LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 8 Ocak 2022

Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelenler anlatıyor: gerçekten bezdik!

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de çalışma ve oturum hakkı elde eden binlerce Türk sorunlarını Gazeteci Hülya Özkoyuncu’ya anlattı.
Hatırlatma yapacak olursak; Brexit anlaşması ve Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre, Londra’da 300’den fazla dilin konuşuluyor olması Bu kozmopolit yapının, Ankara anlaşmalıların tercih etmesinde önemli bir faktör…

2020 yılı içinde başvuru patlaması

İngiltere İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre 2020 yılında yapılan başvurular, bir önceki yıla göre yüzde 670 artarak 31 bin 51 olarak gerçekleşmişti.  İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda 20 binden fazla Türk vatandaşının Ankara Anlaşması olarak bilinen ECAA kapsamında vize talebinde bulunduğunu ve Adaya yerleştiğini ifade etmişti.

Ankara Anlaşması (ECAA Agreement), Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi.

Bu ücretsiz vizeye, İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen ve işe yeterli sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları da başvurabilmişti. Başvuru yapıp, vizeyi alan ve İngiltere’ye yerleşen vatandaşlar şimdilerde bir belirsizlik içinde bekletilmekte…

Bürokrasi yavaş işliyor!

Ankara anlaşmalılar Brexit sonrası bürokrasinin yavaş işleyişinden şikayetçi.Uzatma başvuruları, ev ve oficce adresleri için alınamayan polis randevusu bunların başında geliyor. Polis randevu alınsa da çok ileri tarihlere veriliyor. Evrak mail ve uzatma başvurularında red almalar ve sorunlarını dile getirecek geri dönüşümün zor olması muhatap bulunmaması bunlardan bazıları…

Daha iyi bir hayat kurmak için, geldik!

Aynı zamanda açıklamalarında;

“Türkiye’deki birtakım mücadelelerden yorulduğumuz için, daha iyi bir hayat kurmak için, medeniyet beşiğinde yaşamımızı sürmek, insan gibi yaşamak için buraya geldik. Ancak burada yine kendimizi bir mücadele içinde bulduk. Şu anda yetkililerle mücadele ediyoruz.  Görevli olan bu yetkililer aynı zamanda İngiltere’ye göçmen olarak gelmiş kişiler… ve sonradan İngiliz vatandaşlığını hak eden göçmenler bizim dilimizden anlamaları gerekiyor”

Ankara Anlaşmalılar 1 yıllık vize süresinde de polis kaydı NHS kaydı Nino başvurusu ve banka hesaplarını oluşturma da birçok engellerle karşılaştıklarını, kimileri de ehliyet başvurusu sürecinde kaybolan BRP kartları ve bu kartların ya kaybolduğu ya da geç geldiği yönündeki yakınmaları oluşturuyor.

Sıklıkla dile getirdikleri mağduriyetleri arasında;

dosyalarımızın yer aldığı İçişleri Bakanlığına dosya takibi için, defalarca telefon açmamıza mail çekmemize rağmen muhatap bulamıyoruz. 3yıllık uzatma vizelerimizin akıbetinin ne olacağı yönündeki belirsizliği beklemekle geçiriyoruz.”

Ankara Anlaşmalılar: uzatma mağduruyuz!

Aynı zamanda; “1 yıllık oturum vizemiz doldu bizden istenilen tüm evrakları home ofiice ye verdiğimiz halde yaklaşık 1 yılı aşkın süredir 3 yıllık oturum uzatma vizemizin verilmemesi, ama maalesef bu süre içinde elimizde BRP kartı ve pasaportumuz uzatma için içeride olması bizleri kilitledi. Gerekli ve acil olan durumlarda Türkiye’ ye gidemiyoruz. Sonuçlanamayan uzatma başvuruları bizleri mağdur etmeye devam ediyor.”

Bazen oluyor ki yeteneklerimizi kayıp mı ettik!

Hülya Özkoyuncu’ya, sosyolojik ve psikolojik mağduriyetlerini dile getiren Ankara Anlaşmalılar; “göçün ilk yıllarında özellikle de dil yeterliliğiniz dü­şükse, yaptığınız işin İngiltere’de bir karşılığı yoksa ya da aktif bir iş kurma aşamasındaysanız, ekono­mik zorluklardan dolayı da büyük uyum sorunları yaşa­yabiliyoruz. İlk dönemler ha­yatta kalmaya, kendimize bakmaya yetecek kadar para bulmaya çalışıyoruz. Tanımadığımız bir kültür ve coğrafyadayız.

Beraberindeki getirdiğimiz kariyerimiz potansiyelimiz üretimimiz, sanki de elimizden alınmış gibi… Bazen oluyor ki yeteneklerimizi kayıp mı ettik diye düşünür olduk.

Kendimizi gerçekleş­tireceğimiz etkinlikler var emek ve finans bu iki etmen ilk başlarda gerçekleşmediği için psikolojik olarak bu performansımızı hızlıca kayıp mı ediyoruz algısı oluşuyor. Bu da bizim yaratıcı özelliklerimizi bir başka deyişle kendimizi ger­çekleştirmemizi engelleyebiliyor.”

İngiltere bize fırsatlar verdi, kucak açtı. İngiltere’ye teşekkür ediyoruz. Ama bu evrak işlemleri 3 yıllık uzatma başvurularının belirsizliği gerçekten bizleri bezdirdi. Mağduriyetimize kulak verin ses verin.” Diyerek sözlerini sonlandırdılar.

Hülya ÖZKOYUNCU

 

 

Tema Tasarım |