LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 9 Kasım 2022

Azerbaycan Milletvekilinden Dernek Başkanına Onursal Jest…

8 Kasım 2022 tarihinde kardeş Türkiye’nin birçok ilinde Zafer Bayramı kutlamaları ve etkinlikleri gerçekleştirildi.

Azerbaycan Milletvekilinden Dernek Başkanına Onursal Jest…

2022-11-09 Güncelleme: Kasım 21, 2022 19:35

8. Kasım 2022 Zafer Bayramı, her zaman kardeş Azerbaycan sevgisiyle tanınan ve Hocalı Soykırımı anıtının Yalova’da yapılmasını öneren ve Hocalı Soykırımı ile ilgili bilgilerin eğitim kitaplarında yer alması teklifini sunan Uluslararası Kadın ve Toplumu Geliştirme Derneği Başkanı Nurten Anıl önderliğinde Yalova’da kutlandı.

Türkiye ve Azerbaycan’ın istiklal marşları ile başlayan etkinliğe Azerbaycan Parlamentosu Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hijran Hüseynova’nın “Mücadele ve Zafer” başlıklı yazısının Ülker Farmankızı tarafından okunmasıyla devam etti.

Daha sonra siyasi yazar Ülker Fermankızı, Kazanılan Zafer, Karabağ Savaşı, Zengezur Koridoru, Şuşa ve işgalden kurtulan diğer bölgelerdeki mevcut durumu ve kardeş Türkiye’nin desteği ile şu an bölgede yapılan işleri anlattı, etkinlik üyelerinin Karabağ ile ilgili sorularını yanıtladı.

Dernek üyeleri, Yalova’da Hocalı Anıtı’nın dikilmesi için başvuruda bulunarak, gerekli adımları atmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtirken, Hocalı Soykırımı sırasında Ermeniler tarafından yapılan katliamlar için Avrupa Mahkemesi’ne başvurarak, dernek adına bir bildirge hazırlanması gerektiği vurgulandı.

Ardından Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Hijran Hüseynova tarafından gönderilen Azerbaycan’da 2020 Dağlık Karabağ Savaşı’nda şehit olan askerlerin anısına sembol olarak kabul edilen “Hâr-i Bülbül” rozeti Azerbaycan ile Türkiye arasında kardeşlik, birlik ve beraberlik adına çabaları ve verdiği emekler için Dernek Başkanı Nurten Anıl’a takdim edildi.

Gözyaşlarına hakim olamayan Dernek Başkanı Nurten Anıl duygulu anlar yaşadı.

Rozeti kalbinin üzerinde taşımaktan onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, bu güzel jesti için Azerbaycan Milletveki Hijran Hüseynova’ya derin şükranlarını dile getirdi.

Karabağ’ın uzun zamandır beklenen zaferini dernek üyeleri ve katılımcıları ile birlikte kutlayan dernek başkanı Nurten Anıl, bu zaferi bizler için canları ve kanları pahasına kazanan Azerbaycan şehitlerini anmak adına, yüzünü kadınlara doğru tuttu ve şu sözleri söyledi: “Her birimiz bir anneyiz, kadınız! Bugün zaferimizi kutlarken, bize bu zaferi bahşeden şehitlerimizi de anmalıyız! Hocalı soykırımı sırasında Ermeniler tarafından öldürülen masum soydaşlarımızı da hatırlamadan edemeyiz! Allah her bir şehitimize rahmet eylesin! Şehit Annelerine sabır versin!” – dedi.

Karabağ Savaşı’nda Vatan ve Toprak uğrunda şehit olan tüm Azerbaycanlı şehitlerimiz saygı duruşunda bulunularak anıldı.

VOİCEPRESS

Tema Tasarım |