LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 15 Mayıs 2024

Londra’da daha fazla metro hattına 4G ve 5G mobil kapsama alanı

Londra’nın merkezindeki daha fazla istasyon ve metro hattı yüksek hızlı mobil kapsama alanına kavuşuyor. Belediye Başkanı ve…

Londra’da daha fazla metro hattına 4G ve 5G mobil kapsama alanı

2024-05-15 Güncelleme: Mayıs 15, 2024 21:00

Londra’nın merkezindeki daha fazla istasyon ve metro hattı yüksek hızlı mobil kapsama alanına kavuşuyor.

Belediye Başkanı ve TfL’nin yeraltında seyahat edenler için bağlantıyı iyileştirme programı devam ederken, tüm Elizabeth hattı istasyonları artık 4G mobil kapsama alanına sahip. Paddington, Canary Wharf, Whitechapel ve Woolwich istasyonlarının tümü kısa bir süre önce 4G mobil kapsama alanına kavuştu; bu da Elizabeth hattındaki tüm istasyonların bilet gişelerinden platformlara kadar mobil kapsama alanına sahip olduğu anlamına geliyor. Elizabeth hattının tünelli bölümlerinde kapsama alanı sağlama çalışmaları devam etmekte olup, Bond Street ve Liverpool Street arasındaki ilk bölümlerin önümüzdeki ay içinde kapsama alanına girmesi ve tüm hattın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Kesintisiz mobil kapsama alanı sağlamak, ağ üzerinde seyahat edenlere ek güvence sağlayarak müşterilerin arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde kalmalarını kolaylaştırmanın yanı sıra personelin daha iyi bilgi sağlamasına ve müşterilere yolculuklarında daha iyi yardımcı olmasına olanak tanıyor. Boldyn Networks ortaklığıyla hayata geçirilen sistem aynı zamanda yeni Acil Durum Hizmetleri Ağı’na (ESN) da ev sahipliği yapacak ve tam olarak faaliyete geçtiğinde ilk müdahale ekiplerinin canlı durumlarda ve acil durumlarda hayat kurtaran veri, görüntü ve bilgilere anında erişimini sağlayacak.

4G ve 5G mobil kapsama alanının devreye girmesinin, güvenli ve güvenilir bir ağın işletilmesi için gerekli olan mevcut güvenlik sistemlerini etkilemeyeceğinden emin olmak için yapılan hat testlerinin ardından, Victoria hattındaki Euston ve Warren Street arasındaki tünelli bölümün yanı sıra Piccadilly hattındaki Covent Garden istasyonu da mobil kapsama almaya başladı. Piccadilly hattında Piccadilly Circus ve Hyde Park Corner arasındaki tünel bölümleri de önümüzdeki haftalarda devreye girecek ve böylece West End’e gidip gelen daha fazla müşteri yeraltında seyahat ederken daha iyi bağlantıda kalabilecek.

Gelecek ay Bakerloo hattında da kapsama alanı başlayarak, Londra’nın merkezinden seyahat edenlerin iletişimde kalmasına daha fazla yardımcı olacak. Stockwell’den, Morden’e uzanan Kuzey hattının güney ucu da kısa süre içinde mobil kapsama alanına kavuşacak. 4G ve 5G kapsama alanı önümüzdeki hafta Clapham Common istasyonunda kullanıma sunulacak ve yaz aylarında başka tünel ve istasyonlar da kullanıma açılacak.

TfL ve Boldyn Networks tarafından yüksek hızlı mobil kapsama alanının sunulması, müşterilerin alışveriş yapmak, arkadaşlarıyla buluşmak ve bölgenin tiyatrolarını, restoranlarını ve barlarını ziyaret etmek için West End’e gidip gelirken daha iyi bağlantıda kalabilecekleri anlamına geliyor. Dört mobil ağ operatörünün tamamı; Three UK, EE, Vodafone ve Virgin Media O2 (VMO2) uygulamaya katılıyor.

Şu anda, platformları yeraltında olan ve bu nedenle genellikle mobil sinyal alamayan 121 metro istasyonundan yaklaşık 31’i ve bağlantı tünelleri mobil kapsama alanına sahip. Bu, yeraltındaki istasyonların yaklaşık yüzde 25’ine tekabül ederken, yerüstündeki metro istasyonlarıyla birleştirildiğinde, metro ağındaki tüm istasyonların üçte ikisinden fazlasının artık mobil kapsama alanına sahip olduğu anlamına geliyor.

TfL bunu vurgulamak için haritasını 2024 yazının sonuna kadar beklenen kapsama alanını gösterecek şekilde güncelledi. Devam eden bu ilerleme, tüm Tube ağının önemli bir kısmının (ağdaki istasyonların yaklaşık yüzde 80’i) ve Elizabeth hattının tamamının 2024 yılı sonuna kadar mobil kapsama alanına sahip olma yolunda ilerlediği anlamına geliyor.

Proje, Haziran 2021’de TfL tarafından Londra Metrosu ağının tamamında yüksek hızlı, 5G’ye hazır mobil bağlantı sağlamak için 20 yıllık bir imtiyaz verilen, dünyanın önde gelen tarafsız ana ağ sağlayıcılarından biri olan Boldyn Networks tarafından uygulanıyor. Eski adı BAI Communications olan Boldyn Networks, hem yer üstünde hem de yer altında bağlantıyı iyileştirmek için başkent genelinde bir fiber omurga kurarak yerel işletmelere ve topluluklara geniş kapsamlı sosyo-ekonomik faydalar sağlıyor.

Mobil ekipmanların kurulumu için yaklaşık 500 kişi gece boyunca metro ağında çalışıyor ve ağ her sabah müşterilere açılmadan önce tüm işlerin toparlanması gerekiyor. Tamamı teslim edildiğinde, 2.000 kilometreden fazla kablolamanın yanı sıra binlerce telsizin tünellere ve istasyonlara kurulması bekleniyor. Bunların tamamı çalışma saatleri dışında monte edilecek.

Tema Tasarım |