LONDON WEATHER
Ana Sayfa Uncategorized 23 March 2022

İyi ki varsın Seda ACUN

Tarihin en derin izlerinin yaşanıldığı Anadolu, , medeniyetlerin adeta biri birileri ile yarıştığı Roma, Bizans ve Osmanlının…

Tarihin en derin izlerinin yaşanıldığı Anadolu, , medeniyetlerin adeta biri birileri ile yarıştığı Roma, Bizans ve Osmanlının kuşaklar boyu haşır neşir olduğu, ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, tarihe tanıklık eden izlere bakıldığında insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu ,Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün liderliğindeki ulusal direniş hareketinin yönetildiği belirgin bir konum üstlenerek Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra 13 Ekim 1923 tarihinde işgalden kurtulan Türk yurdunun yeni başkenti ilan edilen,günümüzde Bilişim, Teknoloji, sanayi ve bürokrasinin kalbinin attığı şehrimiz ANKARA.

Ankara’da dünyaya gelen Seda Acun ;Ankara ARI Kolejini bitirerek, kariyerini  Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümden mezun olarak gerçekleştirdi.  Her şeyden önce, onun tam bir Ankara kızı, toplumumuzda Kadının Gücü ve Kadının İş dünyasında temsil ettiği ender değerlerden bir tanesi. Başta İş Dünyası olmak üzere Enerji Sektöründe yarattığı vizyon kendisini adeta topluma adamış “Başarı Onu ,O başarmayı Seviyor” sloganı ile bütünselleşen değerimize yer verdim. ,TED Ankara kolejinde öğrenim gören  1 Erkek çocuğu Annesi.

Seda Acun ; Ülkemiz Bilişim,Teknoloji  ve Ulaştırma  alanlarında ,toplumuzda erkeğin egemen olarak görüldüğü Kamyon ve Ağır vasıta sektörlerinde Satış Yöneticiliği  ile başlayıp, ülkemizde ilk  Araç takip Sistemlerinin donanım ,yazılım ve Elektronik işlem Şirketler Grubunda gerçekleştirilen ATS (Araç Takip Sistemleri) nin satışı ile sürdürdüğü FİLOTÜRK ve ARMENTO gibi devlerin içerisinde yer aldığı sistemin  ARGE çalışmalarında başarıdan başarıya koştu.

Bildiğiniz gibi Kamyon ve Ağır vasıta  sektörü , “erkek egemen” sektörlerden biri olarak görülür. Ulaşımda kullanılan her türlü araç, daha da derine indiğimizde ise mekanik ve mühendislik alanları, tarihsel süreç içerisinde hep erkek iş gücüne daha çok fırsat sunmuş, bu alanlar maskulenleşip kadınların uzak durduğu alanlar haline gelmiştir. Günümüzde eğitimde kadın ve erkeklerin birbirine yakın oranlarda tercih ettiği bu dallar, iş gücüne katılıma geldiğinde toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinden beslenen ön yargılarla kadınların uzak tutulduğu ya da durduğu konular arasındadır.

Ülkemizin Kamyon ve Ağır Vasıta segmentinde , Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan MERCEDES TÜRK e bağlı Bayraktarlar Group da  Satış Yöneticisi olarak görev almak, Seda Acun için ilklerdendi.

Seda Acun ,karar alma süreçlerine ortak paydada fikirleriyle, çalışma alanında   farklı bakış açısı, dengeli kurumsal yönetim ve başarılı finansal performansla uzun vadede OTOMOTİV KAMYON GRUBU için önemli adımlar atılmasını sağlayacak, kadınların gözündeki otomotiv sanayisi algısını değiştirdi.

Kamyon ve Ağır Binek araçlarının Sunum, Satış ve Kullanım alanlarında güçlü diyalog ve edinimlerini sahaya yansıtmak adına, Ankara Ostim Organize Sanayi Sitesinde KOSGEB desteği ile ACUN ADBLUE isimli Tesisinin açılması için tüm girişimlerini sonlandırmış olup, yakın tarihte açılışının müjdesini verecektir.

Seda Acun,

Otomotiv -Ağır Vasıta sektöründeki, donanımlı kadınların, sektöre katacağı değeri, kadın-erkek olarak yaratılan bütünlük algısını, başarı hikâyeleri ve ortak kültürle, ve bağlılık hissini artırabileceği hissi ile tüm çalışmalarında” Kadının Gücü” algısı olarak savunuyor.

“Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.” diyen Gazi Mustafa Atatürk’ün sözünden de anlaşılacağı üzere, kadın erkek demeden herkese gönlünün ve imkânlarının kapısını sonuna kadar açan bir anlayışla , çalışmalarına sevgi ve istekle devam etmektedir…

Ülkesine ve doğup büyüdüğü ve istihdam kaynaklarını seferber ettiği Ankara ‘a olan vefası, paha biçilemez bir kadın girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi, başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, gücünün farkına vardığı andan itibaren hep yapıcı, pozitif yaklaşımı ile her daim etrafına yaymaya çalıştığı bilgi ve deneyimleri sebebiyle, sözlerimin  sonunda

İyi ki varsın Seda ACUN  diyorum

Levent KANDEMİR

Tema Tasarım |