LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 19 Ekim 2023

Türkiye’den NAVTEX, atışlı tatbikatlar… Rusya’dan ABD’ye Kinjal Hipersonik Füze gözdağı… Kıyamet savaşı senaryosu mu?.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki uçak gemisini İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’de konuşlandıran ABD’ye mesaj verdi….

Türkiye’den NAVTEX, atışlı tatbikatlar… Rusya’dan ABD’ye Kinjal Hipersonik Füze gözdağı… Kıyamet savaşı senaryosu mu?.

2023-10-19 Güncelleme: Ekim 19, 2023 15:48

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki uçak gemisini İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’de konuşlandıran ABD’ye mesaj verdi. Çin’de konuşan Putin, “Bu bir tehdit değil, sadece bir hatırlatma. Karadeniz üzerinde kalıcı devriyeye başlayacak uçaklarımız Kinjal sistemiyle donatılmış durumda. 1000 kilometreden fazla menzile sahip oldukları biliniyor.” ifadelerini kullandı. Kinjal Hipersonik Füzesi nedir? Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, A Haber canlı yayınında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Çin’e ziyaret gerçekleştirdi. Putin, Pekin’de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na katıldı. ABD’nin uçak gemilerini hedef alan Rusya lideri, bin kilometre menzilli Kinjal Füzeleriyle ilgili konuştu.

PUTİN’DEN ABD’YE GÖZDAĞI

Putin Kinjal ile donatılmış MIG-31 savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde, Doğu Akdeniz krizi nedeniyle savaş nöbeti tutmaya başlayacağını açıkladı. Putin, “Rus Hava Kuvvetleri benim emrimle birlikte Karadeniz üzerinde kalıcı olarak bir devriyeye başlayacak. MIG-31 savaş uçaklarımız Kinjal sistemleriyle donatılmış durumda. 1000 kilometreden fazla menzile sahip oldukları biliniyor.” ifadelerini kullandı. Rus askeri gözlemciler; kararın ABD’nin Lübnan ve Suriye’ye müdahalesinden endişe edildiği için alındığını dile getirdi.

Putin Gazze’deki hastane saldırısyla ilgili de “Trajedi, korkunç bir olay ve felaket” yorumunu yaptı.

Üstelik insani amaçlı bir tesiste yaşandı. Bunun çatışmanın en kısa sürede sonlandırılması gerektiğine yönelik bir sinyal olmasını umuyorum. Her koşulda meseleyi temasların ve müzakerelerin başlayabileceği noktaya getirmeliyiz”

Azami 2 bin kilometre menzili bulunduğu bilinen Kinjal; 480 kilogram ağırlığında nükleer/konvansiyonel harp başlığına sahip.

Geçtiğimiz aylarda Kaliningrad’a konuşlandırılan füze, ateşlenmesi durumunda Avrupa’daki neredeyse tüm NATO üyesi ülkelerin başkentlerini vurabilecek menzile ve kapasiteye sahip.

Rusya, yakın geçmişte füzeleri Suriye’ye de sevk ederek Doğu Akdeniz ülkelerine gözdağı vermişti.

ARKA PLANINDA BİR İSTİHBARAT AKLI VAR

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, A Haber canlı yayınında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte o açıklamalardan satır başları; Filistin’e linç İsrail’e mazlum gömleği giydirilmek istendi. O görüntülere baktığımda bunun bir kurgu ve arka planda bir istihbarat aklının olduğunu ifade ettim.

ESAS HEDEFLERİ TÜRKİYE’NİN HAREKATLARI

Bu bir kurgu Hamas içindeki bir takım kriptolar ya da tuzağa düşerek bu görüntüler üzerinden bir algı oluşturuldu. Bu algı neticesinde İsrail’in Gazze’de yapacağı katliam meşrulaştırılacak. Daha ortada hiçbir şey yoktu. Ardından ABD İsrail’e destek yalanıyla uçak gemilerini Akdeniz’e gönderecek esas bu gemilerin buraya gelme niyet ve maksadı bizim Irak’ta yürüteceğimiz harekat olacaktır demiştim keşke yanılsaydım öyle de oldu.

ABD bu katliama bir meşru gömlek giydirmeye çalıştı. ABD donanmasının Doğu Akdeniz’de korsan mantığıyla bayrak basmasının esas sebebi Türkiye’nin yapacağı harekatlar. Suriye ve Irak’ta yapılacak harekatın çok büyük nemi var. Çünkü yüz yıllık oyun bitiyor.

KATİL İSRAİL DURMAYACAK

İsrail zannediyor musunuz ki Gazze’yi alınca bu iş bitti katliamlara son verecek? Durmayacak. Fırat diyecek Nil diyecek ‘Büyük İsrail’ diyecek.

AKDENİZ’İN SULARI SÖNDÜRMEYE YETMEZ

Burada ABD sözde o kuş aklıyla tek süper güç benim herkes bana biat etmek zorunda dolayısıyla ben buraya gelir korsan mantığıyla yerleşirim kimse de bana gık diyemez. Hikaye buna kuruldu.

Ama ABD’nin hesap edemediği şu burada yeni küresel güç olan bir Türkiye var. Aynı zamanda senin bu oldu bittine tepkisiz kalmayacak bir blok var. O blok harekete geçtiğin an senin yakmaya çalıştığın o ateşi Akdeniz’in suları söndürmeye yetmez. ABD bunu göremedi.

EN TEHLİKELİ SAVAŞLAR…

Burada karamsarım. En tehlikeli savaşlar teolojik kökenli din savaşları. Burada da en tehlikelisi bu topraklar. Yani üç dinin ruhani merkezi. Uğruna en çok savaşılan topraklar.

Burada sapkın bir yapı var. Kıyamet savaşını çıkarmak gibi. Bu coğrafyada bir çok doku var.

PUTİN’DEN GÖZDAĞI

Hemen Putin’den açıklama geldi menzilim içindesin ona göre dedi. Biz aynı şekilde ilk tepkiyi verdik. Abdülhamid Han Sondaj Gemimiz hemen karşısına demirleyen uçak gemisi.

TÜRKİYE’DEN ÜST ÜSTE CEVAP

Diyor ki o kuş aklınca ben o gemiyi oraya koyarım mesajı da alırlar kıpırdayamazlar. Değil. O kadar çok Seyit Onbaşı var ki bu ülkede. Hemen karşı hamleyle cevabını verdik. Hemen NAVTEX, ardından tatbikatlar ardından atışlı tatbikat.

RESTE REST

ABD’nin şunu görüyor olması lazım. Bu adamlar gerçekten kılıcı kınından çekmiş sonu neye varırsa varsın kararlılıkla gelecekler.

Ayak altında dolaşma mesajı veriyoruz. Restine rest. ABD’de bunu görebilecek akıl var mı? Ondan şüpheliyim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tema Tasarım |