LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 21 Nisan 2022

Milletvekilinin haklı kınaması: “Maalesef hiçbiri bu konuda Azerbaycan’a yardım etmek istemiyor”

“Maalesef hiçbiri bu konuda Azerbaycan’a yardım etmek istemiyor.” Bu sözleri Yeni Azerbaycan Partisi’nden Milletvekili Musa Guliyev söyledi.

Milletvekilinin haklı kınaması: “Maalesef hiçbiri bu konuda Azerbaycan’a yardım etmek istemiyor”

2022-04-21 Güncelleme: Nisan 21, 2022 21:31

Milletvekili’ne göre bugün mayınları temizlemek için çalışmalar yapılıyor olsa da uzmanlara ihtiyaç var: “Bugün mayınları temizlemek için çalışmalar yapılıyor ama bu yönde çalışan yeterli uzmanımız yok. Uluslararası kuruluşlara defalarca çağrıda bulunduk. Dünyada mayın temizleme ile uğraşan birçok vakıf var ve biz de onlara müracaat ettik. Ama ne yazık ki hiçbiri bu konuda Azerbaycan’a yardım etmek istemiyor.”

Milletvekili daha sonra Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ermenilerin Azerbaycan’a verdiği zararla ilgili olarak uluslararası mahkemeye başvuracağına ilişkin açıklamasını şu şekilde yorumladı:

“Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenilerin benzeri görülmemiş tahribatına vurgu yaparak, bu tahribattan uluslararası mahkeme önünde Ermenilerin sorumlu tutulacağını söyledi.

Bugün Zangazur’un Gafan bölgesinden akan Oxchu Nehri, Araz Nehri’ne dökülüyor. Bu nehir aynı zamanda Ermeni bakır ve molibden madenciliği atıklarıyla da yoğun bir şekilde kirleniyor. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı, uluslararası mahkemede hem atığı boşaltan şirkete hem de Ermenistan’a dava açacağını söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in belirttiği gibi, Ermeniler Karabağ ve Doğu Zengazur’da küçük nehirler üzerindeki 30’dan fazla hidroelektrik santralini yok etti. Bu nedenle Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın hem yerli hem de yabancı girişimcilerini buraya yatırım yapmaya davet ediyor.

Aynı zamanda uluslararası toplumun savaş sonrası Azerbaycan’a çifte standarttan yaklaşımını yorumlayan devlet başkanı, uluslararası örgütlerin çifte standartlı hizmet vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Avrupa Birliği savaş sonrası dönemde Ermenistan’a yaklaşık 3 milyar dolar yardım sağlamasına rağmen Azerbaycan’a 10 kat daha az yardım sağlamıştır. Savaş Azerbaycan topraklarında olmasına rağmen Ermenistan’da tek bir bina bile hasar görmedi ve en önemlisi Karabağ savaşı sırasında Ermeniler Azerbaycan topraklarını kelimenin tam anlamıyla yok ettiler ve arkalarında sadece yıkım bıraktılar.

Geçen ay Hankendi’de meydana gelen doğal afet sonucu Ermeniler doğalgaz sorunu yaşadı. Bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinin yetkilileri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nı arayarak, Ermenilerin doğalgazının olmadığını söyleyerek, kendileri ile ilgili endişelerini dile getirdiler. 1990’larda Nahçıvan bölgesinde yaşayan Azerbaycanlılar da, aynı şeyleri yaşadı. Neden hiçbir ülke yetkilisi bundan endişe duymadı? Bunlar kendi içlerinde açıkça kabul ettikleri çifte standartlardır.”

Ermenilerin Karabağ’da neler yaptıklarını tek tek anlatan Milletvekili, Ermenilerin genel olarak hem insani hem de çevre suçları işlediklerini vurguladı. Musa Guliyev’e göre, Ermeniler hem insani hem de çevre suçlarından uluslararası mahkeme önünde hesap vermeli.

Tema Tasarım |