LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere, Kuzey Kıbrıs 3 July 2023

Londra’da Düzenlenen Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ne Yoğun Katılım

Kıbrıs Türk kültürünün İngiltere’de tanıtılması ve yeni nesillerin geleneklerinden uzaklaşmaması amacıyla düzenlenen ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’in de katılımıyla gerçekleşti. Festivalde, ‘En değerli hazinemiz milli kültürümüzdür’ ana teması altında, gençlerden kültürlerine sahip çıkması istendi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Çocuklarımızın köklerini, kimliklerini ve kültürlerini öğrenmeleri çok önemli. Bu tür festivaller de bu aidiyet duygusunun yerleşmesine vesile oluyor” dedi.

Londra’da Düzenlenen Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ne Yoğun Katılım

2023-07-03 Güncelleme: July 3, 2023 17:31

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK) tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, 2 Temmuz Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleşti. Enfield bölgesindeki Donkey Lane Park’ta düzenlenen etkinliğe, Birleşik Krallık’ın değişik bölgelerinde bulunan Kıbrıs Türk toplumunun gencinden yaşlısına büyük bir katılım gösterdiği görüldü.

Festival, önceki dönemlerde olduğu gibi büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in onur konukları olduğu festivalin açılışına T.C. Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin’in yanı sıra, Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman ile Londra’daki iş ve siyaset dünyasından pek çok isim katıldı. Konuklar arasında Lordlar Kamarası üyesi Lord Qurban Hussain, Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Reşhad Vahabzade, Haringey Belediyesi Başkanı Peray Ahmet, Bexley Belediye Başkanı Ahmet Durmuş, eşi Elmas Durmuş, Metropolitan Türk Polis Derneği Başkanı Eren Emin, Abide Osman, Konsorsiyum Başkanı Nuriye Mertcan ve çok sayıda Belediye Meclis Üyesi de yer aldı. Sivil toplum örgütlerinin yanısıra birçok ajans ve medya mensupları katıldı. Festivalin sunuculuğunu Duygu Tağmaç ve Ayşegül Bıçkıcı üstlendi.

 

6. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin açılışına katılarak Birleşik Krallık’taki toplumuna büyük bir sürpriz yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, başarılı organizasyondan dolayı CTCA UK ile festival komitesine teşekkür etti. Festivallerin sadece sosyal uyum, farklı geçmişlere sahip insanları bir araya getirme ve çeşitliliği kutlama açısından değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Türkler için de değerli olduğunu kaydeden Tatar hem siyasi hem de ekonomik anlamda birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Tatar, “Çocuklarımızın köklerini, kimliklerini ve kültürlerini öğrenmeleri çok önemli. Türk okulları yararına düzenlenen bu festival vesilesiyle ailelere çocuklarını Türk okullarına göndermeleri ve Türk dilini, tarih, kültür ve geleneklerini öğrenmelerini sağlamaları çağrısı yapmak istiyorum” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’de eğitim alan ve yaşayan biri olarak birlik ve dayanışma vurgusu yaptı ve “Sizin İngiltere’deki sesiniz ve gücünüz bizim için manidardır. Her biriniz bizim güzel ülkemizin temsilcisisiniz. Ülkemiz için duyduğunuz vatan sevgisini çok iyi biliyorum” dedi.
Kıbrıs konusuna değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabulüne dayalı yeni vizyon ortaya koyduklarını ifade ederek, “KKTC  bayrağı ile gençlerimizin spor müsabakaları yapabilmelerinin engellenmesine, doğrudan ticaret ve direkt uçuşların haksız ve insanlık dışı izolasyonlarla yapılamamasına karşı, sizin sesiniz çok önemlidir” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin tarım, eğitim, ticaret ve turizm gibi birçok alanda geliştiğini belirterek, 144 farklı ülkeden KKTC üniversitelerinde eğitim alan öğrencinin olduğunu kaydetti.


İngiltere, Avustralya, Türkiye, ABD ve Kanada başta olmak üzere yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerinin pek çok alanda başarılı olduklarını da ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar,  yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerinin kalplerinin her zaman KKTC için, devlet ve bayrakları için attığını bildiğini söyledi.Türkiye Yüzyılı’nın Doğu Akdeniz’de bulunan KKTC için önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye’nin KKTC’ye her konuda verdiği desteğin büyük önem arz ettiğini yineledi.
Türkiye ile deniz altından elektrik kablosu projesine değinen Cumhurbaşkanı Tatar,  yenilenebilir enerji ile ülkedeki elektrik sorununun sona ermesinin öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.
İngiltere’de yaşayan tüm Kıbrıslı Türklere Bu tür festivaller de bu aidiyet duygusunun yerleşmesine vesile oluyor” dedi. Sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Tatar, mutlu ve sağlıklı günler temennisinde bulundu.

SANATÇILARIN SAHNE PERFORMANSLARI BÜYÜLEDİ
Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir beğeniyle izlediği Ali Babutsa, Eylem, Gazi Set, Memzee ve Hatıralar&Fadıl Topaloğlu’ndan sonra festivalin finalinde Işın Karaca sahnesi yer aldı. Sahne performansıyla büyük alkış alan Işın Karaca, Londra’da böylesine coşkulu bir kalabalığa konser vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk okullarının folklor grupları Kıbrıs’a özgü oyunlar sergiledi. Festivalde eğlencenin yanı sıra Kıbrıs Türk toplumunun geleneksel lezzetleri, yöresel el sanatları ve kültürel değerleri de katılımcıların beğenisine sunuldu.

Tema Tasarım |