LONDON WEATHER
Ana Sayfa Uncategorized 3 July 2023

Londra’da düzenlenen “6. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’de Başbakan Ünal Üstel’de katılımcılara seslendi

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK) tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, 2 Temmuz Pazar…

Londra’da düzenlenen “6. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’de Başbakan Ünal Üstel’de katılımcılara seslendi

2023-07-03 Güncelleme: July 3, 2023 17:46

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK) tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, 2 Temmuz Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Enfield bölgesindeki Donkey Lane Park’ta düzenlenen ve Birleşik Krallık’ın değişik bölgelerinde bulunan Kıbrıs Türk toplumunun 7’den 70’e büyük bir katılım gösterdiği festival, önceki dönemlerde olduğu gibi büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in onur konukları olduğu festivalin açılışına T.C. Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin’in yanı sıra, Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman ile Londra’daki iş ve siyaset dünyasından pek çok isim katıldı. Konuklar arasında Lordlar Kamarası üyesi Lord Qurban Hussain, Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Reşhad Vahabzade, Haringey Belediyesi Başkanı Peray Ahmet, Bexley Belediye Başkanı Ahmet Durmuş, eşi Elmas Durmuş, Metropolitan Türk Polis Derneği Başkanı Eren Emin, Abide Osman, Konsorsiyum Başkanı Nuriye Mertcan ve çok sayıda Belediye Meclis Üyesi, Sivil Toplum Örgütleri ve medya mensupları yer aldı. Festivalin sunuculuğunu Duygu Tağmaç ve Ayşegül Bıçkıcı üstlendi.

KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakan Ünal Üstel birer konuşma gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu festivalde Başbakan şöyle konuştu:

“VARLIĞINIZ KKTC’YE GÜÇ VERİYOR”

Başbakan Ünal Üstel, Londra ziyareti kapsamında, Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi tarafından Kuzey Londra’da düzenlenen 6. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ne katıldı.

Festivalde bir konuşma yapan Başbakan Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak her zaman vatandaş odaklı düşündüklerini belirterek, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere seslenerek, “Sizlerin de rahatlığı için KKTC’de neler yapabileceğimiz konusunda durmadan çalışıyoruz” dedi.

Üstel, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk vatandaşlarla uzun bir aradan sonra tekrardan buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi ve “Sizlerin varlığı bizlere güç vermektedir” şeklinde konuştu.
Başbakan Üstel, gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu iyi bildiklerini belirterek “Bizler KKTC’de nasıl daha güzel günlere gidebiliriz diye çalışmalarını yapıyoruz” dedi ve yurt dışında yaşam süren Kıbrıslı Türkler için de projeleri olduğundan bahsetti. Üstel , “Sizlerle gurbette de olsanız, birlik ve beraberliğin bozulmaması, gençlerimizin kültürlerinden uzaklaşmamaları adına düzenlenen böylesine anlamlı bir etkinlikte beraber olmaktan duyduğum mutluluğu ifade eder, konsey yetkililerine gönülden teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Tema Tasarım |