LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, Uncategorized 13 March 2023

Naci Görür İstanbul’u uyardı! riskli bölgeler hangileri? İstanbul’da hasar Maraş’tan büyük olacak! 

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin izleri hala hissediliyor. Yurt genelinde süren bağımsız ve artçı depremlerin İstanbul’a etkisi araştırılırken olası İstanbul depremi hakkında uzman isimlerden açıklamalar geldi. AFAD tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan Kırmızı Eylem planında İstanbul’da öncelikli dönüşüm geçirmesi gerekn bölgelerin yanında riskli semtler de belirtildi. Prof. Dr. Naci Görür ve diğer uzmanların İstanbul depremi uyarıları ile AFAD planını haberimizde derledik. İşte İstanbul’da deprem riski hakkında merak edilen sorular ile yanıtları…

Naci Görür İstanbul’u uyardı! riskli bölgeler hangileri? İstanbul’da hasar Maraş’tan büyük olacak! 

2023-03-13 Güncelleme: March 13, 2023 12:58

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler sonrasında çevre illerde yeni depremler ve yurt genelinde bağımsız sarsıntılar meydana geliyor. Fay hatlarındaki bu hareketlilik İstanbul’da yaşayan kişiler tarafından endişe uyandırdı. Prof. Dr. Naci Görür,  olası İstanbul depremi ile ilgili “Marmara Denizi’nde beklenen deprem 7.2 ile 7.6 arasında değişecektir.” ifadelerini kullanırken AFAD’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı Kırmızı Eylem planı yeniden gündeme geldi. İste güncel harita ile  İstanbul depreminden en çok ve en az etkilenecek ilçeler ve mahalleler…

PROF. DR. HALUK ÖZENER: “BURASI BİR DEPREM BÖLGESİ”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası Marmara depremi için Japon bilim insanlarıyla 5 yıldır Marmara fayını incelediklerini kayderek, “Burası bir deprem bölgesi. Her an 7 üzeri deprem olabilir. Ne zaman olur? Kimse bilmiyor. Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli. En kısa vadede yapılması gereken, bina yapı stokunun güvenli hale getirilmesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hızlı tarama yöntemiyle binaların güvenliği ve mevcut durumunu tespit eden çalışması var. 6 Şubat’tan önce ve sonra yapılan başvurular arasında devasa fark var. Bu da bizim toplumumuzun yumurta kapıya dayandıktan sonra aksiyon almasından kaynaklanıyor. Şu an yapılması gereken şey toptan yapı stokunun kalitesine bakılması.” dedi.

030’A KADAR 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLMA OLASILIĞI %64

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, İstanbul’da 2030 yılına kadar 7 büyüklüğündeki bir depremin olma olasılığının yüzde 64 olduğunu vurguladı. Kalafat, İstanbul’da 7 büyüklüğündeki bir depremin 2030’a kadar olma olasılığının yüzde 64, önümüzdeki 50 yılda olma olasılığının yüzde 75 ve 90 yılda ise yüzde 95 olduğunu belirterek, “Yani İstanbul’da 2090 yılına kadar büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 95” dedi.

İSTANBUL TARİH BOYUNCA YIKICI DEPREMLERE SAHNE OLDU!

İstanbul depremi Kahramanmaraş depreminin ardından yeniden gündeme geldi. İstanbul’da 447, 542, 1296, 1509, 1719, 1766, 1894, 1912, 1935, 1963 ve 1999 yıllarında meydana gelen depremler adından söz ettirdi.

İSTANBUL’DA 250 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM RİSKİ BULUNUYOR

İstanbul deprem tarihi incelendiğinde son 500 yılda 7 şiddetinin üzerinde 2 büyük depremin meydana geldiği dikkat çekiyor.Orta Marmara fayında İstanbul depremi yaşanma olasılığı 250 yılda bir olarak kaydediliyor. Deprem uzmanları tarafından son büyük İstanbul depreminin 1766 yılında gerçekleştiği göz önünde tutulunca, Orta Marmara Fayında büyük deprem riskinin arttığı ifade ediliyor.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR: “MARMARA FAYI KIRILDI, KIRILACAK”

Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda. Bu tamamen kırıldığı zaman 6’lar mertebesinde deprem üretir. Bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir. Marmara’nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara’da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz” dedi. Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri ve Sivas’ta peş peşe yaşanan depremler için ise “Kayseri, Sivas’ta depremler olursa bizim için şaşırtıcı olmaz. O bölgelerde faylarda iki deprem nedeniyle bir hareketlenme olabilir” ifadelerini kullandı.

