Ana Sayfa Gündem 6 Mart 2021

O ilde ‘OHAL’ ilan edildi

Koronavirüs risk haritasında ‘çok yüksek risk’ grubunda yer alan Edirne’de, 150 metrekare ve üzerinde olan marketlere girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Ayrıca marketlerin dış alanlarnda bulunan sebze-meyve reyonları da 15 gün süreyle kapatıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık korona virüs haritasında ‘çok yüksek riski’ temsil eden ‘kırmızı’ renkte yer alan Edirne, marketlere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

Kentte, 100 bin nüfusa karşılık gelen korona virüs vaka sayısı, bir haftada 75,29’dan 107,43’e çıktı. Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın başkanlığında toplanan Pandemi Kurulu ile İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun toplantısında alınan kararlar doğrultusunda kentte 150 metrekare ve üzerinde olan marketlere girişlerde HES kodu uygulaması bugün başladı.

SEBZE-MEYVE REYONLARI 15 SÜREYLE KAPATILDI

Marketlere giden vatandaşlar, görevlilere HES kodlarını göstererek içeriye alınırken, kodlarını gösteremeyen vatandaşlar ise içeriye alınmadı. Marketlerin dış alanında bulunan sebze meyve ve diğer reyonlar da 15 gün süreyle kaldırıldı.

Kararda, marketlerin otoparklarını kullanan araçlar için de kısıtlamalar getirildi. Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlamasında 10.00- 17.00 saatleri arasında en yakın mesafedeki market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürüyerek gitmelerine karar verildi. Pazar günleri net işyeri alanı 150 metrekare ve üzerinde olan marketlerin otoparklarına kısıtlamanın olduğu gün ve saatlerde araç girişi yasaklandı.

Tema Tasarım |