LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 13 June 2023

İyi ki Varsın Zeynep Türker

  İyi ki Varsın Zeynep Türker Hani şöyle tarihin sayfalarını karıştırdığımızda, M.Ö 377 yıllarında Bitinya Krallığı ile…

İyi ki Varsın Zeynep Türker

2023-06-13 Güncelleme: June 13, 2023 02:16

 

İyi ki Varsın Zeynep Türker

Hani şöyle tarihin sayfalarını karıştırdığımızda, M.Ö 377 yıllarında Bitinya Krallığı ile başlayıp ,Bizans ,Roma ve  Osmanlının derin izlerini buram buram içerisinde yaşatıp, 1. Dünya savaşında yara alan Yavuz zırhlısının kıyıya çekilmesini takiben 1927 de tersane bölgesi olarak seçilen Garnizon Şehri Kocaeli İlimizin şirin beldesi Gölcük .

“İyi ki Varsın” yazı dizimizde, tarihi dokusunda Bahriyeli  diyarı, Gölcük doğumlu, Ankara’ da  eğitim ve İstanbul’da iş hayatına devam eden bir soluğa, iş yaşamındaki (Sigorta ve Risk Yönetimi, İnsan Kaynakları, İş Geliştirme ve Satış ) alanlarında uzmanlaşmış, farklılıkları ile sektöre renk ve yön veren ,31 Mart 1972 yılında Gölcük de dünyaya gelen Zeynep Türker’ e  yer verdim.

Kendisini anlatırken ; “Ben bir Bahriyeli kızıyım. 1970 li yıllar,  eline ekmeğini alıp, çalışmaya başlar başlamaz evlenilen ve hemen çocuk sahibi olunan yıllar. Genç bir bahriyeli teğmen ve idealist bir halk eğitimi öğretmeninin ilk çocuğu olarak hayata merhabam , 51 yıl önce 31 Mart 1972 da bir Cuma akşamı “diyor ve devam ediyor. Bahriyeli olmayanlar için yeni, bilenler için tanıdık birkaç cümleyle doğum gününü anlatıyor; O akşam babamın görev yaptığı muhrip alargadadır. Poyrazdan gemiye ışıldakla haber verilir. İşkampavya babamı almaya  gemiye doğru yola çıkar. Babam ben doğmadan az önce hastaneye yetişir, bu konuda şanslılardanım diyerek hayata gülümsüyor.

“Gölcüklülerin çok ortak noktası vardır bunlardan bir tanesi hatta en önemlisi ; Gölcük  çocuklarının ,Gölcük Donanma Deniz Hastanesinde dünyaya gelmeleri . Çoğu anne ve bebekleri hayata merhaba derken, babalar uzaktadır. Çoğu anaokulundan lise sona kadar aynı okullara giderler.”

1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi “ODTÜ”  başlayan üniversite yıllarında  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisi olarak, eğitimcilik, psikoloji, psikoterapi eğitimleri aldı. 1994 mezun olarak iş hayatında kendisine yol çizerken, o dönem son derece revaçta olan İnsan Kaynakları alanı ilgilisini çekti.  Yaklaşık 6 yıl İnsan Kaynakları alanında Kurumsal firmalarda ve danışmanlık firmalarında, İnsan Kaynakları’nın yeni yeni keşfedilen ve kurumlara entegre edilen çeşitli alanlarında deneyim kazandı.

3 genç girişimci olarak “Head hunting” “oldukça başarı dolu yıllara imza attılar. Bu süreç, özellikle farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin, insan kaynağı arayışında dikkat ettiği ve sorguladığı özellikleri, beklentilerini anlamada müthiş bir tecrübe idi. Maalesef 2000 de başlayan ekonomik kriz bu dinamik girişimin devamına izin vermedi.

Zeynep Türker, Sigorta sektörüne sonradan katılanlardanım diyor ve ekliyor.

Bu süreçte danışmanlık yaptığım bir sigorta şirketinin yöneticisinin “akıllı kızsın, yaparsın” demesiyle, organizasyon olarak aşina olduğum ancak tekniğini hiç bilmediğim sigorta sektöründe ikinci kariyerime başladım, çekirdekten yetiştim, çok çalıştım, çok okudum, çok sordum.