Marmara depreminde İstanbul’un Avrupa Yakası’nın daha çok hasar alacağına dikkat çeken Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. Halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla. Marmara’nın güney kısmında” ifadelerini kullandı.

“DENİZDE ÇOK SIK DEPREMLER OLUYOR”

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde sık sık meydana gelen 3 ve 4 büyüklüğündeki depremlere ilişkin “Marmara Denizi’nde deprem çok sık oluyor. Özellikle Orta Marmara Çukurluğundan yani Silivri açıklarından itibaren batıya doğru Tekirdağ’da o arada denizde çok sık depremler oluyor. Bu depremler çoğunlukla 3’lü ve 4’lü olur. Bu depremlerin önemli bir kısmı da tektonik depremler değildir. Daha ziyade denizin dibinden çıkan doğalgaz çıkışlarına bağlıdır. Dolayısıyla doğalgaz çıkışları ve o yöredeki hareketlilik böyle depremler oluşturabilir. Bu 4.1 büyüklüğündeki depreme herhangi bir önem vermek doğru değildir. Çok sık olabilir” dedi.

“AVRUPA YAKASI DEPREM YÖNÜNDEN ASYA YAKASINA GÖRE SORUNLUDUR”

Görür, Avrupa yakasının zemininin Anadolu yakasına göre daha zayıf olduğunu belirterek, “İstanbul’da ilçe bazında sağlamlıktan söz ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler göreceli olarak depremde daha zafiyeti olan yerler. Sebebi de Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri. Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere göre jeolojik formasyonlar itibarıyla göreceli olarak depremde daha iyi durumda olabilecek yerler. Avrupa yakası deprem yönünden Asya yakasına göre daha sorunludur çünkü oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Zemin özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının zemini jeolojik olarak oradaki formasyonlar itibarıyla daha sağlamdır” diye konuştu.

“İKİ FAY BİRDEN KIRILIRSA 7.5 VE 7.6’YI BULABİLİR

Olası Marmara depremi için uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara Denizi’nde beklenen deprem 7.2 ile 7.6 arasında değişecektir. Bütün senaryolar ve hazırlıklar 7.5 büyüklüğünde deprem için yapılıyor. Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda. Bu tamamen kırıldığı zaman 6’lar mertebesinde deprem üretir. Bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir. Marmara’nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara’da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA HASAR MARAŞ’TAN BÜYÜK OLACAK! 

Prof. Dr. Naci Görür sözlerine şu şekilde devam ediyor, “Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük.  İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur ” dedi.

İSTANBUL FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

İstanbul, deprem riski en yüksek şehirlerden biri olarak geçiyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer aldığından dolayı risk açısından 2. ve 3. grupta yer alıyor. Fay hattı ise Tekirdağ-Şarköy açıklarından Marmara Ereğlisi’nin açıklarına kadar uzanıyor. Ayrıca Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Kumburgaz Kolu’da oldukça risk taşıyor. Kumburgaz Fayı, Büyükçekmece’nin 15 kilometre açığında geçiyor.

AFAD KIRMIZI EYLEM PLANI RİSK DURUMU: İSTANBUL

 

Anadolu Yakası Riskli Mahalleler

(Maltepe Kadıköy Sahil ):

Cevizli

Bağlarbaşı

Fındıklı

Girne

Esenkent

Gülsuyu

Aydınevler

Altayçeşme

Gülensu

Yalı

Zümrütevler

Çınar

Altıntepe

Feyzullah

İdealtepe

PENDİK

Kavakpınar

Velibaba

Kaynarca

Ahmet Yesevi

SULTANBEYLİ

Hamidiye

Turgut Reis

Akşemseddin

Mimar Sinan

Mecidiye

Ahmet Yesevi

Abdurrahmangazi

Orhangazi

Yavuz Selim

Hasanpaşa

Adil

Mehmet Akif

TUZLA

Postane

Aydınlı

Şifa

Mimar Sinan

Yayla

İstasyon

Aydıntepe

ATAŞEHİR

İçerenköy

KARTAL

Hürriyet

Karlıktepe

Orhantepe

Atalar

Esentepe Petrol İş

Cevizli

Avrupa Yakası Riskli Mahalleler (Şişli):

