşem güzelliği ve Horonsan’ dan gelen Türk Kültüründe Bektaşilik felsefesinin tınılarını tamda yüreğine sığdıran Hacı Bektaş Veli Türbesi ve ardında , Nevşehir Merkez Müze, Göreme Açık Hava Müzesi, Ürgüp Müzesi ise tarih severler için değerli eserleri görmeye imkân veren tarihi yanında gıda ve içecek sektöründe ön plana çıkan ekonomik yapısının yanı sıra inşaat, tekstil, metal sanayi ise öne çıkan diğer sektörler arasında yer alan Anadolu’nun buram buram tarih kokan yöresi Nevşehir.

İyi ki varsın yazı dizimde siyasi kariyer yaşamı yanında, Sivil toplum kuruluşlarında birlik beraberlik ve dayanışma mesajlarını sürekli yüreğinde hissedip toplumun ağabeyi unvanı kazanmış, aynı zamanda Sanayici ve İş İnsanı Süleyman Özdemir’ e yer verdim.

1966 yılında yukarıda bahse konu Turizm’in Orta Anadolu mistik kültürünü içerisinde barındıran Nevşehir’ e bağlı Alacaşar köyünde dünyaya geldi.
Eğitim yıllarının ilk bölümünü Nevşehir Merkez de tamamladı .ardından kariyer yıllarında, bir çoğunun da haznedarında yer verdiği ve kendisinin de yüreğinde yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

1984 /1989 yıllarında, kariyer yılları oldu. Avrupa da İsviçre de mesleğini geliştirdi. 1990 yılında Ses Metal Makine adını vererek kendi firmasını kurdu. Tasarımı ve patenti tamamen kendisine ait kompozitör ayrıştırma makinası onun en büyük icadı olup , Ülkemiz Sanayisine en büyük hazinedir.
1980 /1985 yılları arasında, siyasi kariyerinde Nevşehir ili Refah partisi köylerden sorumlu il başkan yardımcılığı yaptı.
1992 yılında İstanbul ‘ da yaşamını idame ettirmekte olup ,aynı yıl kardeşinin şehadet haberini aldı. Bunun onun adına derin bir acı olmasına rağmen, şehit ağabeyi olmasının gururunu hep yüreğinde yaşatıyor.
1991 /2019 yılları arasında İstanbul ‘da Sultanbeyli Fazilet partisinde ilçe başkan yardımcılığı daha sonra Saadet partisine geçerek ilçe başkan yardımcılığına devam etti.Meclis üyeliği yaptı.
Saadet partisi 2011 de Milletvekili 1. Bölge adayı oldu.

Süleyman Özdemir ,
1997 yılında ,Bağımsız çalışma sergileyen, resmi kurumların dışında olan hukuki, sosyal, çevresel, kültürel hedefler doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Nevşehir ili Alacaşar köyü Derneği Kurucu Başkanlığı ve başkan yardımcılığı yaptı.
2004 yılında İstanbul ili Marmara Bölgesi Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneğini kurdu. Derneğin 6.Döneminde Genel Başkanlığını yaptı. Hurder olarak” Barış Pınarı Harekatı” Türk silahlı Kuvvetlerine moral ve destek amacıyla Kilis il Jandarma komutanlığında yönetim olarak ziyarette bulunan Başkan unvanını aldı.
Süleyman Özdemir Derneği kurmalarında ki ana hedefin ;
Kıyıda köşede kalmış dağınık düzensiz şekilde hizmet eden sektörümüzü bir çatı altında toparlayarak daha verimli düzenli bir şekilde çalışmalarını sağlayarak ve sektörümüzün paydaşlarını görmenin yanında İstanbul Bölgesinde Sanayi Sitelerinin olmamasının eksikliğini derinden hissettik diyor.
Bu eksikliğimizi gidermek için hemen kolları sıvayarak , 2016 yılında Pelitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurarak Genel Başkanlığını yaptı. Geri Dönüşüm sektörünün Uluslararası standartlarına kavuşturarak bir sanayi sitesi kurarak kooperatiflerine 400 dönüm arazi tahsis ederek, başarılarına bir yenisini ekledi. Kooperatif çalışmaları tamamlandığında , 100 bin kişiye iş imkanı sağlayarak Ülke ekonomisine sağlayacakları istihdam bir o kadar manidar.

O bir vizyon olmanın yanı sıra, türevde birliktelik, sanayide gelişmişlik adına, İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle toplantılar yaparak Geri Dönüşümün önemini anlattı. İstanbul’ un Metropol bir şehir olmasının getirdiği avantajların yanında yaşanan dez avantajları Dönemin İktidarında çözme yolunda, İl Özel İdareler, Kamu Kurum ve Kuruluşları yanında Adalet ve Kalkınma Partisinin kabinesindeki Bakanlıklar la, dönemim Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’ ile de görüşerek projelerini anlattı .

İstanbul Medeniyet Üniversitesinde, gerçekleştirdiği Sempozyumlarla genç nesillere geri dönüşümün insanlara nasıl geri katkı sağladığını sunumlar yaparak onlara geri dönüşüm hakkında vizyonunu anlattı. Bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda da çalışmalarının devam edeceğini her defasında ifade etti.
Bu çalışma sürecinde Sosyal faaliyetlerin de içinde bulunan “Uluslararası Gönüllü Anneler Derneği “ ne 2021 yılında seçilerek Başkan yardımcılığı yapmakta olan Süleyman Özdemir “Evli ve 4 çocuk babası.

Ülkesine olan sevdası, girişimci ruhu, vefalı ve uzlaşmacı bilge kişiliği, Yurt sathında sayısız hizmetleri, Uzmanlık kariyerinde yaratıcılık özelliği ile toplumun sevgisini, saygınlığını ve takdirini almış şahsiyeti ile, 21. Yüzyıl Bilişim Dünyasında teknoloji alanında, insanlık adına faydalı çoğu kapsamlı projeleri, hayata kazandıracağını biliyoruz. Onun Ülkemizde büyük ihtimamla ve mücadele ile yaptığı Girişimci ruhunun devamlılığı a alanında, insanlık adına faydalı çoğu kapsamlı projeleri, hayata kazandıracağını biliyoruz. Onun Ülkemizde STK lar ve Siyaset alanında üstün hizmetlerinde de “Başarı Onu ,On Başarmayı Seviyor “ sloganı ile
İyi ki varsın Süleyman ÖZDEMİR diyorum.

Levent KANDEMİR

Tema Tasarım |