Bu sektörü çok sevdim. Sigorta ürünlerinin doğru anlaşılması, sigortalının ihtiyaç tespiti sonrasında uygun çözümlerin araştırılması ve global mecrada çalışan brokerler, o dönemlerde sigortaya bakış açısında önemli değişimler yarattılar. Bu değişimdeki ekibin bir parçası olmak bana hep onur verdi.

Tesadüflerle başladığım bu sektör, bana iş hayatının o zamana kadar görmediğim dinamiklerini tanıma fırsatı verdi. Bir Yönetim Kurulu Başkanı, Bir Genel müdür, bir CFO bakış açısını tanıma ve anlamama yardımcı oldu. Diyor.

Tüm projelerinde;  profesyonellerin stratejileri, risklere bakışları, krizlere reaksiyonları, sigorta aracıları ve şirketleri ile yürüttükleri müzakerelerdeki davranışları gibi ufkunu açan, deneyimin önemini daha da pekiştiren pek çok duruma tanık oldu.  Özellikle çokuluslu şirketlerin sigortayı bir kurum fonksiyonu olarak değerlendirdiklerini, genellikle maliyet olarak görünen sigortanın bu strateji ile bilinenin çok ötesine geçtiği, şirketin hayat damarlarından biri haline geldiğini gözlemledi. Bu sayede  iletişimde olduğu,  yurtiçi ve yurt dışında pek çok sigorta şirketi, reasürör, UW ile tanışma ve beraber çalışma fırsatı buldu. 5 yıl Türkiye’nin En Büyük Bağımsız Brokeri Nart , yaklaşık 14 yıl Dünya’nın en büyük sigorta brokeri Marsh ve 1,5 yıl JLT de Genel Müdür Yardımcılığının ardından, 2020-2023 yılları arasında Aktifbank İştiraki olan Sigortayeri’nde Kurumsal Riskler Genel Müdür Yardımcısı  olarak görev yaptı. Sektörün sigorta şirketi, sigorta brokeri ve sigortalı tarafında çalışarak farklı ve özgün bir perspektif kazandı.

Sanayi ve ticaret kuruluşlarının karşı karşıya olduğu yepyeni ve çok bilinmezi olan risklerinin yönetimi ve transferinde, sürdürülebilir ve güçlü bir sigorta programının tasarlanmasında, sigorta yaptırırken ya da hasar anında kurumların ek bilgi ve danışmanlığa ihtiyaç duydukları durumlara, büyük bütçeli sigortalara karar verme süreçlerindeki eksikliklere ve bu eksikliklerin sonuçlarına tanık oldu.  Bu nedenle uzun yıllardır edindiği bilgi ve tecrübelerini paylaşarak, kurumlarla “masada aynı tarafa” oturarak destek olmaya karar verdi.

Öğrendiklerini, tecrübelerini paylaşarak, sorunlara çözüm geliştirmek, bu mesleğe gönül vermiş ve fark yaratmak isteyen tüm genç meslektaşları için de her zaman faydalanabilecekleri bir kaynak olması için kişisel web sitesi kurdu. Kendi deyimi ile “İnsanların hayatına dokunuyorum. Dokundukça, paylaştıkça, karşımdakinin yüzünde tebessümü görünce çok mutlu oluyorum,” diyor.

Bir çocuk annesi olan Zeynep Türker ,yaşam standartlarına, planlamalarına çok önem veriyor. O hem bir iş kadını hem de iyi bir anne olmanın gururunu yaşıyor. Haftalık planlamalarına, iş saatlerine, randevularına oldukça özen gösteriyor. Genel olarak baktığımızda, tüm çalışanları ve geniş vizyonu ile benimsenmiş kişiliği ile hem sigortacılık sektörü, hem de birçok alanda değerleri, kuralları standartların uygulanması konusunda engin deneyimi ve farkındalığı olan bir yönetici olan Zeynep Türker’ e

Ülkesine olan sevgisi, tasarruf işletmesi girişimci ruhu ve kurumsal anlayışı yönetim, vicdan, liderlik, Yönetim – Strateji belirleme alanında yetenek özelliği, sintine eğitimi ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması, yurt içinde hem de dış kaynak kaynağı insan olan, yararlanan çoğu kapsamlı yapıları yaşama kazandıracağını biliyordur ve kendilerini,

“İyi ki varsın Zeynep Türker diyorum .

Levent Kandemir

Tema Tasarım |