LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 10 February 2023

İSTİB’DEN DEPREM BÖLGESİNE KONTEYNER KÖYÜ

İstanbul Ticaret Borsasının deprem bölgesine yaptığı yardımlar sürüyor. Depremin hemen ardından üyelerinin yardımlarıyla alınan yiyecek, içecek, giyecek…

İSTİB’DEN DEPREM BÖLGESİNE KONTEYNER KÖYÜ

2023-02-10 Güncelleme: February 10, 2023 15:02

İstanbul Ticaret Borsasının deprem bölgesine yaptığı yardımlar sürüyor. Depremin hemen ardından üyelerinin yardımlarıyla alınan yiyecek, içecek, giyecek ve battaniyeleri bölgeye ulaştırmaya başlayan İSTİB, şimdi de depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması için harekete geçerek konteyner köyü kurma kararı aldı.

Deprem felaketinin hemen ardından çalışmalara başlayan İstanbul Ticaret Borsası, üyelerine yaptığı duyurularla yardım malzemeleri toplayarak tırlarla bölgeye göndermeye başlamıştı. İSTİB üyelerinin destekleriyle toplanan battaniye, giyecek, kamp sobası, elektrikli ısıtıcı, yiyecek, içecek, bebek maması, bebek bezi ile kişisel bakım ve temizlik malzemelerinden sonra dün gece de 60 bin soğuk sandviç ve montlar yüklenen diğer tırımız deprem bölgesine doğru yola çıktı. Bu arada İSTİB üyeleri, Borsanın koordinasyonuyla doğrudan fabrika ve depolarından 3 tır yiyeceği de bölgeye gönderdi.

Felaketin boyutlarının çok büyük olduğuna dikkat çeken İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, “Bu çok geniş alana yayılmış ve her alanda yıkıma neden olan tarihin en büyük felaketlerinden biri. Yaraların sarılması uzun sürecek. Bugün acil ihtiyaçların tamamlanmasından sonra, önümüzdeki haftalar hatta aylar boyunca, bölgedeki kardeşlerimizin bize ve yardımlarımıza ihtiyaçları olacak” dedi.

İSTİB Başkanı Ali Kopuz, bu gerçekten hareketle, İstanbul Ticaret Borsası olarak, yardımları uzun bir sürece yaymayı tercih ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“İlk günlerde çeşitli insani ihtiyaçları içeren tırlarımızı yola çıkardık. Yiyecek, giyecek, ısınma ve hijyen gibi ihtiyaçları karşılayacak son yardım tırımızı da dün gece Borsamızın Tuzla Hizmet Biriminden uğurladık. Bu tırda 60 bin soğuk sandviç ve montlar vardı. Ayrıca bazı üyelerimiz, yine bizim koordinasyonumuzda, üç tır yiyecek malzemesini deprem bölgesine gönderdi.

Ayrıca Fırıncılık Ürünleri Komitemizin talebiyle aldığımız kararla deprem bölgesinde kurulan sahra fırınımıza günlük 20.000 ekmek üretilecek şekilde un gönderiyoruz.

Son olarak Yönetim Kurulumuz geçici barınma ihtiyacını karşılamak için bir konteyner köyü kurma kararı aldı ve iki odalı 100 konteyner siparişimizi verdik. En kısa zamanda da bölgeye ulaştıracağız.

Burada önemli olan nokta şu, biz tüm yardımlarımızı AFAD’ın verdiği bilgiler doğrultusunda İstanbul Valiliğinin koordinasyonunda gerçekleştiriyoruz. Aynî yardım yapan tüm kurumlar Valilikler koordinasyonuyla çalışıyorlar. Ancak bireysel veya dernekler ve vakıfların da ayni yardımlarda Valilikler ve AFAD yetkilileriyle bağlantılı çalışmaları çok önemli. Yardımlarımızın israfını da engellemeliyiz. Deprem bölgesi aylarca belki de yıllarca desteğimize ihtiyaç duyacak. Bu nedenle yardımlarımızı zamana yaymalı, doğru planlamalı böylece enerji ve kaynaklarımızı boşa harcamamalıyız. Çatı kuruluşumuz TOBB da nakdî yardım seferberliği başlattı. Üyelerimizi TOBB kanalıyla nakdi yardım yapmaya da davet ediyoruz.”

 

Tema Tasarım |