LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, Gündem 30 Haziran 2022

ABD Başkanı Biden’dan “Türkiye’ye F-16 satmalıyız”

Hülya Özkoyuncu/ Londra
ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını satmaları gerektiğini, bunun için ABD Kongresinden onay alabileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Biden’dan “Türkiye’ye F-16 satmalıyız”

2022-06-30 Güncelleme: Haziran 30, 2022 13:46

Dört gün süren zirvenin ardından gerçekleşen basın toplantısında Biden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısında Türkiye’nin talepleri masaya yatırıldı. Önemli kazanımların olduğu zirvede en çok öne çıkan başlıklar arasında Türkiye’ nin talepleri ve stratejik hamleleri bununla berebar NATO’ nun da daha güçllendiği gündem oldu.

Biden, İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO Zirvesi’nin bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’ye F-16 uçaklarının satışıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söz verip vermediği sorulan Biden, şunları kaydetti:

“(Cumhurbaşkanı Erdoğan’a) Kendisine söylediğim aralık ayında söylediğimle aynı. (Türkiye’ye) F-16 uçaklarını satmalıyız ve aynı zamanda uçakları modernize etmeliyiz. Bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil. Aralıktan beri tutumumu değiştirmediğimi kendilerine ifade ettim. Bir karşılık da olmadığını ve sadece satmamız gerektiğini söyledim. Bunu yapabilmek için ihtiyacım olan şey Kongre onayı. Bu onayı alacağımızı düşünüyorum.”

Basın toplantısı devam ediyor.

Tema Tasarım |