LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 11 April 2022

Gül Alcansoy İşletmelerin tam da Neresindeyiz

Yazı dizimizde, Türk birliği,kardeşliği ve Orta Asya’da yaşayan Türklerin köklü bir uygarlığa sahip ülkesi Kazakistan Kızılorda ya…

Yazı dizimizde, Türk birliği,kardeşliği ve Orta Asya’da yaşayan Türklerin köklü bir uygarlığa sahip ülkesi Kazakistan Kızılorda ya bağlı bir köyünde 26.04.1968 yılında dünyaya gelen Gül ALCANSOY ‘un Ülkemiz başta olmak üzere Yurt dışı bağlantılı Gayrimenkul Sektörü ve İşletmelerin Pazar araştırmaları,sektördeki son durumları hakkında düşünce ve görüşlerine yer verdim.
Ülkemizde Gayrimenkul Sektörünün geldiği nokta nedir?
Gül Alcansoy ;
İlk iş deneyimim de dünyanın ilk gayrimenkul danışmanlık markası olan Coldwell Banker olması benim için tesadüf değildi. Sektörün en iyi edinimlerini burada kazandım.
Sonrasında, Profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti, gayrimenkul pazarlama imkanı, en yeni teknoloji ile en kapsamlı eğitimler, yaygın network ağı, gibi içerisinde barındıran REMAX firmasında çalışmalarıma devam ettim. Sonrasında bir tanıdığının aracılığı ile Proje, danışmanlık. Uluslararası eğitim ve danışmanlık şirketi kurmaya karar verdim. GAYRİMENKUL ‘ün tam da içerisinde ,sektör içerisinde eğitimler almam sayesinde daha da profesyonelleştim diyebilirim ,diyor ve ekliyor.
Gayrimenkul Sektöründe özelikle Dünya’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan ve güzel iklimi ve renkli kültürüyle bütün dünya vatandaşlarının en çok tercih ettiği tatil ve emeklilik destinasyonlarından biri olan Amerika Ülkeleri,dünyanın en çok ziyaret edilen uzak doğu ülkeleri ve özellikle Körfez ülkelerinden “Katar-Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri” gibi gayrimenkul ve diğer alanlarda yatırım yapacak olan müşterilerin, Gül Alcansoy ve yatırım ekibi ile sağlanan ,projeler arasından yapmalarının devam eden projelerde onlara ilave bir güvence sağlayacağının altını çiziyor.

Türkiye’de makro ekonomik hızlı gelişme, genelde gayrimenkul sektörü ve özelde konut sektörünü de etkilemektedir. Bu sektörler, yatırım amaçlı olmasından dolayı her kesim için, konjonktür ne olursa olsun her zaman gözdesi ve bu nedenle oldukça “popüler”dir. Nüfus artışına ve genç nüfus büyüklüğüne paralel olarak konut üretimine ihtiyaç süreklilik ve güncellik arzetmektedir. Bu çerçevede konut sektörümüz bünyesinde ciddi anlamda bir takım sorunları ve fırsatları barındırmaktadır. Konut sektörünün hızlı ve sürekli bir gelişme trendi çizmesi, bu sektörün finansman sorunu ile baş başa kalmasına yol açmıştır. Bu sorunun aşılması konusunda bir takım bilimsel ve bürokratik çalışmalar yapılmakta ve talep yönelimli konut finansmanı ve mortgage gibi sistemler önerilmektedir.
İnşaat ve özünde konut imalatı ile buna bağlı alt sektörler ekonominin en önemli unsurlarındandır. Türk Konut sektörü son on beş yıllık süreçte çok hızlı bir gelişim kaydetmiştir. İnşaat sektörünün makroekonomi açısından önemi çarpan etkisinden kaynaklanmakta olup, 250 alt sektörü harekete geçirerek gerek büyüme gerekse istihdam üzerine etki yaratmaktadır. İnşaat sektörü değişkenlerini çok dikkatli bir biçimde ve belli bir vadede analiz edilmesi gerekliliği açıktır.
Ülkemizde Gayrimenkul Sektörünün geldiği nokta ve geleceği hakkında neler diyebiliriz?
Türkiye’de yani ülkemizde, sektörümüzde iş hacmine bağlı olarak yüksek gelir etme imkânının olması nedeniyle sektöre, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişilerin girmekte ve kayıt dışı bir şekilde çalışmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de gayrimenkul sektörünün kurumsal bir yapıya sahip olması ve toplumda belirli bir saygınlığa kavuşabilmesi için öncelikle merkezi yönetim tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik bir yasal bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir.
2022 yılında hazırlanan bazı kararnameler ile Sektör biraz daha rahatlama trendine girecek gibi görünmekle beraber,sektörün, özel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlemiş akademik eğitimleri alan profesyonel meslek mensuplarının sektör içinde faaliyet göstermesi anlamında ,hem gayrimenkul danışmanlığı mesleğine saygınlık kazandırıp tercih edilir bir hale getirecek, hem de sektördeki iş sahiplerinin memnuniyet düzeylerinin artmasını sağlayacaktır.
Yeni İşletme Kuracaklar için önerileriniz nelerdir?
Yeni bir işletme kuracak kişiler ya da ortaklar için en büyük sorunlardan birisi de işletmenin nereye kurulacağıdır. “İşletmemi nereye kurmalıyım?” ya da “İşletme için en ideal yer neresi?” şeklinde soru işaretlerini beraberinde getiren bu durum, işletmenin başarıya ulaşması ve karlılığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle yeni bir girişim öncesinde özellikle yabancı bir bölgede işletme açılacaksa, doğru bir pazar analizinin yapılması gerekir. Pazar araştırması yapmak, girişim fikrini başarılı bir işe dönüştürmek için fırsat olup olmadığının öğrenilmesini sağlar. Bu sayede nerede işletme açacaksanız açın, bölgedeki mevcut pazarın durumu, potansiyeli rakipler ve müşteri kitlesi gibi pek çok kriter üzerinden incelemelerin yapılması, kişilerin işletme yerinin belirlenmesinden satış stratejisine kadar pek çok konuda veri elde etmesini sağlar. Bu doğrultuda, işletmemi nereye kurmalıyım diye sorgulayan kişilerin ilk olarak cevaplaması gereken soru, “Hedef müşteriler nerede?” sorusudur.
Gül Alcansoy’ a teşekkür ediyor. Hem Ülkemiz hem de Yurt dışında yapacakları yatırım ve istihdamlar noktasında başarılar diliyorum.
Levent KANDEMİR

Tema Tasarım |