Paşa

Merkez

ZEYTİNBURNU

Maltepe

Seyitnizam

Beştelsiz

Sümer

Veliefendi

Çırpıcı

Telsiz

Nuripaşa

Kazlıçeşme

Yeşiltepe

Merkez Efendi

Gökalp

AVCILAR

Deniz Köşkler

Cihangir

Ambarlı

Merkez

Gümüşpala

Üniversite

Firüzköy

M. Kemal Paşa

Yeşilkent

BAĞCILAR

Yıldıztepe

Evren

Kirazlı

Demirkapı

Hürriyet

Merkez

Fevzi Çakmak

Yenigün

Kemalpaşa

Kazım Karabekir

Çınar

Yenimahalle

Bağlar

İnönü

Yavuz Selim

Mahmutbey

Fatih

Barbaros

Göztepe

Sancaktepe

BAHÇELİEVLER

Şirinevler

Zafer

Kocasinan

Soğanlı

Hürriyet

Yenibosna

Çobançeşme

Cumhuriyet

Fevzi Çakmak

BAKIRKÖY

Osmaniye

Kartaltepe

Yeşilköy

Zeytinlik

Şenlikköy

Ataköy 2-5-6

Ataköy 3-4-11

Ataköy 7-8-9

Cevizlik

Yenimahalle

BAŞAKŞEHİR

Ziya Gökalp

Şahintepe

Güvercintepe

BAYRAMPAŞA

Altıntepsi

Muratpaşa

Yenidoğan

İsmetpaşa

Terazidere

Ortamahalle

Yıldırım

Kartaltepe

BEYLİKDÜZÜ

Barış

Yakuplu

Kavaklı

Marmara

Adnan Kahveci

Dereağzı

Cumhuriyet

Gürpınar

Büyükşehir

Sahil

BEYOĞLU

Piyalepaşa

Piri Paşa

Kaptanpaşa

Fetih Tepe

Keçeci Piri

Hacıahmet

BÜYÜKÇEKMECE

Batıköy

Fatih

Pınartepe

Güzelce

Atatürk

Hürriyet

ESENLER

Fatih

Nine Hatun

Menderes

Kazım Karabekir

Tuna

Fevzi Çakmak

Oruç Reis

Çifte Havuzlar

ESENYURT

Atatürk

Örnek

Saadet dere

İnönü

Namık Kemal

Yenikent

Fatih

İncirtepe

Ardıçlı

Güzelyurt

Mehter Çeşme

Pınar

Talatpaşa

Merkez

EYÜPSULTAN

Nişanca

Topcular

Düğmeciler

Defterdar

İslambey

Karadolap

Güzeltepe

GAZİOSMANPAŞA

Merkez

Sarıgöl

Yıldız Tabya

GÜNGÖREN

Merkez

Güneştepe

Mareşal Çakmak

A.Nafiz Gürman

Haznedar

Genç Osman

Akıncılar

Sanayi

Mehmet Nesih İzmen

Güven

Tozkoparan

KAĞITHANE

Talatpaşa

Merkez

Gürsel

KÜÇÜKÇEKMECE

Kanarya

Cumhuriyet

Cennet

İnönü

Yeliova

Gültepe

Fevzi çakmak

Halkalı

İstasyon

Yenimahalle

Söğütlüçeşme

Kartaltepe

Sultan Murat

Fatih

Kemalpaşa

Atakent

FATİH

Mevlanakapı

Şehremini

Akşemseddin

Seyyid Ömer

Ayvansaray

Kocamustafapaşa

Derviş Ali

Yavuz Sultan Selim

Yedikule

Hırkai Şerif

Balat

İskenderpaşa

Topkapı

Silivri Kapı

Atıkalı

Molla Gürani

Sümbül Efebdi

Ali Kuşcu

Haseki Sultan

Zeyrek

Karagümrük

Cerrahpaşa

Aksaray

Cibali

Emin Sinan

Kaynak HaberTurk

Tema Tasarım |