LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 17 Kasım 2023

KKTC’nin 40. Yıl Cumhuriyet Bayramı Londra’da Kutlandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 40’ıncı kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin ile birlikte tebrik kabul etti.

KKTC’nin 40. Yıl Cumhuriyet Bayramı Londra’da Kutlandı

2023-11-17 Güncelleme: Kasım 17, 2023 10:36

KKTC Londra Temsilciliği tarafından düzenlenen 40. yıl  resepsiyonda KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin tüm katılımcıları karşılayarak tebrikleri kabul etti.

Churchill Hotel’de  düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Başkonsolos Bekir Utku Atahan, İngiliz Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu üyesi lordlar,  Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay Gökhan Tozaman, Deniz Ataşesi Albay Kaan Utku ve Kara Ataşesi Yarbay Ferit Can, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Londra’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Resepsiyon, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesini sağlayan şehitler anma  bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

KKTC Tarihi ile ilgili bir sinevizyon gösterimi yayınlandı.

Görkemli gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren  KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde kendilerini yalnız bırakmayan konuklara ve Cumhurbaşkanı Ersin  Tatar’a teşekkür etti.

Resepsiyonu katılımıyla onurlandıran Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da teşekkür eden Keskin, bugün kahraman Kıbrıs Türk halkının kurduğu KKTC’nin 40. yıl dönümünü onur ve gururla kutladıklarını vurguladı.

İki devlet vizyonunu kararlılıkla sürdürmeye, Türkiye’nin desteğiyle devleti yüceltmeye devam edeceklerini ifade eden Keskin, garantör ülke İngiltere’den de Kıbrıs sorununa yeni bir yaklaşım ve somut adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Ertaş da bir konuşma gerçekleştirerek, KKTC vatandaşlarının bu mutlu gününü paylaşmaktan onur duyduğunu ifade ederek, KKTC’nin 40. yılını kutladı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Lefkoşa’dan çıkıp bugün Londra’da kendileriyle birlikte bu onurlu güne katılmasından ötürü teşekkür eden Ertaş, Türk halkının Londra’da güçlüyse bunun Kıbrıs Türk toplumu sayesinde olduğunu işaret etti ve “KKTC sizinle daha ileriye gidecektir” dedi.

Ertaş, Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’nin daha ileriye gitmesi için de omuz omuza, el ele verdikleri sürece başarıya ulaşacaklarına vurgu yaptı.
Ertaş, Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile şehitleri andı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, resepsiyonda yaptığı konuşmada, garantör ülke İngiltere’den, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargolara karşı artık adadaki gerçeklere göre hareket etmesini ve Kıbrıs Türk halkının sesini duymasını istedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede barışın huzurun ve güvenliğin teminatı olduğu belirterek, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türk halkının desteğiyle geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ettiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin 40. yıl dönümünde Londra’daki kardeşleriyle bir araya gelmekten onur ve gurur duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, önceki gece Lefkoşa’da kutladıkları KKTC’nin 40. yıl dönümünün önemine işaret ederek, garantör ülke İngiltere’de yaşayan KKTC vatandaşlarının, KKTC’ye uygulanan haksız izolasyon ve ambargoları aşmak için çalışmasının önemli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının mücadeleyi asla bırakmadığını, KKTC’nin demokratik modern bir devlet olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Denktaş’ın, Kıbrıs Türk halkının önüne geçilmesi imkansız istek ve iradesiyle KKTC’yi ilan etmesinin, Kıbrıs Türk halkının çektiği acılar ve ödediği bedellerin taçlandırılması olduğunu söyledi.

Devletin temellerinin bu şekilde atıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin bölgede barışın huzurun güvenliğin teminatı olduğunu söyledi, Türkiye Cumhuriyeti ile Mavi Vatan’da geleceğe daha güçlü bir şekilde yürüyeceklerini kaydetti.

Kıbrıs’ta bir antlaşmanın iki devlet zemininde olabileceğini ifade ederek yurt dışında yaşayan kardeşlerini selamlayan Cumhurbaşkanı Tatar, iki devlet zemininden geri dönüş olmayacağını söyledi.

Garantör ülke İngiltere’den Kıbrıs’taki gerçeklere göre hareket etmesini ve Kıbrıs Türk halkının sesini duymasını isteyen Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’da her alanda başarılı olan Kıbrıs Türk halkını temsil eden vatandaşların, Kıbrıs Türk halkının gururu olduğunu kaydetti.

Tüm engellemelere meydan okuyan Kıbrıs Türk halkının bir olması durumunda aşamayacağı engel olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yurt dışında yaşayan tüm vatandaşların gönlünde KKTC ve vatan sevgisi olduğunu vurguladı.

Tek yürek halinde Türkiye ile birlikte bu sevgiyi geleceğe emin adımlara taşıyacaklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bugüne kadar çok şeyler başardıklarını ve başarmaya devam edeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, tüm dünyaya Kıbrıs Türk halkının haklı sesini ve talebini haykırmaya devam edeceklerini belirterek, “Bu eser, cumhuriyet, devlet hepimizindir, birlikte geleceğe emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden Kıbrıs Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüz yılında, 40. yaşını kutlayan KKTC devletinin de emin ve güçlü adımlarla güçleneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Mavi Vatan’da haklarını koruyacağını kaydetti.

Türk Devletleri Teşkilatı üyeliğinin önemine de işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin, Türk dünyasının Doğu Akdeniz’deki temsilcisi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, halkın bayramını da kutladı.

Konuşmaların ardından yılın anısına 40. Yıl pastası kesildi.

Resepsiyonda, Kıbrıslı Türk sanatçı Begüm Tekakpınar da sahne aldı.


Hülya Özkoyuncu

Tema Tasarım |