LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 21 May 2023

İyi ki Varsın Tülay Beyribey

Tarihi eski Helenistik ve Bizans dönemlerine kadar uza nan, ilk ismi gemi çapası (Angira) anlamına gelen, Türklerin…

İyi ki Varsın Tülay Beyribey

2023-05-21 Güncelleme: May 21, 2023 06:18


Tarihi eski Helenistik ve Bizans dönemlerine kadar uza nan, ilk ismi gemi çapası (Angira) anlamına gelen, Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra birçok medeniyete beşiklik etmiş, Cumhuriyet dönemi ile 13 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş, Gazi Mustafa Kemal ATA TÜRK tarafından bizzat seçilmiş Başkentimiz ANKARA

“İyi ki Varsın yazı dizimde Anadolu coğrafyasında yukarıda bahse konu anlattığım tarihin derin izlerinin destanlaşan ışığında, bu bölge kültüründe yoğrulup, kendi ekinini, girişimcilik felsefesi ile oluşturan “Hedef, İzmir ‘ i dünya çapında en iyi yerlere getirmek ” sözünden yola çıkarak, daima en iyi olmayı hedefleyerek devam ettiği yolunda, en iyi, en büyük, en çok ses getiren projelere imza atmaya devam edeceğiz diyerek Siyasetin tam da içerisinde yer alan ve almaya devam eden 2 çocuk ve 2 torun sahibi Tülay Beyribey ‘ e yer verdim

22 Aralık 1967 ‘ de dünyaya gelen Tülay Beyribey, aslen Karslı. Eğitim yıllarının hemen hemen hepsinde Ankara’ nın derin izlerini görmek mümkün. Öğrenimi tamamladıktan sonra İthalat ve İhracat Firmalarında kendisini yetiştirme imkanı buldu. Tülay Beyribey’ in ,siyaset bilimleri başta olmak üzere, kültürel bağlantıları ve medya alanındaki üstün performansı, Sivil Toplum Kuruluş platformundaki dostlukları çerçevesinde saygın ve kararlı duruşu her daim örnek olmuştur. Onun bu kararlı ve istikrarlı duruşu hem mesleki hem de çeşitli meslek dallarından almış olduğu girişimciliği sayesinde kendilerini, kariyer yaşamında bir adım da öne taşımıştır.

1983 yılına gelindiğinde, Türkiye’ nin siyasi arenasında ,Anavatan Partisi Döneminde sayısız başarılara imza atmakla beraber, saflığını, zekasını, erdemlerini, başarılarını, öncelikle kaynağının insan olduğu felsefesine borçlu olduğunu hatırlatarak, birlik, beraberlik, paylaşımcı bakış anlayışımızda, kimliğimizi yaşatmayı görev edinerek, içimizdeki o ruhu en yakın dostumuz belleyip onun elinden tutup gittiğimiz her yere götürerek ve kararlarımızda ortak edinirsek “Yurtta sulh cihanda sulh olur” diyerek birlik ve beraberlik mesajı vermektedir.

1998 yılına gelindiğinde Tarım Orman Bakanlığı, Ankara Tarım İl Müdürlüğünde göreve getirildi. Çanakkale,Erzincan,Antalya-Kaş ‘ da yaklaşık 10 yıl görev aldı. Halen İzmir Tarım İl Müdürlüğünde kariyerine devam ediyor.
Siyaset onun deyimi ile ahde vefa ve sorumlulukların ruhta hissedildiği bir yerleşke , Aile yapısı olarak BEYRİBEY Sülalesi olarak, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmakla birlikte parti bünyesinde , bu aşkla “Adalet ve Kalkınma Partisi” AKPARTİ nin İzmir İl teşkilatının her kademesinde sayısız görevlerde bulundu .

Siyasi literatüründe etkileşimlere, siyasi oluşumlara ve yenilikçi akımda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın neferi olarak her daim kırmızı çizgisinde yürüdüğünü ifade etmekten çekinmiyor. Onun Devletçilik anlayışı, mukaddes bir görev adeta. Eğitimci bir ailenin çocuğu olarak “Devletime hizmet etmekten gurur duyuyorum,” diyor. Halkımıza hizmet etmek anlayışının ne denli önemli olduğunu, insanlara yardım eli olmanın, büyük bir misyonda yer almanın gururunu Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları’nda görev aldığım süre zarfında yaşama başarısına ulaştı. Onun bir ayağı sürekli Ankara AK PARTİ Genel Merkezinde sürekli istişare halinde. Hani derler ya lider 100 yılda 1 gelirmiş onun da Sn. Re cep Tayyip ERDOĞAN’da Türkiye’nin başına gelen bir mucize olduğuna inanıyorum. Birçok dernek ve kuruluşlarda görev aldığımda bunları daha iyi anladım.

Tülay Beyribey , siyasi arenada kadınların eşit olarak seslerini duyurma imkânı bulamadıklarını ifade ederken, “Siyasi temsilcilileriyle ilişkin sayılara baktığımızda, Türkiye’de kadınların siyasi karar mekanizmalarına katılımlarının oldukça orantısız olduğunu görebiliyoruz,” diyerek bunu siyaset alanında AK Parti’de görmemiz mümkündür diyerek ekliyor.

“Kadınlar, yöneticilik gibi üst kademe pozisyonlarda da erkeklerle eşit düzeyde yer bulamıyorlar. Dünya Bankası Girişimcilik Araştırması’na göre, Türkiye’de kesin ve en güncel sayılar bilinmemekle beraber, şirket sahipliğinde kadınlar sadece %25, 4’lük bir yer tutuyor. Kadın yöneticilerimizin çoğunluklu yöneticilere sahip şirketlerin oranı ise sadece %0, 3. Şirketlerin sadece %5, 4’ünde bir kadın üst düzey yönetici bulunuyor. Tam zamanlı çalışanların da sadece %21, 9’u kadın…

2023 Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi olarak Meclise giren Kadın Vekillerimiz ile Dünya’ ya adeta mesaj vermiştir.
Bizler Enerji Medyası olarak, “İyi ki Varsın” yazı dizisini hazırlarken, sağlık, eğitim, Sivil Toplum Kuruluşları, finans ve daha birçok kurum ve kuruluşlarda özellikle kadınlarımıza yönelik eğilimimizi ön plana çıkartmayı hedefledik ve bunu da başardık. Kadınların çalışma hayatında var olmalarının toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı olduğunun altını çiziyoruz. Kadınların iş gücüne katılımı, kendi sosyo-ekonomik durumlarını, ailelerini ve çevrelerini geliştirecek ve tüm toplumda etki yaratacak önemli bir değişim ve gelişimin öncüsü olacağın bilincini savunuyoruz. Türkiye’de kadın istihdamının dilimde iş gücüne katılım oranın, kadınların hak ettikleri seviyede olmadıklarını, kadınların iş gücüne katılımının önündeki engellerin kaldırılmasının gerekliliğini ifade ediyoruz.
Genç yaşında torun sahibi olmanın gururunu yaşayan genç bir insan olması bizce çok büyük bir şans olsa gerek!

Sayın Tülay Beyribey’in , ülkesine ve doğup büyüdüğü ve istihdam kaynaklarını seferber ettiği Ankara’ya olan vefası, paha biçilemez bir kadın girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi, başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, gücünün farkına vardığı andan itibaren hep yapıcı, pozitif yaklaşımı ile her daim etrafına yaymaya çalıştığı bilgi ve deneyimleri sebebiyle sözlerimizin sonunda, İyiki varsın Tülay Beyribey diyoruz.

Levent Kandemir

Tema Tasarım |